Jaki prezent dla niemowlaka? RANKING przedświąteczny

Prezent dla niemowlaka to temat, który chodził mi po głowie ponad rok. Różni się tym od innych wpisów, że mam dwoje dzieci urodzonych tego samego dnia. Różnica wieku wynosi 2 lata. Jedno jest dziewczynką a drugie – chłopcem. Poznaj doświadczenia ich okresu niemowlęcego. Być może odnajdziesz tu prezentową inspirację dla bliskiego Tobie maluszka. Zapraszam!

prezent dla niemowlaka

Kim jest niemowlak?

Bycie niemowlakiem to spore wyzwanie. Jest to czas nabywania szeregu umiejętności. Jedne z nich można nazwać dziecięcymi, czyli pełzanie i raczkowanie, które w przyszłości nie są zazwyczaj bardzo potrzebne a teraz pożądane dla prawidłowego rozwoju. Drugi rodzaj umiejętności – bardziej dorosłe przydatne przez całe życie, to siadanie i chodzenie. W mniejszym lub większym stopniu dzieci opanowują te zdolności w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia. Do ukończenia roczku mały człowiek nazywany jest właśnie niemowlakiem. Pierwsze 6 tygodni niemowlęctwa to czas bycia noworodkiem, nadmieniam tylko i jednocześnie odsyłam do artykułu poświęconego okresowi noworodkowemu.

Jaki prezent dla niemowlaka warto wziąć pod uwagę?

W tej części artykułu będą mnie interesowały zabawki niemowlęce. Opowiem, w którym miesiącu, które  nich zaczęły być przez moje dzieci używane. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ściśle dostosować się do wieku. Osobiście lubię pytać co jest potrzebne lub co zajmuje dziecko albo co rodzice planują kupić w stosunkowo niedalekiej przyszłości. W ten sposób na Chrzciny od znajomej dostaliśmy… nocnik, z którego ostatecznie korzystało oboje naszych pociech… Nie o siusianiu jednak rzecz…

W znacznej mierze to, czym dziecko będzie się bawiło zależy od tego, co mu dostarczysz.

Ranking prezentów niemowlęcych Rodzeństwa Murawskich

Czołowe miejsca zajmują te przedmioty, które sprawiły największa frajdę obojgu moich dzieci. Drugą cechą była możliwość wykorzystania przedmiotu przez jak najdłużej w ciągu pierwszego roku życia. Znaczenie miało też to, ile funkcji dodatkowych mogły pełnić fabrycznie lub z wykorzystaniem kreatywnego podejścia do sprawy.

1. Karuzelka do łóżeczka – idealny prezent dla niemowlaka

zabawki-dla-niemowlaka-karuzelka

Mieliśmy Fisher Price. Dla naszej drugiej pociechy specjalnie szukaliśmy identycznej, bo popularne misie tej samej marki, z projektorem i melodyjkami, nie miały wielkiego wzięcia. Tutaj chcę zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze preferencje dzieci są różne. Już u tak małych istotek zauważyłyśmy z koleżankami takie cechy jak wzrokowiec, czy słuchowiec. Jednym bardziej przypasują intensywne kolory, innym cicha melodyjka, czy dźwięki natury. Z karuzelek korzystaliśmy od pierwszego dnia po powrocie z oddziału położniczego przez pół roku. Ostatecznie pożegnaliśmy się z pałąkiem w momencie, gdy maluszki opanowały sztukę siedzenia i za mocno eksploatowały wiszące elementy. Samo centrum urządzenia przykręcone do łóżeczka było z nami dłużej, ponieważ służyło jako wyciszająca pozytywka i/lub łagodna lampka nocna.

Niestety nie miałam szansy wypróbować najzwyklejszej karuzelki, tzn. bez światła, bez dźwięku, opartej tylko o ciekawy dizajn. W tym miejscu odsyłam do sklepu zabawkowego Agallo.pl, gdzie w chwili pisania tego tekstu już za 60zł można zakupić cieszącą wzrok zabawkę nad łóżeczko. Z drugiej strony karuzelka z projektorem idealna na czas przed wschodem a po zachodzie słońca. Jedna z koleżanek właśnie takiej szuka do wykorzystywania jej jesienią i zimą o poranku, by światełkami na suficie zainteresować niemowlaka a samej sobie dać szansę na chwile odpoczynku.


