Prezent dla rodzeństwa. 7 inspiracji do wspólnej zabawy przedszkolaków

Prezent dla rodzeństwa. 7 inspiracji do wspólnej zabawy przedszkolaków

Prezent dla rodzeństwa jest wyzwaniem. Nie zawsze trzeba kupować dzieciom upominki dedykowane każdemu z nich. Przyglądając się zabawom córki (5l) i syna (3l), opisałam 7 przedmiotów, z którymi pociechy miło spędzają czas. Dla mnie relacje moich dzieci są niezwykle istotne i fascynujące, sama jestem jedynaczką. Zerknij na moje podpowiedzi, zapraszam!

prezent dl rodzeństwa, podwójna tablica kredowa

Do powstania tego wpisu zmotywowała mnie Akcja Inspiracja ogłoszona przez sklep Bobomio.pl. Pomysł na stworzenie stron z produktami polecanymi przez rodziców jest strzałem w 10! Sama wolę kupić coś, co ktoś już sprawdził i pozytywnie zaopiniował, dlatego pomyślałam o Tobie!…

Chcę zwrócić Twoją uwagę na przedmioty, którymi rodzeństwo może bawić się wspólnie. Gdy dzieci nie oczekują, żebym uczestniczyła w ich pomysłach, mam czas aby wykonać jakieś swoje sprawy i jestem spokojna o nich, bo są zajęci. Jednocześnie budują relację między sobą i wzmacniają więzi. Nie znam uczucia miłości braterskiej, czy siostrzanej. Chciałabym, by moje dzieci umiały się porozumieć, miały dobrą relację, wspierały się. Nie mam nic przeciw, aby przy okazji rozwijały swoje pasje i zdolności…

Prezent dla rodzeństwa – 7 inspiracji

Kolorowe klocki z drewna

prezent dla rodzeństwa - klocki drewniane

Moim i męża zdaniem zestaw drewnianych klocków jest obowiązkową pozycją na liście dziecięcych zabawek. Klocków drewnianych w każdym zestawie jest tyle, że spokojnie wystarcza dla dwójki i więcej dzieci.

Współcześnie docenia się produkty ekologiczne. Drewniane zabawki są wytrzymałe, lakierowane i malowane środkami nie szkodzącymi dzieciom. Nasze przedszkolaki bawią się moimi klockami z dzieciństwa. Komplet ma 25 lat. Dokupiliśmy jeszcze coś świeższego i bardziej kolorowego.

Sposoby na wykorzystanie tych najróżniejszych brył są nieograniczone. Budują swoje budowle, albo pracują wspólnie nad infrastrukturą ich miasta, są częściami zabawkowych posiłków. Ostatnio nawet przydały się jako nóżki do szuflady, w której układaliśmy miasto. Mój numer jeden wśród zabawek tradycyjnych (obok lalek szmacianek i bobasów).

Drewniana plansza do sortowania

prezent dla rodzeństwa - plansza drewniana

Zabawki piramidki, których elementy nakłada się na kijek według jakiegoś schematu, przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Rzeczywiście najpierw są jedynie ćwiczeniem manualnym. Wraz z rozwojem kompetencji dzieci zaczynają rozpoznawać kolory, umieją wybrać odpowiedni kształt klocka i pasujące do niego miejsce. W przypadku planszy PlanPreschool walory edukacyjne są oczywiste.

Moje pociechy póki co wykorzystują zabawki tego typu, jako… ciasteczka, kotlety, składniki posiłków, które rodzice powinni potem spróbować. Podobne zadania stawiają przed lalkami i maskotkami, które nie raz jeszcze będą uczestniczyć w robionych dla nich piknikach, obiadkach i kolacjach. Oboje są zafascynowani przygotowywaniem posiłków. Z zapałem wyciągają do tego swoje i nasze naczynia oraz sztućce.

