Organizacja życia mamy – hierarchia wartości

Ty też gubisz się w naszym matczynym wielozadaniowym świecie?… Ja gubię się coraz mniej… Moim pierwszym krokiem było KOŁO ŻYCIA, będące treścią maila w styczniu – wszystkie informacje w tym wpisie…

Druga ważna rzecz, to świadomość swoich wartości. SWOICH wartości, podkreślam swoich, czyli Twoich! Wartości są Twoją indywidualną sprawą i ustalasz je w ciszy własnego sumienia. Nawet jeśli najważniejszy jest dla Ciebie manicure a potem dzieci, nikt nie ma prawa tego negować, bo to Twoje życie.

Spisywałaś sobie kiedyś swoje wartości?

Bardzo Cię do tego zachęcam!

To wbrew pozorom nie jest bardzo trudne.

Jak ustalić swoje wartości?

1.

Wypisz sobie wszystkie osoby i rzeczy oraz sprawy niematerialne, które są dla Ciebie ważne np. firma, praca, blog, ciocia X, koleżanka Y, ciąża, córka, syn, partner, mieszkanie, gotowanie, ekologia, pokój na świecie, zwierzęta. Wszystkie ważne części życia i poglądów! Polecam Ci zapisać 1 sprawę na 1 karteczce lub spisać na dużej kartce i wyciąć każdą osobno. 

2.

Posegreguj karteczki według tego, co jest Tobie najbliższe, najbardziej wartościowe. Pamiętaj, odrzuć wzniosłe idee i dobre wychowanie, że X musi być najważniejsze.

Zrób to według siebie.

Jeśli nie przyznasz się przed sobą kim jesteś, nie uda Ci się znaleźć równowagi. Ja przynajmniej nie będę na Ciebie krzyczeć, jeśli jesteś egoistyczną materialistką. To Twoje życie.

3.

Czy masz kłopot z ustaleniem kolejności dla jakiejś kwestii? Jeśli tak jest to wyobraź sobie, że jest burza, okropny wiatr i deszcz. Ty jesteś na dachu wieżowca. W zasięgu Twojego skoku stoi drugi wieżowiec i na nim leży to, co chcesz teraz uporządkować. Wyobraź sobie też rzeczy, albo ustaw je symbolicznie przed sobą kładąc karteczki na grzbiecie postawionej książki. Wieje, zimno jak jasna cholera a Ty nie chcesz tam tego zostawić. Pytanie brzmi: po co skoczysz najpierw?

Udało się? Nic nie szkodzi, jeśli coś napisałaś a nie chcesz tego używać w tej segregacji. Jak już masz to przed sobą i czujesz, że masz komplet, to nieułożone karteczki możesz sobie darować. To jest to!

4.

Teraz zrób zdjęcie smartfonem. Zachowaj je w swojej galerii fotek lub ustaw na tapecie w telefonie. Karteczki do koperty, przydadzą się następnym razem.

Możesz przykleić kartki na czymś większym, albo przypiąć do korka, czy na lodówce. Zależy jak bardzo jest to dla Ciebie intymne i ilu masz życzliwych bliskich.

Z hierarchią wartości jest tak samo, jak z kołem życia, warto do niej wracać, bo wraz z doświadczeniem życiowym, także i my się zmieniamy.

Po co mieć hierarchię wartości pod ręką?

Życie nas zaskakuje. Są sytuacje, w których musimy decydować szybko, wybierając to, co dla nas ważniejsze. Patrzysz na swój spis i odpowiedź staje się jasna…

365 spraw mamy aktywnej zawodowo

Organizacja życia mamy – hierarchia wartości
5 (100%) 1 vote

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
4 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.