Jaki zasiłek macierzyński dla mamy z firmą?

Jaki zasiłek macierzyński dla mamy z firmą?

Ostatnio rozgościła się na portalach społecznościowych akcja o 17zł miesięcznie na dziecko w ramach zasiłku macierzyńskiego. Wszystko prawda, ale…

kasa-sklepowa

Kobiety zakładające firmę z powodu swojej ciąży (zaznaczam – nie potępiam ich, bo one jak mało kto zapłacą ZUS-y ;) ) nie powinny korzystać z promocyjnego ZUS-u. Logicznym jest, że płacąc mniej – dostaną mniej. Najgorszy wariant – zasiłek po pierwszej promocyjnej  wpłacie – czyli 1/12 z takich 500zł to jest bardzo mała kwota. Poza tym mało ludzi wie, że szczególnie kobiety powinny przetrzymać rok na niepromocyjnych składkach, aby należały im się inne świadczenia!

Wysoka składka przestanie się opłacać. Rząd niczego nie ukrócił. Jeśli ktoś kombinuje, to nadal będzie to robił i szukał dróg na skróty. Choć osobiście tak tego nie nazywam.

Państwo ma swoje wyliczenia i progi. My mamy swoje – osobiste. Policzyłam, że aby żyć i aby starczało na wszystko bez designerskich przedmiotów i płatnych szaleństw, na rękę powinniśmy mieć 4-5 tys. zł. Tymczasem w Polsce policzono granice dla 4-osobowej rodziny 574zł x 4 = 2296zł. Jeśli przyjmiemy, że otrzymujemy 2295zł i załapiemy się na dodatek np. wychowawczy to uzbiera się 2700zł :) Tak się nas (rodziny) wycenia. W tym momencie wraca pytanie: jak żyć?

Po zmianie ustawy o wysokich składkach – w domyśle zbieraniu na macierzyński, nie będzie to miało sensu. Płacenie ponad 3000zł przez 12 miesięcy, aby potem dostawać 5000zł macierzyńskiego się nie kalkuluje – zarobki wyniosą tak na prawdę 2000zł i od nich trzeba odjąć jeszcze 300zł ubezpieczenia zdrowotnego, które biznes mamy na macierzyńskim odprowadzają. Przy standardowej składce ostateczne kwoty będą zbliżone a przynajmniej (odpukać) nie będzie zadłużenia na koncie, bo przecież dochodzi kolejny brzuszek w rodzinie do wykarmienia i ubrania.

Jest jeszcze jeden cień na tej całej zmianie. Dopiero niedawno uświadomiono mi, jak wylicza się emeryturę. Na prawdę nie warto płacić tak dużo, skoro i tak nasze wypłaty na starość będą liczone z uwzględnieniem ilości osób pracujących a tych będzie garstka…

Skoro już zdecydowaliśmy się być rodzicami, inwestujmy w relacje z dziećmi, jak mówi pan Pawlak Waldemar…

Tags:

Comments on this post

0 Comments