Jaki prezent dla 4-latki i dlaczego lalka?

Jaki prezent dla 4-latki i dlaczego lalka?

Jaki prezent dla 4-latki? To pytanie pada coraz częściej w okresie przedświątecznym. Gdy słyszysz nie wiem, to pytasz inaczej: a co dostała na 4 urodziny? Wówczas jest już łatwiej. W dalszej części ujawniam co sprawdza się u nas. Być może sprawdzi się u Ciebie. Zapraszam!

4-urodziny

Prywatnie mamy jeden kłopot. Córka ma 2 lata młodszego Brata i z tego względu (niestety) niekiedy rezygnujemy z zakupu czegoś lub używamy daną trudniejszą rzecz, gdy malucha nie ma w mieszkaniu. Sprawa dotyczy puzzli, które są gryzione. Rysowania, które jest poprawiane, jak to Siostra mówi – gryzdołkami. Boli nieco świadomość ograniczania rozwoju, czy kreatywności, ale tez pojawia się żal, gdy Córka czegoś dokona a Brat zdemoluje. Nie da się tego uniknąć, ale przy dzisiejszych wymarzonych zabawkach, czasem warto chwycić się za portfel i przemyśleć zakup.

Na pocieszenie powiem tak – z tygodnia na tydzień jest coraz lepiej. Brat w przedszkolu uczy się korzystania z zabawek. Rodzice wiedzą, że czasem reprymenda od Cioci lub wyjaśnienie, dają więcej od wykładów rodzicielskich. Też jest tak, że ten młodszy mając starszego przy sobie, jakoś mniej chce bawić się zabawkami niemowlęcymi, tylko woli sięgać po to, co drobniejsze, bardziej kanciaste, kartonowe nie plastikowe itd. Większość z nich mamy u rodziny. Podczas odwiedzin nasz najmłodszy oswoił się np. z klockami LEGO, które będą łączonym prezentem na 5 i 3 urodziny (dlaczego łączonym prezentem?).

Póki co mamy 4 integrujące zabawy, które sprawdzają się coraz lepiej: budowanie z klocków, kolejka drewniana (jeszcze sporo kryzysów, mimo że są 2 ciuchcie), rysowanie po tablicach kredowych i oglądanie bajek – częściej jest zgoda Siostry na bajki o samochodzikach, niż Brata na Księżniczki Disneya…

Kilka słów o rozwoju dziecka w wieku 4 lat

Zdjęcie z działu lalki bobasy
Zdjęcie z działu lalki bobasy

Dla dzieci w wieku przedszkolnym dobra szkoła społecznego uczenia się jest zabawą. Szczególnie ważne są zabawy w role, które pozwalają odkrywać reguły związane z daną rolą. Zabawa dobrze służy zrozumieniu przez dzieci społecznych ról dorosłych – rodzinnych, zawodowych. Przyjmują je zgodnie z płcią. W wieku 3-6 lat stabilizują się zabawy samotne i równoległe (obserwacja zabaw innych). Więcej…

Na tym etapie rozwój dziecka jest wspomagany przez przedmioty, które mobilizują dziecko do wykonania większego wysiłku. Na przykład ważną rolę odgrywa tu piłka, gdyż uaktywnia ręce 4-latka. Za jej pomocą dziecko rozwija umiejętność rzucania na coraz większe odległości a także jej chwytania czy kozłowania (niezwykle rzadko w tym wieku i zazwyczaj na bardzo krótki dystans). Łapanie piłki będącej w ruchu w obie dłonie bywa nieco trudne do opanowania przez 4-latka. Szybkość lotu piłki i jej wielkość muszą być odpowiednio dostosowane, by umożliwić dziecku sukcesywne rozwijanie tej sprawności. Jednocześnie silnie rozwijają się też zdolności manualne przedszkolaka – 4-latek chętnie bawi się w wycinanie, przyklejanie, kolorowanie małych i szczegółowych rysunków, nawlekanie koralików itp. Skoncentrowanie się na wymagającej uwagi i dokładności pracy usprawnia nie tylko jego umiejętności manualne, ale też rozwija poczucie przestrzeni i wyobraźnię. Więcej…

Jaki prezent dla 4-latki?

Zgodnie z tym, co mówi wiedza naukowa, czyli że dziecko 4-letnie zwraca uwagę na role, co potwierdzam jako mama, nasz numer jeden to lalka bobas. Ona najdoskonalej i zarazem najprościej pozwala dziewczynce realizować rolę jej autorytetu (mamy).

Wydaje się, że srebro powinny dostać lalki z bajek i lalki Barbie. Pierwsze realizują marzenia o byciu księżniczką a drugie – o byciu modelką a za rok, dwa o projektowaniu ubrań. Choć pierwsze ubranka Córka już ma za sobą… Skleiła szorty z papieru dla pani wychowawczyni… Były one jednowymiarowe – tylko płaszczyzna, nie szło wejść do środka, ale były i kształtem krótkie spodenki przypominały. Wracając do księżniczek, wróżek – na tym postawiono cały przemysł lalkowo-akcesoriowo-gadżetowy. W tym obszarze, gdy zna się ulubioną bajkę dziecka, prezent zawsze będzie trafiony.

Brąz przyznałabym zabawkom kreatywnym. To one zajmują większość czasu naszej 4-latki. Tutaj kredki, blok rysunkowy, kolorowanki, książeczki z zadaniami dedykowane wiekowi, ciastoliny, Play Dohy itd.

Gdybym coś ominęła, garść inspiracji znajduje się jeszcze w sklepie internetowym Agallo.pl. Zachęcam do poszukiwań trafionych prezentów, czyli zgodnych ze stanem faktycznym zainteresowań pociechy.

Comments on this post

4 Comments
  • U nas również wszystkie zabawki kreatywne sprawdzają się najlepiej, ale w związku z tym, że to głównie ja zaopatruję w nie córkę, reszta rodziny może kupować inne plastikowe zabawki :)

  • hmm a ja mam dylemat, bo u nas nasza czterolatka ma gdzieś wszelkiego rodzaju lalki i byłby to zbędny wydatek. jednak uwielbia wszystkie manualne, wymagające skupienia prace :)

  • Ja jestem zdecydowanie na ostatnią propozycją – czyli wszystko co rozwija kreatywność. Ja uwielbiałam dostawać takie rzeczy, pamiętam jak dostałam sztalugę która do dziś mi służy :)

    • To teraz mi przypomniałaś… Zapomniałam o swojej sztaludze. To prawda pasje z dzieciństwa, wynikające z prezentów, zostaja z nami na duzo dluzej…