2. Fotelik bujaczek

zabawki-bujaczek

Foteliki dla niemowląt mają przedziały wagowe. Są typowo niemowlęce, do 9 kg, których sposób bujania polega bardziej na kiwaniu. Bujaczki na płozach posiadają opcję blokady kołysania. Zabawka zajmuje miejsce na podium, ponieważ działa uspokajająco, co w okresie niekomunikatywnym werbalnie, jest bardzo ważne. Drugi powód to możliwość wykorzystania pałąka, czy wiszących stworków podczas zabaw w innym miejscu. Trzeci powód to stosunkowo długi czas przydatności tego mebla właśnie w okresie niemowlęcym. Przestaliśmy korzystać z fotelików w momencie, kiedy dzieci zaczęły być za mocno aktywne, robić za dużo wygibasów, łącznie z wiszeniem z fotelika głową w dół a po chwili nabyły umiejętność samodzielnego wstawania. W pierwszej połowie roku nieoceniony bezdyskusyjnie.


3. Zestaw gimnastyczny

prezent dla niemowlaka, zabawki Disney

W naszym przypadku użytkowanie zestawu sięgało jeszcze kilku miesięcy po pierwszych urodzinach. Sprzęt z postaciami z bajek Disneya służył najpierw dzieciom, gdy leżały i bawiły się wiszącymi grzechotkami. Kolejny czas to siad z poparciem za pleckami i zabawa w tej pozycji, najlepiej samym urządzeniem. Mocowaliśmy też centrum zabawki za pomocą pasków do łóżeczka – zabawa z okresu siedzenia i ćwiczenia stania przy meblach. Gdy dzieci umiały same stać, montowało się środek w pozycji poziomej buziami postaci do góry – wówczas powstawało coś na kształt stolika kreatywnego. Urządzenie miało światełko, dźwięki i melodyjki, aby je uruchomić trzeba było albo coś przesunąć, albo nacisnąć. Korzystaliśmy od 4. miesiąca.


4. Pchaczyk – idealny prezent dla niemowlaka i roczniaka

zabawki-dla-niemowlaka-pchacz

Znowu marka Fisher Price. Prezent gwiazdkowy dla córki, starszej z naszej rodzeństwa. Był odpowiedzią na zadane pytanie o to, co kupić. Okazał się ewenementem. Między córką a synkiem korzystał z niego jeszcze jeden chłopiec. Wykonany z plastiku i uwaga – beż żadnych melodyjek i światełek. Zabawa polega na mechanicznym aktywizowaniu różnych elementów. Córka zaczęła chodzić około 10. miesiąca życia, więc pełną funkcjonalność wykorzystała wcześniej, niż brat. Chociaż poruszanie się z trzymaniem się zabawki opanował już mając 11 miesięcy. Oboje byli pchaczem zachwyceni i bardzo pomógł im w nauce chodzenia. Córka bawiła się nim od 8 a syn od 10 miesiąca życia.


5. Miękka zabawka w kształcie węża/gąsienicy

zabawki-dla-niemowlaka-waz

Nasza maskotka wcale nie była nowa. Dostaliśmy ja w tzw. spadku po innym maluszku. Zabawka o charakterze maskotki. Miała na całej długości miarkę wzrostu. Każda część gąsienicy pod miękką warstwą skrywała jakąś niespodziankę. Znalezienie ciekawostki wywoływało radość u maluszków. W jednym miejscu była twardsza kuleczka, w drugim piszczałka, inny fragment wypełniony był czymś szeleszczącym. Oprócz tego obszycie części ciała zwierzaka miało różna fakturę i kolorystykę oraz wzór. Hitem jednak była głowa z lusterkiem a na nim wymalowanym uśmiechem. Dzieci zainteresowały się zabawką około 4 miesiąca życia i eksploatowały ją do oporu, tzn. do wydania, około daty swoich pierwszych urodzin. Godzinami patrzyliśmy, jak syn i córka zajmują swoją uwagę tym stworzeniem! Niezapomniane chwile.


