pielęgnacja skóry noworodka
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Prawidłowa pielęgnacja skóry noworodka i niemowlaka

Opieka nad noworodkiem i niemowlakiem to duże wyzwanie. O dziecko należy dbać na wielu polach – nie wolno zapomnieć chociażby o jego skórze, która jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna…

Niestety, maluszek narażony jest na infekcje i podrażnienia naskórka, a także słynne odparzenia. Na szczęście prawidłowa pielęgnacja znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia tego typu problemów.

Pielęgnacja skóry – dlaczego jest tak ważna?

Dlaczego skóra maluszka powinna być przedmiotem naszej szczególnej uwagi? Chodzi przede wszystkim o to, że jest ona niedojrzała. Jej rozwój trwa do 3 roku życia. W tym okresie jej podatność na podrażnienia jest bardzo duża. Typowym problemem jest jej nadmierna suchość. Wynika to z dopiero tworzącej się bariery hydrolipowej skóry. Głównym winowajcą kłopotów jest jednak pieluszka. To ona podrażnia skórę dziecka, kiedy wykonuje ono różne ruchy. Poza tym, jeśli jest zabrudzona moczem i kałem, bakterie mają idealne środowisko do namnażania się. Z tego powodu należy troskliwe i odpowiednio dbać o skórę niemowlaka każdego dnia.

Jak prawidłowo dbać o skórę dziecka?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry niemowlaka? Oto kilka wskazówek:
1. Częsta wymiana pieluch. Zabrudzona pieluszka powinna zostać szybko usunięta!
2. Zmiana pieluszki powinna być pewnego rodzaju rytuałem. Najpierw należy usunąć zanieczyszczoną pieluchę, przemyć okolice intymne dziecka, delikatnie osuszyć, a następnie nałożyć na nie krem ochronny i regeneracyjny, który zawiera w swoim składzie cynk.
3. Warto mieć na uwadze jakość pieluszek. Niestety, niektóre z nich są wykonane ze sztucznych i uczulających materiałów.
4. Bardzo ważne jest, aby ubranka dziecka wykonane były z miękkich i przewiewnych materiałów.
5. Należy zwracać uwagę na temperaturę otoczenia i nie przegrzewać dziecka!
6. Warto jak najczęściej wietrzyć pupę dziecka!
7. Należy sięgać po sprawdzone kosmetyki, dedykowane najmłodszym i posiadające bezpieczny dla ich skóry skład.
8. Osuszanie skóry powinno odbywać się w delikatny sposób – nie wolno jej agresywnie pocierać ręcznikiem!
9. Okolice oczu należy przemywać gazikiem nasączonym ciepłą wodą lub solą fizjologiczną.
10. Należy myć tylko zewnętrzną część ucha dziecka.
11. Stan skóry należy na bieżąco monitorować!

Więcej porad można znaleźć na stronie: https://sudocrempolska.pl/poradnik-rodzica/jak-prawidlowo-pielegnowac-skore-dziecka/.

Krem na odparzenia – podstawa pielęgnacji

Dobór odpowiedniej maści dla skóry jest kluczowy. Warto zaufać preparatowi Sudocrem. Zawiera on tlenek cynku, dzięki czemu świetnie sprawdza się w profilaktyce i leczeniu odparzeń. Skład kremu jest bezpieczny, ale też skuteczny. Maść ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, nawilżające, regenerujące oraz dezynfekujące i znieczulające. Najlepiej stosować ją codziennie, w czasie zmiany pieluszki. Maść jest także deską ratunku, kiedy na skórze pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia. Na szczęście działa ona szybko, znacząco łagodząc stan skóry już w kilka godzin po zastosowaniu. Zmniejsza ona także poczucie dyskomfortu jak pieczenie i swędzenie skóry. Krem znany jest jako produkt przeciwko odparzeniom, najczęściej aplikowany jest więc w okolicach intymnych dziecka. Można go jednak nanieść także na inne obszary, gdzie skóra uległa podrażnieniu. Krem posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych, można więc mu w pełni zaufać. Więcej o produkcie można przeczytać na: https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/.

Pielęgnacja skóry noworodka wymaga wiele uwagi i czujności. Niestety, póki w pełni nie dojrzeje, trzeba na nią szczególnie uważać. Istnieje jednak kilka zasad, których regularne przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień i odparzeń. Ale nawet jeśli by do nich doszło, nie trzeba panikować. W takich sytuacjach należy sięgnąć po odpowiedni krem. Natychmiastowa reakcja to szansa na szybkie wyleczenie i poprawę stanu skóry dziecka.