Co kobieta powinna wiedzieć o piłce nożnej?

Kim jestem? Oczywiście kobietą i matką dwójki dzieci. W sumie nie miałoby to znaczenia, gdyby nie fakt, że moje dzieci urodziły się w latach wielkich wydarzeń piłkarskich. Rok 2012, zostałam mamą po raz pierwszy, córeczka – Mistrzostwa Europy z organizacyjnym udziałem Polski. Rok 2014 – Mistrzostwa Świata w Brazylii, urodziłam syna. W związku z EURO 2016 poczułam się zobowiązana do przygotowania małego kompendium piłkarskiego.

euro-2016

Z życia osobistego blogującej mamy, choć minęły kolejne 2 lata, to w roku 2016 nie zostałam mamą po raz trzeci… Kolejna ważna kwestia, to plan dnia… nasze pociechy chodzą spać przed tegorocznymi meczami, więc strefa kibica rodziców zostanie uruchomiona.

Podstawowe zasady gry w piłkę nożną, czyli kiedy facet/syn będzie się wydzierał?

Wadą meczu piłkarskiego jest to, że głośno może być w każdej chwili, kiedy oglądający nie zgadza się z sędziami lub gdy wydarzyło się cos bardzo pozytywnego dla drużyny, której kibicuje.

SPALONY – napastnik drużyny A biegnący w kierunku bramki drużyny B przechwyci piłkę będąc za obrońcami drużyny B.

RZUT KARNY – to kopnięcie piłki wykonywane z odległości 11 metrów od bramki. Odgwizduje je sędzia w przypadku faulu na zawodniku drużyny atakującej lub dotknięcia piłki ręką przez gracza drużyny broniącej.

FAUL – najprościej rzecz ujmując, jest wtedy, gdy nastąpi zagranie niezgodne z zasadami gry. Może być zamierzony lub nie. Najczęściej to popchnięcie gracza, trzymanie za koszulkę, podstawienie nogi i inne tego typu zagrania.

GOOOL – trafienie piłką do bramki drużyny przeciwnej. Może być też samobójczy, gdy zawodnik strzeli gola bramkarzowi swojej drużyny. Gol oczywiście musi być uznany przez sędziego meczu.

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI na EURO 2016

Powołanych zostało 23 zawodników, na boisko wychodzi 11. Mecz trwa 2 x 45 minut plus ewentualny czas dodany przez sędziego. W zespole podczas gry można zmienić 3 zawodników.

Bramkarze: Artur Boruc, Łukasz Fabiański, Wojciech Szczęsny.

Bramkarz, czyli golkiper jest odpowiedzialny za to, aby w bezpośrednim starciu z zawodnikami drużyny przeciwnej nie wpuścić strzelonej piłki do bramki, którą broni. Może wykonywać rzuty karne i rzuty wolne. Zawodnik ten ma wyjątkowe uprawnienie, jako jedyny może dotykać piłki ręką. BTW: W przypadku, gdy inny zawodnik dotknie piłki ręką (przewinienie), w zależności od sytuacji, sędzia może ukarać drużynę gracza.

Napastnicy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Mariusz Stępiński.

Napastnik jest odpowiedzialny za atak. On najczęściej strzela gole.

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki, Tomasz Jodłowiec, Bartosz Kapustka, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Krzysztof Mączyński, Sławomir Peszko, Filip Starzyński, Piotr Zieliński.

Pomocnik działa w środkowej części boiska, między napastnikami i obrońcami. Należy do niego ważne zadanie taktyczne – wyprowadzenie akcji. Co więcej on także może strzelać na bramkę. Ponadto powinien pilnować, aby zawodnicy drużyny przeciwnej nie byli zbyt często przy piłce.

Obrońcy: Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan, Łukasz Piszczek, Bartosz Salamon, Jakub Wawrzyniak.

Obrońca odpowiada za pole karne, czyli obszar prostokąta wymalowanego przed bramką. Musi działać tak, aby było tutaj jak najmniej przeciwników, w efekcie nie dopuszczać do rozwoju akcji w niepomyślnym kierunku. Rzuty rożne i karne to przypisane im stałe fragmenty gry.

Gdybyś zadała n-te denerwujące pytanie w samym środku interesujących wydarzeń, schowaj się prędko i szukaj info na stronach: UEFA EURO 2016 albo w serwisie PZPN-u Łączy nas piłka. Obowiązkowy Fan Page na najbliższy miesiąc. Mamy zbieraczy kart powinny wiedzieć, że kolekcję można uzupełnić na firmowej stronie producenta, czyli firmy PANINI.

Ważna informacja dla rodzin z dziećmi, choć nie tylko. Maskotka EURO 2016 to Super Victor a wygląda tak:

super-victor-2016

Jakie korzyści czerpie kobieta z trwającego meczu?

  • 90 minut dla siebie, jeśli ma takie szczęście, jak ja i jej dzieci smacznie już śpią, awaryjnie – może zorganizować sobie wychodne!
  • Może napatrzeć się na wspaniałą relację między ojcem a synem/dziećmi. Bardzo cenne doświadczenie, bo jak wiemy jest wiele powodów dla zupełnie inaczej wyglądającej codzienności.
  • Poszerzyć wiedzę o zainteresowaniach sportowych domowników.
  • Zrozumieć o czym dyskutują i co tak właściwie przeżywają koledzy z pracy.

Kochana, nie mamy na co narzekać!

Piłka nożna jest piękna, także dla kobiet!