6. Mata edukacyjna

zabawki-maty

Być może uznasz, że to niskie miejsce na tak modną zabawkę. U nas nie przyjęła się taka forma spędzania czasu. Owszem szeleszczące elementy zwracały uwagę, jednak mata się zwija podczas zabawy a gdy dziecko umie wyciągać rączki do pałąka to czar skradały zabawki opisane wcześniej. W przypadku córki zainteresowanie mata pojawiło się w 5 miesiącu, u syna – w 3.

Pisałam o matach z pałąkiem, dodatkami, jak lusterko, kuleczki, szelest. Pisałam o matach z materiału. Jednak dla córki na okres raczkowania mieliśmy mate zbudowaną z puzzli. Daje ona kolor, ciepło, wyznacza miejsce do zabawy. Oba typy mat znajdziesz takie także w sklepie Agallo.pl.


7. Jeździk – idealny prezent na roczek

zabawka-jezdzik

Córka pierwszy raz usiadła na jeździku w wieku 7 miesięcy. Popularny niebieski słonik widoczny na zdjęciu jest przeznaczony dla dzieci od 9 miesiąca. To optymalne daty dla jeździków z szerokim siedziskiem. Mieliśmy dla córki jeździk Puky i  mam wrażenie, że fakt nieprawidłowego stawiania nóżek, przyczynił się do widocznej koślawości kolanek. Oczywiście to prawie standard w rozwoju chodzącego dziecka, jednak jeśli jeździk to szerokie siedzisko i raczej dla chodzącego malucha a nie dla dziecka uczącego się tej umiejętności. Są jeździki, jak słoneczko widoczne na zdjęciu, które mają inne funkcje. Nasz miał pojemnik do kulek do zabawy dla dziecka siedzącego samodzielnie. Było też rozsuwane siedzisko, dzieliło się na pół i w ten sposób powstawał pchaczyk. Jednak w tej formie go nie używaliśmy.


8. Inne zabawki, mocno zależne od osobowości, możliwości finansowych i okazji do podarowania upominku.

zabawki-sonia

zabawki-zabawki

 

***

Top prezent dla niemowlaka według samego zainteresowanego…

w-pudelkachNa podstawie naszych rodzinnych doświadczeń mam wrażenie, że upominkiem idealnym z perspektywy maluszka będzie plastikowa miska lub wiaderko a jeszcze lepiej karton wypełniony rozmaitymi drobiazgami. W tym miejscu odsuwam się o tych rzeczy, które typowo nazywamy zabawkami i wyszła mi taka lista:

 • pieluszkę tetrową,
 • gryzaczek,
 • balonik, albo lepiej kilka,
 • woreczek/reklamówka,
 • zabawka dla psa, np. ringo,
 • kolorowe tekturki,
 • sznureczek/tasiemka,
 • garneczek lub komplet garnuszków, plastikowych pojemników, pamiętaj o drewnianych łyżkach (to element rokujący częstemu użytkowaniu przez roczniaka),
 • silikonowe foremki do babeczek lub ochraniacze do chwytania garnków,
 • mała lampka nocna w kształcie myszki, czy duszka, obciągnięta półprzezroczysta gumą, dopuszczającą gryzienie, na baterie,
 • w zależności od okazji, na jaką upominek jest szykowany dorzuciłabym ozdoby charakterystyczne dla danych świąt, np. plastikowe bombki, czy pluszowego zajączka.

zabawki-domowe

Jeśli jest taka możliwość, zawsze sprawdzi się o siostra lub brat, choć mama i tata też OK, no i gdyby coś… jakiś żywy… piesek lub… kotek ;)

zabawki-rodzina


A tak zupełnie poważnie – ciesz się tym ciekawym czasem, jakim jest szykowanie przyjemności dla kogoś bliskiego.

Niemowlęctwo to bardzo unikatowy okres, jeśli uszczkniesz z niego coś dla siebie, zostanie miłe wspomnienie na całe życie!

Baw się dobrze na zakupach i w towarzystwie obdarowanego!

Jaki prezent dla niemowlaka? RANKING przedświąteczny
Oceń ten wpis

Udostępnień 21