POZOSTAŁE
Lena Murawska  

Jak zrobić wydmuszki, by… nie śmierdziały

Stały związek ma tą ogromną zaletę, że można się nawzajem od siebie uczyć. Przy okazji Świąt dochodzi jeszcze mieszanie tradycji i zwyczajów. Mając w domu przedszkolaki trzeba przygotować dwa zestawy pustych jajek. Przygotowujemy takie wydmuszki, które po jakimś czasie nie zaczynają śmierdzieć. Jak je zrobić?

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Wbrew pozorom dokładne wydmuchanie zawartości wcale nie wystarcza…

Jak przygotować wydmuszki?

W 2017 roku przygotowaliśmy 8 wydmuszek, zgodnie z wiekiem Konradek przygotowuje 3 świąteczne jajeczka a Sonia – 5. Po tyle lat kończą w Wielką Sobotę. Nasz rytuał zaczyna się od wydmuchania jajek.

  1. Skorupkę surowego jajka dziurawimy po dwóch przeciwległych biegunach. Tą czynność wykonuje tata stukając w jajko ostro zakończonym nożem.
  2. Z pomocą wykałaczki poprawiam powstałe otworki, jeśli błonka nie została do końca przerwana. Stawiam sobie za punkt honoru uporać się z każdym jajkiem na jednym wdechu. Takie moje osobiste wyzwanie/zabawa, która jest skuteczna w 95% przypadków a nasze otworki mają zwykle średnicę ok. 2 mm.
  3. Gdy z jajka zostaje pusta skorupka, zanurzamy je w wodzie tak długo, póki nie przestaną lecieć bąbelki. Woda jest zimna. Dla lepszego efektu tutaj także pomagamy sobie wykałaczką, odchylając błonkę, by jak najwięcej cieczy wypełniło jajeczko.
  4. Zagotowujemy skorupki w wodzie. Wydmuszki mogą zostać w garnku, dopóki woda nie ostygnie. Ponownie wydmuchujemy zawartość.
  5. Wyjmujemy skorupki i układamy na talerzyku, albo w miseczce w taki sposób, by woda mogła do reszty wypłynąć.
  6. Gdy jesteśmy pewni, że wydmuszka wyschła, odkładamy ją do pojemnika na jajka, gdzie zbieramy taką ilość skorupek, jaka jest potrzebna do późniejszej kreatywnej zabawy.

W dzieciństwie nie znałam metody zagotowania wydmuszek. Sprawdza się. To już 6 takie wygotowane święta ;)

pomalowane wydmuszki, wydmuszki 3-latki, jajka wielkanocne