Jak dbać o nóżki maluszka?

Jak dbać o nóżki maluszka?

Okazuje się, że zadbanie o nóżki bez zmian w bioderkach jest bardzo proste. Z drugiej strony, gdy rodzice ominą kilka banalnych prac, potem przez kilka ładnych lat ich dzieci będą musiały „kochać” gimnastykę korekcyjną.

mama-m-nozki

Z ręką na sercu nie zawsze Rodzice M. o małe nóżki dbali a kilka prostych zabiegów dałoby im teraz spokój ducha…

Mamie M. wydaje się, że Sonia koślawi nóżki. Zarówno kostki, jak i kolanka pochylają się do wewnątrz a bieg wygląda tak, jakby trzepała nóżkami na zewnątrz. Oczywiście specjaliści „uspokajają”, że dzieci mają tak do 4 roku życia. jednak każde koślawienie to „coś jest z bioderkami”. Czy to rozwój układu kostnego – czysta fizjologia, czy to już jakiś problem, warto rytualnie powtarzać kilka kwestii.

  • trzeba zwracać dziecku uwagę, gdy zamiast siedzi na pupie i mimo zgiętych kolan, stopy ma wystawione na zewnątrz. Maluszki uwielbiają tak siadać, bo łatwiej się im potem wstaje, szczególnie gdy są typem „nie usiedzę tu dwóch minut”. Do ok. 2,5 roku życia najlepiej polecić dziecku pozycję z nóżkami wyprostowanymi do przodu.
  • w przypadku, gdy rodziców niepokoi koślawienie – podstawową zasada jest odwodzenie kolanek, kierowanie ich na zewnątrz, np. po kąpieli, gdy ciało jest zrelaksowane, tyle razy, na ile dziecko pozwoli – warto zrobić krążenia bioderek na zewnątrz. Łapie się za obie nóżki poniżej kolana, przyciska je do górnej części nogi i robi bioderkami kółeczka w kierunku od środka na zewnątrz. Jedna nóżka będzie krążyć w lewo, druga – w prawo. W poradni preluksacyjnej na pewno zostanie rodzicom to pokazane.
  • ostatnio od rehabilitantki z ponad 20-letnim stażem w gimnastyce korekcyjnej w przedszkolu, mama M. dowiedziała, że się Sonia będąc około 2,5 roku życia, może już siadać skrzyżnie. Rzeczywiście nasza małą bohaterkę to nawet bawi!
  • Sonia sama z siebie uwielbia biegać na bosaka. Rodzice nie powstrzymują jej od tego, pod warunkiem że są w sytuacji nieoficjalnej, podłoże jest ciepłe i bezpieczne (np. brak potłuczonego szkła). Wielu fachowców zachwyca się rozgrzanym plażowym piaskiem, szczególnie tym z plaży nad morzem. Dziadkowie dzieci pewnie nie raz wspominali o bieganiu na bosaka po rżysku… Lepiej, aby dziecko miało takie postępowanie za normę, niż przymuszać je potem!

Comments on this post

0 Comments