dobra książka dla dziecka
artykuł gościnny
Lena Murawska  

Jak wybrać dobrą książkę do czytania dla dziecka? – praktyczne porady

Regularne czytanie książek znacznie wpływa na rozwój ogólny dziecka. Dlatego zadaniem każdego rodzica bądź opiekuna jest dokładne dobranie odpowiednich treści względem zainteresowań dziecka.

Regularne czytanie książek znacznie wpływa na rozwój ogólny dziecka. Z tego względu, rodzice powinni dbać o ten aspekt i co określony czas obdarowywać pociechę nowym podręcznikiem z fabułą lub wiedzą. Problem pojawia się w momencie, gdy maluch nie ma zamiaru nawet zerknąć na taki przedmiot, a co dopiero wziąć go w dłoń i przeczytać. W większości przypadków, na widok książki dziecko staje się znudzone i niechętnie przystępuje do jej czytania. Dlatego zadaniem każdego rodzica bądź opiekuna jest dokładne dobranie odpowiednich treści względem zainteresowań dziecka.

Książka względem wieku

Jest to praktycznie najważniejsza ze wszystkich reguł. Każda książka powinna być treścią i ilością obrazków dostosowana do długości życia dziecka. Kilkuletni maluch otrzymujący lekturę dla klas podstawowych mocno się zdziwi i wcale nie zachwyci go tytuł z wyższej półki. Wielu rodziców niestety wychodzi z takiego założenia. Nakazać dzieciom czytać lektury w młodym wieku, aby w czasie szkolnym „miały one łatwiej” oznacza praktycznie to samo, co wysłać przedszkolaka na webinar dotyczący marketingu. W teorii byłoby to możliwe do realizacji, ale co taki maluch z tego wyniesie? Okazuje się, że absolutnie nic.

Podobnie działa to także w drugą stronę. Możemy być pewni, że w pełni świadomy i dorastający młodzieniec nie weźmie do ręki książki dla dzieci dopiero uczących się czytać. Nie interesują go już obrazki i duża czcionka, a jedynie coraz obszerniejsze pozycje.

Jak powinna wyglądać książka dla małych dzieci?

Wcześniej wspomnieliśmy, że dla dorastającego i dopiero uczącego się czytać dziecka, dobrym rozwiązaniem jest dużo obrazków i wielka czcionka. Do tego należy dodać, że taka czcionka powinna być jak najprostsza i utrwalić w dziecku poprawną pisownię liter. Czytanie książek w dużej mierze wspomaga rozwój mowy dziecka. Najlepiej wybierać zatem takie tytuły, które nie mają zbyt trudnego słownictwa i w pełni pozwalają na jego przyswojenie.

Z początku należy kupować książki krótkie, które zachęcają do przeczytania swoją kolorystyką. Warto unikać różnego rodzaju zbiorów bajek, znacznie skracających fabułę poszczególnych opowieści. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po jedną opowieść, ale bardziej rozwiniętą. Ze względu na zdolności niektórych pociech do psucia rzeczy, korzystnie jest inwestować w książki z grubej i twardej tektury.

Fabuła książki dla dziecka

Na pozór mogłoby się wydawać, że książka dla dziecka to zawsze bajka opowiadająca o zwierzętach z cechami ludzkimi, wykonujących różnego rodzaju czynności i zadania. Niekoniecznie musi tak być. Istnieje wiele ciekawych pozycji, dotyczących codziennego życia i uczących znacznie bardziej realistycznych rzeczy. Mogą to być książki edukacyjne przedstawiające zagadnienia z zakresu pomieszczeń w domu, gotowania, sprzątania czy wykonywania prac.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup zarówno książek przybliżających nieco młode osoby do rzeczywistości, jak i tych opisujących różne, często mało realistyczne fabuły. Jeden typ znacznie pomoże w poprawieniu poziomu podstawowej wiedzy, a drugi wzmocni kreatywność i pozwoli na uruchomienie wyobraźni.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