Boska kontra Kondziu. Polecam w Teatrze Polonia!

Boska, czy raczej bosko… wybrać się w 38. tygodniu ciąży na przedstawienie o majętnej śpiewaczce bez żadnego talentu wokalnego… Hmm! Ryzykowne?…

W czasach kiedy promuje się słuchanie muzyki przez dzieci w brzuszku taka okazja to ciekawe doświadczenie. Po co? Dlaczego? Jak wypadł Teatr Polonia w występie o godz. 17:00 w Bydgoszczy?… To było w 2014 roku.

Dlaczego Boska a nie coś innego?

Powodów naszego wyjścia było kilka i trudno wybrać ten najważniejszy. Zaryzykuję jednak – moim MARZENIEM było zobaczyć na żywo Macieja Stuhra! Ba! Marzyłam sobie, że wsiądę któregoś dnia i pojadę sobie te 250km do Warszawy na jego występ i wrócę tego samego dnia. Po kilku latach snucia marzenia, wpadło mi w ręce ogłoszenie impresariatu Adria, że pan Stuhr będzie w Bydgoszczy i do tego nazwiska – Janda i Zborowski! W naszym mieście aktorzy znani z ekranu, z reportaży telewizyjnych!

O „Boskiej” jako sztuce już coś niecoś wiedziałam po jednym z reportaży telewizyjnych. Niedawno mieliśmy rocznicę ślubu. Gdy byłam w ciąży z Sonią, poszliśmy na koncert Jean Michael Jarre – ulubionego wykonawcy muzyki elektronicznej mego Małżonka. No to chyba czas wyrównać rachunki i zaciągnąć Brzuszek i Tatę na coś dla mnie?! Co tam, kupiłam bilety. Tak dawno nie byłam w Operze Nova! Brakuje mi prawie codziennych przedstawień w ramach Festiwalu Operowego. Nie mam na to budżetu. Chcę, aby moje Dzieci miały styczność z różnymi typami sztuki. Nie jestem w tym zapamiętała i namiętna, ale gdy trafia się TAKA OKAZJA – trzeba!

Maciej Stuhr w roli komediowej. Cenię go, jako konferansjera, ale komedia – do tego się nadaje! Gra na fortepianie, ściśnięcie ciała wywoływane wyjątkowymi nutami wydobywanymi z ust Madame. Stylizacja nie z mojej bajki, ulizane włosy według dawnej mody, ehh. Wszystko zrekompensowała gra i fakt, że mogłam się do woli napatrzeć i mogę teraz powiedzieć za Panem Maluśkiewiczem od Tuwima – widziałam Wieloryba, bo ja malutka w tym świecie sztuki zetknęłam się z NAZWISKIEM z afiszy!

Boska gra zaskoczeń

Najbardziej bałam się tego, że to już końcówka ciąży. Obawiałam się, że fałszywe dźwięki znanych utworów muzyki poważnej po prostu wkurzą Konrada i zechce wyprowadzić się z Brzusiowa… a on co? Spał! Boska wygrała z Kondziem! Synek był spokojny. Domyślam się, że spał. Pozostaje jeszcze wariant, że wszystkimi kończynami w nieruchomym skurczu zatykał sobie uszy… Jednak spieszę uspokoić, że nie ma aż tylu partii wokalnych, aby trzeba było wyjść z sali ;)

Skoro o partiach wokalnych. Przygotowanie pani Krystyny Jandy niesamowite. Nie mi jednak dyskutować o kunszcie aktorskim – doskonałym, szczególnie komediowym, którego tak mi bardzo brakowało w obrazie tej aktorki jako całości artystycznej. Całkowicie powalająca scena i choreografia do muzyki cygańskiej, czytanie bilecików. Druga najlepsza scena z pierwszego aktu z naciskiem na mężczyznę i ta radość po cherry, otwartość i ufność do ludzi! Do bólu brakowało ostatniego występu wokalnego w stroju anioła z ruchomymi skrzydłami z ostatniego aktu.

Wcielenie cyganki zrobiło furorę. W przypadku anioła rolę zagrały poruszające się skrzydła. Wydaje mi się, że spokój ostatniego aktu, informacji o śmierci artystki krótko po tym, jak spełniła swe największe marzenie, spowodował brak oklasków na stojąco. Na prawie pełną Operę, jak na TE NAZWISKA – publiczność nie wstała, zaledwie kilka osób. Byłam i jestem nadal zdziwiona tym faktem, choć przyznam sama – nie bardzo miałam ochotę wstać po przygnębiającym a niby śmiesznym monologu mojego ulubieńca…

Podsumowując – przyzwyczajona do tego, że jako przedstawicielka mediów miałam czasem zaproszenia, nie do końca jestem pewna, czy 250zł to nie za dużo. Brakowało mi materiałów od Teatru Polonia o tym spektaklu, programu, czy czegoś w tym rodzaju, czegoś na pamiątkę. Z drugiej strony – nie mam wyrzutów sumienia za ten wieczór, odchamiłam się wreszcie!

_____________________

Polecam w Teatrze Polonia!

Boska kontra Kondziu. Polecam w Teatrze Polonia!
5 (100%) 1 vote

13 Udostępnień

8 thoughts on “Boska kontra Kondziu. Polecam w Teatrze Polonia!”

    1. Okropnie nie pasowała mi ta jego stylizacja z epoki, ale ma coś gość w głosie i stylu gry, co mnie hipnotyzuje i co najważniejsze – zauważył i polubił tą recenzję na moim Fejsie, co było bardzo miłe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.