figurki z kasztanów

Pomysły na figurki z kasztanów. Jesienne zabawy z kasztanami.

Figurki z kasztanów i żołędzi to zajęcie na niejedno jesienne popołudnie. Zapraszam na obejrzenie galerii prac Taty. Dla mnie mistrzostwo świata!

Przez całe życie uczymy się nowych rzeczy. Męża znam od 2009 roku, od 2011 jesteśmy małżeństwem, a od 2012 rodzicami. W 2016 po raz pierwszy zobaczyłam jaka kreatywna moc z nim drzemie i się zachwyciłam. Uważam, że jego pomysły nie mogą ujść Twojej uwadze. 

Zastanawiam się, jak to się stało, że dotąd ani razu nie widziałam ludków ubranych w kasztanowe łupinki? Mąż to wykorzystuje jako włosy lub czapeczki, czy kurteczki. Nowym był dla mnie pomysł na misia i tego postawnego kasztaniaka, którego roboczo nazwałam Papajem :)

Ku radości naszych pociech kasztanowiec rośnie w pobliżu osiedla. Codziennie możemy cieszyć się świeżymi kasztanami i próbować robić kolejne figurki z kasztanów. Ja musiałam jeździć z mamą do miasta lub na drugie osiedle. Pamiętam też, że mój chrzestny miał w podwórzu kasztanowiec, jak to przy starej kamienicy. Uciecha była niezastąpiona. Pamiętam też, że mama wycinała mi koszyczki z kasztanów. Ich wzorem wykonałam swoje. Taki mały rewanż projektowy, bo mąż w dzieciństwie nie wycinał nic z kasztana. Uzupełniamy się :)

figurki z kasztanów, galeria

Jak zrobić figurki z kasztanów?

Na pierwszy ogień poszła bardziej tradycyjna metoda, inspirowana dzieciństwem. Z mamą używałyśmy zapałek do łączenia kolejnych cześć ciała ludzików i zwierzątek. Mama robiła otworki szpikulcem do zrazów. Mąż  używał bardzo małego śrubokręta i wykałaczek. Muszę przyznać, że figurki z kasztanów nie rozpadły się mimo maltretowania w rękach maluszka. 

Kolejnej jesieni Tata wraz z synem opracowali inną propozycję

Figurki z kasztanów z klejem na gorąco

Co będzie Ci potrzebne do wykonania ludzików?

 • kasztany,
 • żołędzie,
 • klej na gorąco,
 • podkładki, żeby nie pobrudzić stołu,
 • elementy otoczenia i pisaki,
 • dziecko do towarzystwa i dopingowania lub pomagania,
 • sprzęt do wywiercenia otworów.

Galeria figurek z kasztanów i żołędzi

ludziki z kasztanów

Co mieszka w żołędziach?

Skoro to blog związany z tematyką dziecięcą, czuję się w obowiązku przedstawienia Ci osobnika, który z parzystokopytnego kasztaniaka zrobił jednorożca (zobacz fotkę poniżej). W owocach dębu mieszkają larwy słonika dębowca. To chrząszcze nazwane i opisane na początku XIX wieku, są szkodnikami.

figurki z kasztanów, larwa słonika dębowego

Inne propozycje wykorzystania owoców jesieni

Pomysły na figurki z kasztanów. Jesienne zabawy z kasztanami.
5 (100%) 1 vote

26 Udostępnień

34 thoughts on “Pomysły na figurki z kasztanów. Jesienne zabawy z kasztanami.”

 1. bardzo kreatywne figurki :) u nas obowiazkowo w planie zejec jesiennych, dzieciaki kochaja ten „sport” od zbierania do montowania :)

  1. Córka ma 4,5 roku i to jeszcze nie są jej dzieła, niemniej wszelkie gotowanie z kasztanów w zabawkowych garnuszkach, sprawdza się znakomicie. W pełni Cię rozumiem :)

  1. Wiesz a mnie trochę mdli, jak patrze na to zdjęcie :-/ bo nie mogłam uwierzyć jak tyle czegoś (bo wyszedł w całości) może być w takim małym żołędziu…

 2. Dzięki za wpis, aż przypominają się zajęcia z plastyki ze szkoły podstawowej. A powiem Ci, że to było naprawdę dawno temu. ;)

  PS Muszę sobie zrobić takiego małego przyjaciela jak z głównego foto. Będzie mnie codziennie witał o poranku, zaraz po przebudzeniu. ;)

  1. Wszystko super, tylko te kasztanowe łupinki psują się szybciej, niż marszczy sam kasztan :-( Zrobienie fotki dzieła i eksponowanie jej w widocznym miejscu to już coś całkiem innego ;-P

 3. W dzieciństwie miałam kasztanów pod dostatkiem ponieważ na naszym podwórku rósł ogromny kasztanowiec a tuż obok dąb. Uwielbiam wspominać te chwile. Wystarczyło kilka kasztanów, żołędzi, zastruganych zapałek (w tym pomagał tata) i plastelina i wyobraźnia robiła swoje. Coś wspaniałego.

   1. przy mieszance żołędzi z kasztanami wychodziły żyrafy i konie :) al ludziki przede wszystkim, któś przecież musiał opiekować się zwierzakami :)

  1. miałam to samo odczucie. Myślałam, że aparat fotograficzny się zepsuł, lub ja mam omamy, gdy się to białe coś zaczęło ruszać. Jest 2-3 razu grubsze, niż otwór, który robi. Niestety sporo żołędzi w tym roku nie nadaje się do pracy dla ciekawych świata dzieci. W większości czapeczki zbieraliśmy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.