jabłka do drugiego śniadania

Jak przygotować dziecko do drugiego śniadania?

Zwykle o posiłkach w szkole myślimy w ten sposób, że w sumie to dziecko je w szkole i nie nasza w tym głowa. Prawda jest taka, że od momentu pójścia do podstawówki i zazwyczaj przez większość życia zawodowego – warto mieć wyrobiony nawyk zabierania ze sobą śniadania. Jak przygotować dziecko do drugiego śniadania?

Często słyszę, że mamy nie mają kiedy przygotować sobie śniadania, że nie jedzą pierwszego posiłku. Mamy były kiedyś dziewczynkami – ta myśl skłoniła mnie do urządzenia dzieciom wakacji z warzywami, owocami i mlekiem, podobnie jak Ekipa Chrumasa, będę promowała zdrowe odżywianie.

Wzór to unijny “Program dla szkół”, którego celem jest promowanie wśród dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. W ramach Programu dzieci w szkołach dostają produkty mleczne oraz owocowo-warzywne, tak, by od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety, program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane. W roku szkolnym 2017/2018 produkty takie dotarły do ok. 1.8 mln uczniów szkół podstawowych. Wszystko pod okiem różowej świnki, która uwielbia jabłka. 

Przekonywanie do drugiego śniadania w formie zabawy

Jeśli wyrobienie nawyku trwa 21 dni a jego wzmocnienie do 60, to wakacje są idealnym czasem, by zainteresować dzieci zdrowym jedzeniem. Pierwszy krok to kupienie śniadaniówki.

Pierwszy miesiąc wakacji dzieci będą w przedszkolu, ale to nie jest kłopot. Będziemy rano lub wieczorem opowiadając sobie historie przygotowywać przekąskę, którą zjedzą po powrocie do domu a przed obiadem. Cel to zaszczepienie w planie dnia chwili na wybranie składników i uzupełnienie pudełka. Obiad dzieci mają o 13:30. Obieramy je po 15:30. Zanim obiad będzie ciepły, lekki posiłek im nie zaszkodzi.

W sierpniu natomiast pobawimy się w dorosłych lub w uczniów. W porach wyrobionego wcześniej nawyku, czy to rano, czy w przeddzień wieczorem – zależy, co się przyjmie, będziemy szykować śniadanie do pracy/szkoły. Podejrzewam, że siłą rzeczy dzieci będą chciały przygotowywać taki posiłek dla mamy. Liczę się ze skalą tego wyzwania, no ale czego się nie robi dla przyszłości dzieci! W porze drugiego śniadania – usiądziemy razem w improwizowanej stołówce, pobawimy się, a na finał – zjemy zawartość pojemników.

Zabawy zachęcające do jedzenia warzyw i owoców

  • warzywny teatrzyk – córka jest kreatorką, warzywa świetnie nadają się do stworzenia kukiełek – marchewka może być szczupłym karotkiem-księciem, który przyjedzie wyrwać z liści sałaty uroczą śliwkę-księżniczkę… Ostatecznie wezmą ślub na talerzyku i odjadą w podróż poślubną do dziecięcego żołądka.
  • owocowe konkursy – choć nie lubię zabaw jedzeniem, to wiele owoców, które bez problemu schowamy w lunchboxie, świetnie nadają się do zjedzenia na wyścigi. Nagrodą może być ulubiony deser na bazie mleka i owoców, czyli koktajl. 
  • wesołe warzywa na kanapkę – syn całkiem nieźle radzi sobie z układaniem wesołych twarzyczek, czy łąk na chlebie, ma dopiero 4 lata, ale przy siostrze rozwija się bardzo dobrze i może być dobrym motywatorem dla niej. Zabawa jest przyszłościowa także dla niego, więc wciągniemy go w działanie! Celem jest ułożenie jak najsmaczniejszej buzi. Ocena smaczności zostanie oceniona po tym, kto zje swoje dzieło w całości i bez problemów.

Cieszę się, że trafiłam na Chrumasa właśnie teraz, kiedy dopiero zaczynamy przygodę ze szkołą. Pamiętam, jak zaczynaliśmy wprowadzanie rytuału wczesnego chodzenia spać, od pierwszych dni życia, najpierw córki, potem syna. Do dziś poniesiony wtedy trud procentuje w naszej relacji – w sferze związku między rodzicami. Jest czas, by omówić dzień, poprzebywać razem, obejrzeć film.

Przygotowując dzieci do drugiego śniadania mam osobiste cele: lepsze zdrowie, a w szczególności odporność, nauka samodzielności, wyrobienie nawyku. Dla mnie, jako mamy freelancerki, obserwowanie, gdy pociecha sama idzie do talerza z owocami po jabłko, po banana, czy inną tego typu przekąskę, jest niezwykle budujące!

Zatem – do akcji! Chrumas, pilnuj, żeby wszystko się udało! 

Wchodzisz w to? Masz inne pomysły na zabawy?

Jak przygotować dziecko do drugiego śniadania?
5 (100%) 1 vote

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
4 Udostępnień

1 thought on “Jak przygotować dziecko do drugiego śniadania?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.