O tym jak Zakamarki wygrały z Legią i Górnikiem…

Zakamarki to wydawnictwo, które zaszczepia na rynku polskim literaturę skandynawską. Częściej nie podążam za trendami, wręcz złośliwie unikam modnych rzeczy, książek, mebli, aranżacji.  Taka matka przekora. Lektury z Półwyspu nie zajmują wielkich połaci mojego mieszkania. Przyznasz, że kiepski ze mnie czytelnik, staromodny… a tu jednak…

Zakamarki, wydawnictwo dla dzieci, książka dla dzieci, Skarpetka

… otrzymałam książeczki dobrane przez specjalistów do wieku moich dzieci. Książeczki skandynawskie właśnie. Dwie, nieszablonowych rozmiarów, dobrze wydane, w twardej oprawie, która bardzo (niestety) zasmakowała mojemu synowi… Zauważyłam po fakcie, niemniej nie tylko karton podlega konsumowaniu…

Po Zakamarku dla każdego

Lubię, gdy skądś wracam i mam po upominku dla każdego z moich dzieci. Są wtedy bardzo zadowolone. Cieszę się, gdy prezenty różnią się od siebie, choć zwykle równa się to większym problemom. Już kilkukrotnie wcześniej darowywałam im książki, zwykle obejrzały, pochwaliły i kontynuowały zabawę. Tym razem mimo późnej pory, miałam z nimi usiąść i je przeczytać… To było dla mnie coś nowego. Na początku książeczkę o Bincie podpięłam do córki a Skarpetkę do synka. Sugerowałam się płcią, tymczasem po zamianie zrozumiałam całą magię, różnicę w długości tekstów i zakochałam się w tym, że temat i sposób jego przekazania nie mieści się w moim sposobie myślenia o książkach.

Zakamarki, wydawnictwo dla dzieci, książka dla dzieci, BintaTo co z tą Legią i Górnikiem?

Nasz Tata M. nie przepada za głośnym czytaniem. W 99% przypadków na prośby o poczytanie odpowiadał: Legia – Górnik, dwa – zero…!
Któregoś dnia prośba o wspólny czas z książką była zupełnie inna. Czerwony prezent w garści i wołanie: Tato, Tato, to!

Książka uboga w tekst, z przewagą obrazków rzadko spotykanych w bajkach. Tata się skusił! Skusił się i od tego czasu, co wieczór czyta synowi a raczej bardziej opowiada… Widok ojca przeglądającego wspólnie ze szczerze zaangażowanym dzieckiem książkę, wyjaśniającego obrazki – magia!

Po kilku wieczorach, czasem z jedną książką, czasem z drugą, synek sam chętnie sięga po te właśnie lektury, świadomie odrzucając Carsy Disneya, czy bogato ilustrowane baśnie…

Czy to Zakamarki ograniczeń?

Choć nie mam problemu z odpowiadaniem na najbardziej wymyślne pytania moich przedszkolaków, to książka kojarzyła mi się dotąd z piękną bajką, baśniami, czasem śpiewanymi wierszykami… Okazało się jednak, że w książce dla malucha mama może kręcić pupą podczas tańca a na stronach dla starszaka – chłopiec może zostawiać w lesie swoje ukochane zwierzątko.

Przyznaję się, że sama nigdy bym nie kupiła tych książek a dzięki temu, że je dostałam – dowiedziałam się jak ogromny kawał otoczenia, relacji, uczuć i emocji, omijał dotąd moje pociechy!

Dziękuję za ten wspólny czas i choć jedna z książek nie wygląda już na nową, z każdym czytaniem zyskuje na uczuciowej i rozwojowej wartości.

O tym jak Zakamarki wygrały z Legią i Górnikiem…
5 (100%) 1 vote