Nie wychowuj dziecka tak, jak gra reprezentacja Polski!

Nie wychowuj dziecka tak, jak gra reprezentacja Polski!

Emocje jeszcze nie opadły. Połowę meczu ćwierćfinału EURO 2016 obejrzałam na stojąco. Pociekły łzy na widok rozwijanej polskiej flagi. Pojawił się niepokój, gdy stali tam podczas hymnu, gdy skrupulatnie ganiali za piłką, gdy rozgrywali taktykę. Co to ma do wychowania dziecka?

wychowanie-euro-2016

Zakładam, że jesteś lub będziesz rodzicem. Zakładam, że oglądałaś mecze reprezentacji Polski na EURO 2016. Być może zainspirowała Cię gra naszych piłkarzy. Zastanawiam się, ile trzeba włożyć w to harówki, cierpliwości, pieniędzy, zainteresowania. Ile godzin spędzić na opracowywaniu planu, zastanawianiu się, czy tak będzie dobrze a może siak. Na dzisiejsze szybkie czasy… komu to potrzebne?

Widzisz analogię między wychowywaniem dziecka a tak dobrą grą w piłkę nożną? Kiedy czasem nie stawiasz na tego swojego malucha, a on przynosi Ci świadectwo z czerwonym paskiem. Kiedy liczysz na niego tak bardzo a jakiś żądny zwycięstwa słabeusz z odrobiną szczęścia pokonuje Twoją pociechę rzutem na taśmę…

Po co to komu? Po co to matce? Te starania, te nakłady, ta skrupulatność i cierpliwość. Uff, zmęczyłam się od samego pisania a co dopiero wcielić to w życie!?

Na co komu ambicja?

AMBICJA to chęć osiągania sukcesów, zasłynięcia w czymś. To też poczucie własnej godności motywujące do postawienia się przeciwnościom losu. Z dnia na dzień, z meczu na mecz zdobywali kompetencje, dokonywali analiz, poprawiali a raczej zmieniali taktykę. Podejmowali próby ataku, zagrania na nosie przeciwnikom. W takim trybie trzeba patrzeć na grunt, gdzie postawić stopę, aby nie zedrzeć murawy. To ekscytujące zadanie. Stać Cię na nie?

Pytam jeszcze raz: stać Cię na indywidualne i zespołowe konsultacje w sprawie rozwoju najmłodszych członków Waszej rodziny? Od tego musiałabyś zacząć, od obserwacji i pomysłu. Zapewne coś musielibyście poświęcić, czegoś sobie odmówić, aby znaleziony talent zyskiwał na znaczeniu i przynosił satysfakcję, taką zdrowa i przyjemną dla Was wszystkich. Masz taką ambicję? Jesteś w stanie poświęcić nie tylko swoją wygodę, aby zainwestować w przyszłość dziecka?

Na co komu cele?

CEL jest zamierzonym efektem, który ma nastąpić w wyniku określonych działań. Właśnie wyznaczenie celu determinuje działanie. Pomyśl ile godzin siedzenia przed telewizorem Cię ominie, jeśli AMBICJA rodziny pozwoli Wam wybrać ścieżkę najlepszą dla Waszych pociech?

Od tych drobnych, krótkoterminowych wyznaczników ma wielkie szanse rozpocząć się wielka kariera. Kariera w czymkolwiek tylko chce Twoje dziecko. Czy jesteś w stanie odłożyć swoje zamiary, swoje niespełnione pasje, aby przez chwile przyjrzeć się jaki diament masz do oszlifowania. Reprezentacja Polski z każdym meczem coraz bardziej błyszczała. Na sakiewkę biało-czerwonych diamentów składały się coraz to bardziej drogocenne skarby. U Ciebie też tak będzie, ale tylko Ty/Wy musicie wiedzieć po co Wam cele.

Cel główny jest jeden – szczęście Twojego dziecka, do zdobycia, jeśli będzie przy Was ktoś, kto rozmasuje przykurcza, kto obniży temperaturę, kto nastawi Was na mentalnie pozycję łowcy. Czy macie takich przyjaciół a może poznacie, angażując się w identyfikowanie talentów i realizację marzeń tych, który życie mają przed sobą i w przyszłości Wam/Tobie podziękują?

 

Kim będzie w przyszłości dziecko wychowane analogicznie do stworzonej reprezentacji Polski

Będzie umiało wziąć na klatę porażki i przyznać się, że coś nie zagrało. Będzie umiało w kilka minut rozwalić pieczołowicie ułożoną strategię konkurencji. Będzie umiało wstać, gdy szczęście nie dopisze. Będzie umiało się nabiegać, wydeptać swoje ścieżki do sukcesu. Będzie potrafiło rozegrać indywidualną akcję a gdy potrzeba – zrobić unik. Z drugiej strony będzie się potykać i nie zawsze trafiać do bramki. Będzie miało swoich własnych wiernych fanów, ale i kilku hejterów, jako oznaka sławy. Czasem kogoś popchnie, albo zostawi nogę za bardzo z tyłu, oczywiście w imię wyższego celu. Jednak nikomu krzywdy nie zrobi a rozsądek, jak sędzia żółta kartką, powie mu: Kochany nie tak, oj nie tak. Będzie miało drużynę znajomych, by kraść z nimi przysłowiowe konie.

Uważaj, może być mądrzejsze od Ciebie i osiągnie więcej, niż śmiałabyś oczekiwać! Będziesz musiała umieć to przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza! Będziesz zatem patrzeć na to swoje dziecko i nie wierzyć, że to z Twoich trzewi narodzone, Twoim trudem wychowane, że jest reprezentatywnym przedstawicielem SWOICH WŁASNYCH pasji. Zbankrutujesz kupując chusteczki do opłakiwania kolejnych osiągnięć. Tego Ci życzę ja!

 

_____________ mój prywatny WNIOSEK _____________

Chcę być na trybunach i zedrzeć gardło na kilka kolejnychfilo tygodni!

Chcę, żeby na boisku swojego szczęścia znaleźli zawsze pomyślną piłkę.

Zaczynam tu i teraz – grę życia o moje dzieci.

Obserwacja -> Pasja -> Realizacja

Do boju!

Tags:

Comments on this post

0 Comments