planowanie pracy i domu

Jak godzić planowanie pracy i domu?

Planowanie pracy i domu przez mamę aktywną zawodowo wydaje się być nierozerwalne. Prawdą jednak jest, że nie wszystkie sprawy prywatne mogą figurować między zawodowymi i odwrotnie. Jak to poukładać?

Planowanie pracy i domu

Przez dokładnie takie określenie rozumiem życie prywatne gospodarstwa domowego oraz moje życie zawodowe. W praktyce wyłączam z tego plany zajęć dzieci oraz bieżące życie rodziny, czyli sprawy, które pojawiają się na stosunkowo krótki czas. Opisałam to pod poniższymi śródtytułami.

Tymczasem planowanie pracy i domu osobiście opieram na wykonaniu koła życia i zamierzeniach z niego wynikających. Zapiski prowadzę na autorskich wydrukach a4 wpinanych do segregatora. Gdy wiem w jakiej sferze, czego potrzebuję, wówczas rozpisuję to na miesiące. Mając wizję miesiąca, czy też spis rzeczy do zrobienia, w trakcie realizacji układam plany tygodniowe. Planery tygodniowe kupuję u Pani Swojego Czasu.

Planowanie pracy

Jestem freelancerką. Pracuję zdalnie w domu. Piszę teksty na zlecenie klientów oraz bloguję pod swoją nazwą i działam jako blog manager. Mam projekty swojej marki oraz klientów. O kolejności planowanych działań decyduje efektywność związana z moim celem zawodowym.

Na obecnym etapie chcę zarabiać kilka tysięcy złotych oraz dywersyfikować swoje dochody. Chcę by część z nich wpływała przy okazji innych działań, by dojść do etapu, w którym nagłe wypadki, jak choroba, nie wpływają na budżet i nie są uzależnione od procedur u klientów.

W związku z tym podstawą mojego planowania pracy jest plan tygodniowy. Mam rozpisane liczbowo, co mam do zrobienia. Część zadań jest podzielona liczbowo w skali tygodnia. Część z nich jest wpisane, bo przynależą do danego miesiąca. Te drugie na koniec tygodnia przepisuję na kolejny pomniejszając o ilość wykonanych czynności.

Nie mam jako takiego planu dnia. Gdy zaczyna się czas na pracę wyznaczony gotowości umysłu i odpowiednimi warunkami pracy, zaczynam od poświęcenia czasu moim projektom. Potem przechodzę do zleceń od klientów. Jeśli tych drugich jest mniej, staram się docinać je na początku tygodnia i potem na spokojnie skupić się na działaniach związanych z moją marką osobistą.

Planowanie domu i obowiązki

Planowanie domu jako takie u nas nie istnieje. Są brudne okna – myjemy. Kwiaty mają sucho – podlewamy. Dywan trzeba odkurzyć – odkurzamy. Większe zakupy staramy się robić w czwartki, by omijać spęd weekendowy. W praktyce kupujemy 2-3 razy w tygodniu. Z kolejnym rokiem i docieraniem się jako rodzina, układają się między nami podziały obowiązków.

Mąż raczej robi zakupy i sprząta. Jest mobilny i lubi utrzymywać porządek w mieszkaniu. Ja raczej pilnuję dostarczenia dzieci na zajęcia dodatkowe i piorę. Mąż wychodzi z psem rano przed pracą i wieczorem, gdy dzieci zasną. Przy tym daje czworonogowi obiad. Ja wychodzę z psem popołudniu i daję jeść rano.

Planowanie życia rodziny

Tutaj od lat, nawet przed pojawieniem się dzieci najlepiej sprawdza się kalendarz z kartami miesięcznymi, gdzie data i ew. imieniny zajmują mniejszą część kratki przypisanej danemu dniu. Wówczas jest miejsce na odnotowanie bieżących spraw, np. pojawiających się wizyt do lekarza, występów w przedszkolu, zebrań z rodzicami i innych krótko terminowych, dni wolnych fabrycznie nieoznaczonych kolorem czerwonym. Kalendarz zawiera też dni związane z  corocznymi uroczystościami rodzinnymi.

Planowanie dla dzieci

Odkąd dzieci zyskują coraz większy stopień samodzielności, doszły u nas kolejne plany. W tym przypadku korzystamy z wydruków i rysunków. Drukujemy lub naklejamy rysunki na kartkach a4, a potem wieszamy je pod kalendarzem miesięcznym na drzwiach do dużego pokoju.

Mamy:

  1. Plan tygodnia od poniedziałku do piątku dla dwójki razem.
  2. Rozpiski z rysunkami, stanowiące listy rzeczy do zabrania na dane zajęcia.
  3. Rysunki naklejone i opisane w zbiorach tematycznych dotyczących: poranka, wieczoru i zawartości plecaka do przedszkola.

Plany związane z dziećmi oraz kalendarz miesięczny wiszą na drzwiach do dużego pokoju. Znajdują się obok drzwi wejściowych do domu, zatem można rzutem oka przed wyjściem skontrolować, czy o niczym się nie zapomniało.

365 spraw mamy aktywnej zawodowo

Jak godzić planowanie pracy i domu?
5 (100%) 1 vote

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
0 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.