Kompletujesz wyprawkę do szpitala? Jakie ubrania powinnaś mieć dla siebie przed porodem i po nim

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami? To najwyższy czas, by zacząć kompletować wyprawkę szpitalną. Pamiętaj, że w torbie muszą znaleźć się ubrania nie tylko dla dziecka, ale również dla ciebie. Sprawdź, co jest niezbędnym minimum.

Wyprawka do szpitala u wielu kobiet budzi wątpliwości. Pojawia się mnóstwo „znaków zapytania”, jeśli chodzi o niezbędne elementy. Jakie ubrania wziąć? Które będą zupełnie niepotrzebne? A może przyda się to? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wszelkie niejasności zostaną rozwiane.

Lista ubrań na czas pobytu w szpitalu przed porodem
Niektóre kobiety zjawiają się w szpitalu na kilka dni przed planowanym terminem porodu. Związane jest to z planowanym cięciem cesarskim lub z powodu braku akcji porodowej we wskazanym terminie. W ich przypadku wyprawka do szpitala powinna uwzględniać dodatkowe ubrania.

Lista odzieży przydatnej przed porodem powinna obejmować m.in.:

  • koszulę nocną lub piżamę dwuczęściową (2 sztuki, jeśli zapowiada się dłuższy pobyt)
  • szlafrok – jego grubość należy uzależnić od pory roku i warunków pogodowych
  • ciepłe skarpetki
  • bieliznę osobistą (kilka kompletów w zależności od długości pobytu)
  • kapcie
  • klapki pod prysznic.

Lista rzeczy przydatnych na czas porodu i po porodzie

Wyprawka do szpitala powinna obejmować również odzież i akcesoria niezbędne w momencie porodu i podczas kilkudniowego pobytu na oddziale.

Na liście powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • koszule nocne (2-3 sztuki), w tym koszulę na czas porodu (jeśli szpital nie zapewnia ich) – ważne, by były wygodne przy karmieniu
  • majtki poporodowe (5 par) – najlepiej wykonanych z siateczki bawełnianej.

Pamiętaj o ubraniu na wyjście ze szpitala

Wyprawka powinna uwzględniać również ubrania na czas wyjścia ze szpitala. Warto przy tym pamiętać, że kilka dni po porodzie figura nie wraca do poprzedniego stanu – dlatego trzeba zapakować do torby ubrania nieco większe.

Jako, że po porodzie będziesz jeszcze obolała, nie jest dobrym pomysłem zakładanie obcisłych spodni. Także bluzki powinny być nieco luźniejsze. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

Wyprawkę do szpitala skompletuj nieco wcześniej

Z kompletowaniem wyprawki szpitalnej nie można zwlekać do dnia porodu. Torba powinna być gotowa na około 4 tygodnie przed planowanym terminem. Warto bowiem mieć świadomość, że po 38 tygodniu ciąży akcja porodowa może rozpocząć się w każdej chwili. W momencie silnych emocji i stresu, ciężko będzie zapanować nad pakowaniem. Roztargniona, roztrzęsiona, a jednocześnie radosna, możesz pominąć wiele kluczowych elementów, które powinny znaleźć się na liście.

Ponadto musisz mieć świadomość, że niekiedy zachodzi konieczność szybkiego pojawienia się w szpitalu – wówczas może zabraknąć czasu na pakowanie. Dlatego temat wyprawki do szpitala nie powinien być bagatelizowany.

Kompletujesz wyprawkę do szpitala? Jakie ubrania powinnaś mieć dla siebie przed porodem i po nim
Oceń ten wpis