Mata składająca się z piankowych puzzli

prezent dla rodzeństwa - mata piankowa

Od momentu kiedy córka zaczęła siadać, mamy w domu matę składaną z piankowych puzzli. Uwielbiam to rozwiązanie. Jestem spokojna, że dzieciom nie jest zimno, bo przecież podłoga to podstawowe miejsce zabawy w wieku niemowlęcym, żłobkowym i przedszkolnym.

Zabawą jest już samo rozkładanie i składanie maty. Poszczególne elementy także mogą służyć za zabawki, np. koła z maty Playspot, jako talerze dla lalek. Drobniejsze elementy, np. literki, czy cyferki, są pomocne w nauce. Pianka dobrze sprawdza się podczas zabaw w kąpieli – przykleja się do mokrych powierzchni.

Puzzle utrzymuje się w czystości dużo łatwiej, niż dywan. Zazwyczaj myję je w wannie wodą i detergentem, jakiego używam do prania. Wytrzymałość takich mat liczy się w latach. Świetnie zastępują dywan. Bywa też, że rodzice mocują je na ścianie.

Tablica podwójna

prezent dla rodzeństwa - tablica 3w1 U nas jest hitem. Mamy tablicę dwustronną kredową. Maluchy lubią rysować. O znikopis były wojny, ponadto nie jest to zbyt trwała zabawka. Zdecydowaliśmy się na nieco większa powierzchnię do rozwijania ich artystycznej pasji. Każde ma swoją tablicę, nie trzeba jej dzielić.

Dzieci zadają sobie na wzajem tematy do rysunków, pomagają przy kolejnych zadaniach. Kłócą się co prawda o kredę, ale zrzucam to na szał twórczy i chęć szybkiej realizacji pomysłu. Po skończonej zabawie podziwiają swoje dzieła.

Wersję magnetyczną przewidzieliśmy na najbliższe urodziny. Czekaliśmy aż skończy się rysowanie po ścianach. Baliśmy się, że pisaki zniszczą tablicę kredową.  Widoczna obok propozycja marki Janod jest jak najbardziej adekwatna do wieku i zainteresowań przedszkolaków.

Kuchenka na kółkach

prezent dla rodzeństwa - kuchenka na kółkachDzieci uwielbiają gotować na niby. Mieliśmy kiedyś kuchenkę, ale plastikową i nie wytrzymała próby czasu. Zwykle kupujemy podwójnie lub w większej ilości. Najczęściej w prawdziwym domu nie ma dwóch kuchenek, więc taka zabawka nauczy dzieci podziału ról.

Poważnie myślimy o jej zakupie tym bardziej, że ten typ zabawek dzieci sprawdziły w praktyce. Ta wersja ma jeszcze jedną ogromną zaletę, ważną dla małego mieszkania – można ją łatwo przestawiać. Gotuje się obok rodziców w dużej kuchni lub zaszywa w swoim pokoju i karmi wypiekami zabawki.

 

Magnetyczne rybki

magnetyczne-rybkiTą zabawkę mamy na oku od jakiegoś czasu. Mąż miał podobny przedmiot w dzieciństwie. Zabawa polegała na łowieniu rybek, które po chwyceniu sznureczka zamykały pyszczki. Interesuje mnie ten komplet, bo ma dwie wędki, co wyklucza część kłótni w stylu „ja też chcę” i „daj mi”. Rybki łowi się na magnes, co ma szansę rozwinąć tematy do dyskusji ” Mamo a czemu ta rybka się przykleja?”.

Przytulanki

przytulankiMoje małe Murawskie uwielbiają urządzać przedstawienia. Nauczyły się tego od jednej z cioć. Mimo że mają pacynki, to właśnie maskotki-przytulanki są aktorami w ich dziecięcym teatrze.

Wieszają koc na oparciach krzeseł, chowają się za nim i podejmują swoje pierwsze próby zagrania przedstawienia. Osobiście jestem zdania, że co jak co, ale przytulanek w domu nigdy nie jest za mało. Im dzieci są starsze, tym bardziej staram się, aby nie były to tylko misie i miękkie lalki, ale np. słoniki, żyrafy, fantazyjne stwory.

 

 

 

Udostępnień 18

Tags:

Comments on this post

4 Comments