Jakie pojazdy dla dzieci wybrać?

Jakie pojazdy dla dzieci wybrać?

Jakie pojazdy dla dzieci wybrać? To ważne pytanie, bo jeżdżące zabawki są ponadczasowe i potrafią utrzymać zainteresowanie dziecka na wiele lat. W ramach artykułu sponsorowanego i jako mama, zapraszam do lektury pokazującej świat dziecka.

pojazdy-dla-dzieci

Dlaczego warto kupować dziecku zabawkowe pojazdy?

Pojazdy należą do zabawek ponadczasowych, które potrafią utrzymać zainteresowanie dziecka na wiele lat. Biorąc pod uwagę żywotność maluchów i ich szybkie przerzucanie uwagi z jednego tematu na drugi, zabawki-pojazdy są pewnym fenomenem. Zwykle chłopcy długo z nich nie wyrastają, a bawienie się samochodami czy innego typu autami może okazać się początkiem pasji motoryzacyjnej, która może wpłynąć na ich dorosłe życie.

Nie tylko auta osobowe

Poza zainteresowaniem dla samochodów, uwagę kilkulatków często przyciąga, np. sprzęt budowlany czy rolniczy. Zgłębianie tajników funkcjonowania takich zabawkowych pojazdów jak betoniarki czy ciągniki dla dzieci pomaga maluchom w zrozumieniu otaczającego ich świata. Maszyny terenowe to obiekt pożądania niejednego małego miłośnika czterech kółek, zwłaszcza, gdy są wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów (np. przyczepa) i funkcji.

Wybierając zabawki z półki sprzętu rolniczego czy z branży budowlanej, skierujmy uwagę na te wykonane z dbałością o szczegóły. Dzięki temu nasza pociecha będzie miała poczucie, że zabawka wiernie odwzorowuje rzeczywiste pojazdy, co dodatkowo podniesie stopień atrakcyjności zabawy. Dostosujmy również typ i wielkość zabawki do wieku dziecka, aby nie zniechęcić malucha w przypadku zbyt dużego i skomplikowanego sprzętu lub odwrotnie – za małego i prostego – w odniesieniu do starszaka.

Zabawa plus poznawanie świata

Bawienie się pojazdami oprócz tego, że przynosi dziecku wiele radości, spełnia również funkcje edukacyjne. Maluchy uczą się rozpoznawać pewne zależności i związki przyczynowo-skutkowe, poznają jak działa konkretny sprzęt, jak również wspierają rozwój zdolności manualnych. Ponadto, dzięki temu, że zabawy z użyciem konkretnych pojazdów zazwyczaj są tematyczne, rozwijają u dzieci wyobraźnię i pomagają w socjalizacji.

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, zabawę można przenieść na dwór. Tutaj szczególnie sprawdzą się koparki, ładowarki, ciągniki dla dzieci czy inne maszyny terenowe, urozmaicając, np. zabawę poprzez elementy znalezione na podwórku (liście, trawę itp.). Aktywność na świeżym powietrzu ma dodatkową zaletę – pomoże dziecku się dotlenić.

Traktory dla… miłośniczek czterech kółek

Zabawki – auta nie są zarezerwowane wyłącznie dla chłopców. Wśród dziewczynek również znajdą się fanki czterech kółek. Dlatego jeśli Twoja córka przejawia zainteresowanie samochodami bądź innymi pojazdami, nie tłum tej fascynacji, tylko spraw jej odpowiedni model zabawki. Nie ograniczaj się tylko do aut, lecz pokaż jej też kolekcję pojazdów rolniczych, specjalnych lub imitujących sprzęt budowlany. Kto wie, może koparki, kombajny czy ciągniki dla dzieci okażą się bardziej trafionym prezentem niż lalka?

Dzieciaki od wczesnego wieku zafascynowane są różnego rodzaju sprzętami. Aby podtrzymać i rozwijać tą ich naturalną ciekawość otaczającego świata, podarujmy im zabawki, dzięki którym dostaną do ręki atrakcyjne narzędzia do eksperymentowania i poznawania otoczenia. Nawet jeśli zainteresowanie zabawkowymi pojazdami okaże się krótkotrwałe, pewne umiejętności czy wzory zachowań, które dziecko nabędzie podczas zabaw tego typu zostaną w nim na dłużej.

Tags:

Comments on this post

8 Comments
 • Mama Gadżet (Mamagadżet)

  Uwielbiamy pojazdy każdego rodzaju i gabarytów, mamy już sporą kolekcję którą syn bawi się codziennie :)

  • A co u Was sprawdza się najlepiej? Może masz link do wpisu?

   • Mama Gadżet (Mamagadżet)

    Najbardziej synek lubi auta osobowe, ma kolekcję samochodów Burago, ale oprocz tego uwielbia pojazdy które sami zbudujemy z klocków . Ma też traktory, karetki, autobusy które również bardzo Go interesują.

 • Sylwia Antkowicz

  Mam córkę, ale zgadzam się, że pojazdy są również dla dziewczyn. W końcu kobiety też prowadzą auta a i w zabawie można się fajnie bawić w wożenie lalek, misiów.

  • Właśnie i bardzo fajnie, że dziewczyny mają taką szansę, bo potem łatwiej im bawić się z chłopcami np. w przedszkolu! Dopiero teraz niedawno zauważyłam, jak świetnie moja córka sobie z tym radzi. Ja kompletnie nie czuję zabaw autkami, nie bawi mnie „wruczenie” i jeżdżenie w tą i w tamtą…

 • U nas długo właśnie ciężkie pojazdy budowlane były najbardziej oczekiwane. I jeszcze wszelkiego rodzaju służby specjalne – straż, policja, pogotowie. Teraz za to na topie są transformersy, więc u nas w tym roku najlepsze pojazdy muszą się zmieniać w roboty :)

  • Ola, zmieniło się coś u Was przez ten rok, jeśli chodzi o zabawki?

   • Transformersy są dalej na topie. Ale w tym roku chłopaki też dużo bawią się resorakami :)