Ile kosztuje pierwszy rok życia dziecka?

Ile kosztuje pierwszy rok życia dziecka?

Jestem przekonana, że w każdej rodzinie taki bilans wyszedłby inaczej. Być może spis, jaki przedstawię, natchnie Was do własnych podsumowań – jestem ciekawa ile Wy wydaliście w przybliżeniu na pierwsze 12 miesięcy.

tort

Na drobiazgi związane przede wszystkim z higieną, jeszcze przed urodzeniem Sonii wydałam 300zł. Wyprawa z mamą po pierwsze ubranka to 250zł. Poza tym na ubranka wydałam w tym czasie ok. 1000zł. Zakup łóżeczka to 120zł. Laktator w zestawie z butelkami i wszystkie butelki, z jakich korzystaliśmy to koszt 250zł. Maści i kremy, typu Linomag i Sudocrem kosztowały 100zł. Sporym stałym wydatkiem jest u nas mleko modyfikowane, które w przybliżeniu kosztuje nas 50zł za puszkę 800g – używamy drogiego mleka, ukierunkowanego na wzrok (mam sporą i kosztowną wadę dziedziczną). W sumie na mleko wydaliśmy… ehem, aż sama nie wierzę… 2000zł! Pieluchy jednorazowe w tym czasie wyniosły ok. 900zł. Kaszki dodawane do mleka to koszt ok. 300zł. Chusteczki wilgotne jakieś 150zł. Obiadki w słoiczkach i podobne ok. 500zł. Dodatkowe szczepienia 1000zł.

Na razie będzie lekko ok. 7000zł…

Wsparcie? Becikowe 1000zł. Ubezpieczeń dodatkowych nie mieliśmy. No i po Chrzcie jesteśmy do przodu, ale to ze względu na niefinansowe inwestycyjne prezenty. Bilans wyszedłby 1500zł na naszą korzyść.

Kilku(nastu) rzeczy nie wymieniłam a to z tego względu, że je dostaliśmy po kimś lub w prezencie. Ujęłam tylko to, za co płaciliśmy z naszego budżetu, mojego i Męża. Liczę się z tym, że z czasem pewnie zaktualizuję ten wpis, bo coś niecoś mi się jeszcze przypomni.

Comments on this post

5 Comments
 • Kamila

  U nas koszty podczas gdy byłam w ciąży to było około 5tys. Jak syn się urodził to wszystko było już gotowe, a bieżące koszty to około 800zł / m-c (dziecko jest kąpane w Emiolium i ma bardzo wrażliwą skórę więc może mieć tylko pieluchy czy chusteczki Pampers i już na to idzie ok 400zł / m-c)

 • Agnieszka

  Witam ! Ja na pierwsze wydatki dla dziecka wydałam około 700zł dużo rzeczy dostałam od swoich dziadków . od 10 miesiaca do 1 roku utrzymuje dziecko z małej pomocy rodziców i z alimentów po 400zł i zasiłku 77zł daje rade ale ma miesiac idzie prawie wszystko . Pieluchy kupuje co tydzień po 30zł . Obiadki po 5 zł codziennie , kaszki po 10zł co miesiac bo nie jada a mleko co mniej wiecej 4 dni po 16 zł BEBIKO 3R . Ubraniek ma dużo wiec może po 200zł na dwa miesiace wychodzi lub dłużej . Nie korzystam z żadnej pomocy MOPS czy innego instytutu . Na dziecko wydaje miesiecznie około 300zł-400zł max bo licząc też nieprzewidziane wydatki jak spacerówka to już jest 215zł czy inne :) pozdrawiam mamy !:) Kobieta zawsze da sobie rade czy jest sama czy też nie :)

 • Kalina

  Powiem szczerze, że nigdy wszystkiego nie zliczałam, ale wyliczać jest bardzo prosto:
  – pieluchy (paczka na 2 tygodnie) – ok. 1300zł
  – chusteczki nawilżone (czasami paczka na tydzień) – ok. 300zł
  – pościel (tu gratis bo w prezencie)
  – poszwy na pościel i prześcieradła – 200zł
  – kocyki – 100zł
  – ubranka – trudno policzyć, bo część nowa, część „w spadku”, część z rzeczy używanych, ale nie mniej niż 500zł
  – mleko w proszku – ok. 1000zł
  – przybory do mycia i higieny (płyn do kąpieli, sudocrem, talk itp.) – 300zł
  – pieluchy flanelowe – 50zł
  – pieluchy tetrowe – 50zł
  – wózek – 1000zł
  – łóżeczko – 300zł
  – foteliki samochodowe (po starszym dziecku przyjaciół)
  – obuwie ortopedyczne i pobyty w szpitalu bo dziecko ma wadę wrodzoną stóp – ponad 1500zł
  – do tego butelki, smoczki i inne drobiazgi, o których się już nie pamiętam bo dziecko ma już 3 lata skończone
  Nie powiem, że chrzciny były do przodu, bo poza pamiątkami tylko prawie nieużywany fotelik do karmienia. A jeżeli chodzi o „wsparcie” to 1000zł becikowe i 1000zł z ubezpieczenia grupowego w pracy. Ale lekką ręką wyszło już ponad 5 tys. bez „wsparcia”, jestem pewna, że podliczone wydatki to tylko kropla w morzu potrzeb.

 • Jacquelane

  Ja wolę nie liczyć…

 • Agata

  Witam! Nigdy nie liczyłam wszystkich kosztów na dziecko. Zakup wózka, fotelika – 900 zł, łóżeczko z materacem – 300 zł, pieluszki – 30zł paczka – 3 do 4 na miesiąc, wilgotne chusteczki – po 6 miesiącu przestałam ich na okrągło używać i zeszłam do kwestii porannej toalety i kupek, mleko modyfikowane – tylko do 6 miesiąca ok. 30 – 60 zł miesięcznie. Danielek był w większości karmiony piersią. U nas prym wiódł kleik ryżowy – 3,5 – 5 zł za opakowanie- średnio dwa na miesiąc – dodatki w postaci owoców, warzyw – nie liczę. Nie lubię tych gotowych kaszek, bo na ogół mają to, czego moje dziecko nie jada, więc po co kupować. Troszkę soków, ciuszków, buciki i takie tam (butelki, smoczki, drobiazgi do higieny)- ok. 600. podliczając: 3300 zł.