Jak wypełnić wniosek 500+? Ważne i praktyczne informacje!

Jak wypełnić wniosek 500+? Ważne i praktyczne informacje!

Odkąd PiS wpadł na pomysł swojego sztandarowego projektu, monitoruję sprawę bardzo uważnie. W tym wpisie zawarłam wszystkie informacje, jakie udało mi się uzyskać, nie tylko te medialne, ale przede wszystkim praktyczne, o tym jak wypełnić wniosek 500+ i kilka powiązanych FAQ.

logo rodzina 500 plus, jak wypełnić wniosek 500+

Kto może ubiegać się o pieniądze?

Nie licząc sytuacji rodzin  patchworkowych i bardzo upraszczając… pod pojęciem rodzina dla tego programu kryją się rodzice i opiekunowie wyznaczeni na stosownych dokumentach, którzy sprawują opiekę nad dziećmi i oczywiście owe pociechy. W przypadku osobnego życia rodziców z równym podziałem opieki liczy się pierwszeństwo lub podział, że np. mama składa na Jasia a tata na Małgosię. We wniosku można wybrać na które dziecko chce się otrzymać świadczenie wychowawcze w kwocie 500zł. Tyle w kwestii drugiego i kolejnego dziecka.

W odniesieniu do najstarszego potomka wprowadzono kryterium dochodowe 800zł netto. Najpewniej jest policzyć to, co wpływa nam na konto i odjąć od tego podatki ZUS-y, itd. To co mamy do rozdysponowania w garści, potem podzielić przez ilość członków rodziny w danym gospodarstwie domowym.

Łatwiej pod względem reguł, jak i formalności, będzie tym rodzinom, które korzystają z pomocy socjalnej gmin, ponieważ wnioski są bardzo podobne. Nieoficjalnie również sami pracownicy urzędu i osoby oddelegowane do informowania w różnych jednostkach, przyznają, iż rodziny z zasiłkiem rodzinnym, czy wychowawczym są w lepszej sytuacji, w sensie przeprowadzania procedury. Druga ważna informacja jest taka – Twojej sytuacji nie będzie analizowała osoba z okienka. Zebrane przez nią dokumenty pójdą do specjalnie szkolonej komórki urzędniczej, która zajmie się przyznaniem świadczenia. Tym bardziej, jeszcze raz podkreślam, upchnij w okienku wszystkie dokumenty, jakie tylko masz. O załącznikach napisałam więcej w dalszej części wpisu. Trzecia sprawa – każdemu zdarza się coś zgubić. Choć o tym nie jest nigdzie napisane, ale zwróć uwagę, gdy załatwiasz cokolwiek urzędowego, albo dostajesz potwierdzenie, albo masz popieczętowaną kopię. Tych wniosków będzie masa, hurtownia, zalew, jakby tego nie nazwać. Są szanse, aby się coś zapodziało.

Ważna rada: przygotuj sobie drugi egzemplarz wniosku do podbicia urzędnikowi, co więcej, przy okienku minimum na tym egzemplarzu dla siebie rozpisz jakie załączniki ostatecznie zostawiasz w okienku, postaraj się, aby urzędnik po sprawdzeniu postawił tam pieczątkę lub/i parafkę. Pracownicy urzędu tez odpowiadają prawnie (i podobno finansowo) za przyjmowanie tych wniosków – nie powinni robić przeszkód. Gdy masz złe doświadczenia ze swoim urzędem a nie możesz iść do innej filii lub instytucji – nie wahałabym się iść do okienka z dyktafonem w torebce. W razie administracyjnych komplikacji będziesz mieć dowód. Nie chodzi o sprawdzanie, chodzi o to, aby na nas – zagubionych rodziców i opiekunów, nie kładziono win za uchybienia. Czysto po ludzku – w okienku też będą nerwy i zmęczenie. Niech obie strony się rozumieją a my się zabezpieczmy, bo najczęściej na nas zwalane są winy.

*****************************

Będę zdobywała kolejne informacje, jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się do newslettera

[subscribe2]

lub zostań fanem bloga na Fejsbuku i w innych mediach społecznościowych – pozostałe ikonki na górze strony lub pod tekstem.

*****************************

Jak wypełnić wniosek 500+?

Na konkretnie ten temat pojawiło się mnóstwo publikacji, dlatego wymienię, moim zdaniem, najistotniejsze uwagi.

  • podajesz informacje aktualne na dzień składania wniosku;
  • dochód wpisujesz z roku 2014, ale poniżej opisałam pewne względy praktyczne, które polecam przemyśleniu;
  • stan cywilny musi być doprecyzowany, to nie jest portal randkowy, czyli nie wpisujesz, że jesteś wolny/a, tylko że jesteś panną/kawalerem. Stosuj nomenklaturę urzędową!
  • wpisz numer telefonu, nawet jeśli nie lubisz go podawać, są sprawy, które można doprecyzować telefonicznie, to będzie wygodniejsze i dla Ciebie i dla urzędu;
  • zwróć uwagę, że we wniosku jesteś proszony/a o adres zamieszkania a nie meldunkowy – podaj zatem ten adres, gdzie mieszkasz Ty i dzieci, które będą wymienione w kolejnych rubrykach; to jest Wasze gospodarstwo domowe, tam jest Wasz dochód i liczba osób.
  • w wyznaczonym miejscu wypisz wszystkich członków rodziny, najpierw wnioskodawcę, potem partnera wliczanego do rozliczeń, jeśli jest, potem dzieci. Ważne tutaj jest to, że jeśli w Waszym przypadku będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe – podajecie urząd skarbowy. Dzięki temu w procesie weryfikacji wniosku, urzędnicy będą mogli pobrać wymagane informacje.

