hierarchia wartości

Twoja hierarchia wartości. Osobisty tekst dedykowany mamom.

Ty też gubisz się w naszym matczynym wielozadaniowym świecie?… Ja gubię się coraz mniej… Jak to się stało, że wraz z kolejnymi doświadczeniami życiowymi, jestem coraz lepiej zorganizowana?…

Na początek chcę Ci powiedzieć, że to, o czym piszę opiera się na autentycznych doświadczeniach, potwierdzonych w praktyce moich znajomych a także subskrybentek. Wierzę, że skoro są osoby, którym udało się poprawić coś w swoim życiu, uda się to też Tobie!

Nie jestem coachem, ani psychologiem. Jestem mamą dwójki dzieci z niemałym bagażem doświadczeń osobistych, choćby śmierć mamy, której byłam świadkiem… Uważam, że mam prawo, jeśli mam odwagę, dzielić się z Tobą tym, co mi pomaga.

Moim pierwszym krokiem porządkowania egzystencji było KOŁO ŻYCIA

Zanim zostałam mamą i mogłam wszystko nadgonić, sama decydowałam o swojej energii, śmiałam się z tej metody. Sięgnęłam do niej na poważnie będąc mamą dwójki dzieci w kompletnej rozsypce. Pomogło mi. Czułam ogromną ulgę, gdy na jednym rysunku zobaczyłam CAŁOŚĆ swojego życia. To była dla mnie magia, która pomogła mi poprawiać to, co ciągnie mnie na dół. Powtarzam ćwiczenie co kwartał a dla Ciebie mam pdf, który znajdziesz w podlinkowanym powyżej fragmencie tekstu.

Druga ważna rzecz, to świadomość swoich wartości

SWOICH wartości, podkreślam swoich, czyli Twoich! Twoja hierarchia wartości.

Wartości są Twoją indywidualną sprawą i ustalasz je w ciszy własnego sumienia. Nawet jeśli najważniejszy jest dla Ciebie manicure a dopiero potem dzieci, nikt nie ma prawa tego negować, bo to Twoje życie.

Spisywałaś sobie kiedyś swoje wartości?

Bardzo Cię do tego zachęcam!

To wbrew pozorom nie jest bardzo trudne.

Jak ustalić swoje wartości?

Wypisz sobie wszystkie osoby i rzeczy oraz sprawy niematerialne, które są dla Ciebie ważne np. firma, praca, blog, ciocia X, koleżanka Y, ciąża, córka, syn, partner, mieszkanie, ekologia, zwierzęta. Wszystkie ważne części życia i poglądów! Polecam Ci zapisać 1 sprawę na 1 karteczce lub wyciąć potem z dużej kartki, żeby się łatwo układały.

Posegreguj karteczki według tego, co jest Tobie najbliższe, najbardziej wartościowe, rozkładając je jedna obok drugiej. Pamiętaj, odrzuć wzniosłe idee, zrób to według siebie. Jeśli nie przyznasz się przed sobą kim jesteś, nie uda Ci się znaleźć równowagi. Ja przynajmniej nie będę na Ciebie krzyczeć, jeśli jesteś egoistyczną materialistką. To Twoje życie. To Twoja hierarchia wartości.

Czy masz kłopot z ustaleniem kolejności dla jakiejś kwestii?

Jeśli tak jest to wyobraź sobie, że jest burza, okropny wiatr i deszcz. Ty jesteś na dachu wieżowca. W zasięgu Twojego skoku stoi drugi wieżowiec i na nim leży to, co chcesz teraz uporządkować. Wyobraź sobie też rzeczy, albo ustaw je symbolicznie przed sobą kładąc karteczki na grzbiecie postawionej książki. Wieje, zimno jak jasna cholera a Ty nie chcesz tam tego zostawić. Pytanie brzmi: po co skoczysz najpierw?

  • Udało się? Nic nie szkodzi, jeśli coś napisałaś a nie chcesz tego używać w tej segregacji. Jak już masz to przed sobą i czujesz ulgę – to masz to! To jest to!
  • Teraz zrób zdjęcie smartfonem. Zachowaj je w swojej galerii fotek lub ustaw na tapecie w telefonie. Karteczki do koperty, przydadzą się następnym razem.
  • Możesz przykleić kartki na czymś większym, albo przypiąć do korka, czy na lodówce. Zależy jak bardzo jest to dla Ciebie intymne i ilu masz życzliwych bliskich.

Z hierarchią wartości jest tak samo, jak z kołem życia, warto do niej wracać, bo wraz z doświadczeniem życiowym, także i my się zmieniamy. Koło życia robię co kwartał, do hierarchii zaglądam w nagłych wypadkach, kiedy element mojego życia ulega przewartościowaniu.

Przykładowo? Postawiłam pisanie moich blogów przed realizacją zleceń od klientów. Nie czułam się dobrze firmując swoją osobę czymś, co jest słabsze od tego, co robię dla innych.

Po co hierarchia wartości pod ręką?

Życie nas zaskakuje. Są sytuacje, w których musimy decydować szybko, wybierając to, co dla nas ważniejsze.

Patrzysz na swój spis i odpowiedź staje się jasna…

Twoja hierarchia wartości. Osobisty tekst dedykowany mamom.
5 (100%) 1 vote