Jakie załączniki? FAQ

Szczerze? Wszystkie, nawet te niewymienione. Urzędnik w większości przypadków kompletnie Cię nie zna, zatem musisz na papierze przedstawić mu swoją sytuację, co ważne – swoją aktualną sytuację, bo wszyscy wiemy, jak ona potrafi się zmieniać. Inaczej – nawet jeśli Cię zna, to przełożonemu musi w razie pytań przedstawić stosowne dokumenty.

PIT za który rok? Formalnie za… 2014. Wynika to z faktu, że terminy związane z PIT-ami 2015, jak złożenie, rozliczenie, opłacenie podatku, czy zwrot, są późniejsze, niż start programu Rodzina 500+.

Ważna rada: Jak masz złożony PIT 2015 i co więcej – jesteś też rozliczony z US za rok 2015 – weź ze sobą i PIT za 2014, i PIT za 2015. Polecam mieć i oryginał, i ksero. Torba Ci się nie urwie a nie będziesz musiał/a biegać i donosić dokumentów. Zwykle przy zasiłkach jeśli czegoś brakuje, urzędnik doradzi, aby najpierw skompletować wszystko i przyjść później. Wyobrażasz sobie swoją wściekłość po pół dnia stania odejść z kwitkiem?! Zabezpiecz się :)

Co z alimentami?

Te, ku ubolewaniu rodziców, przy których zostało dziecko liczą się do dochodu w Programie Rodzina 500+. Poruszam akurat ten temat, bo wiem, że dużo z nas ma problem z otrzymywaniem tychże finansów. Oficjalnie mówi się, że dołączasz wyrok z wysokością alimentów. Mimo tego, że są wysokie nie otrzymujesz ich. Spójrz prawdzie w oczy – dlaczego masz tracić na braku odpowiedzialności – weź wszystkie dowody wpływów (nie wyciąg z konta a konkretnie potwierdzenia otrzymania pieniędzy) – pokaż, że to nie jest tak, że Twoja sytuacja w praktyce nie jest kolorowa. Jeśli sądzisz się juz o brak alimentów, tez weź dokumenty. Ba! Wypisz sobie nawet oświadczenie, że jak sytuacja się zmieni, będą regularne wpływy to Ty o tym poinformujesz. Zobacz – masz komplet dokumentów. Wiem, że boli, musisz się tłumaczyć, itd., ale to są Twoje pieniądze. Złóż te wszystkie dokumenty – nic nie tracisz a możesz zyskać.

*****************************

Będę zdobywała kolejne informacje, jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się do newslettera

[subscribe2]

lub zostań fanem bloga na Fejsbuku i w innych mediach społecznościowych – pozostałe ikonki na górze strony lub pod tekstem.

*****************************

Gdzie składać wniosek 500 plus?

Na logikę, mimo rozmaitych form i udogodnień – najlepiej w urzędzie i to głównej do tego wyznaczonej części. Inaczej – jeśli nie dotyczy Was kryterium dochodowe, macie prostą sytuacje rodzinną, bez komplikacji rozwodowych, gospodarstwa domowego, etc. złóżcie przez bank, elektronicznie, w szkole. Jeśli jednak jakkolwiek ktoś, kto Was nie zna osobiście, mógłby mieć wątpliwości – idźcie i odstańcie swoje w okienku.

Kiedy składać wniosek? FAQ

Szczerze? Wszyscy wiemy, że nawet ostatniego czerwca, aby mieć wypłacone od kwietnia. Co jednak, jeśli okaże się, że np. uprawnionych jest zbyt dużo i w trakcie trwania przyjmowania wniosków, okaże się, że ci co złożyli w maju, będą mieć od maja, czerwcowi wstecznie od czerwca itd.? Przezorny zawsze ubezpieczony – wbrew dzisiejszym radom pani minister – pójdę z wnioskiem jak najszybciej, tzn. w kwietniu. Może nie w samym bumie, ale przed końcem czwartego miesiąca roku.

Po co mam składać w kwietniu, jeśli moja sytuacja finansowa do lipca na pewno się zmieni? Złóż wniosek – co Ci szkodzi – ktoś już zajmie się Twoją sprawą, będzie w toku a Ty jako uczciwy obywatel – zaktualizujesz swoją sytuację. Co więcej – możesz dołączyć oświadczenie, że przewidujesz w okresie między kwietniem a końcem czerwca, zmian finansowych, ale nie jesteś w stanie w tej chwili podać dokładnych kwot, ani w 100% potwierdzić, że te zmiany nastąpią. Też się zabezpieczasz i tworzysz swój wizerunek jako uczciwego obywatela. Nikt Cię za to nie zje a przynajmniej nie powinien!

*****************************

Będę zdobywała kolejne informacje, jeśli chcesz być na bieżąco zapisz się do newslettera

[subscribe2]

lub zostań fanem bloga na Fejsbuku i w innych mediach społecznościowych – pozostałe ikonki na górze strony lub pod tekstem.

*****************************

Udostępnień 39

Tags:

Comments on this post

1 Comments