Jakie buty dla kobiet były modne w PRL-u i dziś?
Klasyczne buty dla kobiet zawsze będą modne. Skąd wiadomo, który model jest tradycyjny? Zwykle to czarne obuwie, bez zbędnych dodatków i ozdób. W porównaniu do PRL, współcześnie jednocześnie modnych jest dużo więcej modeli…
Obuwie damskie w PRL lat 80 i motywacje
Klasyka jest coś, co powraca do trendów lub jest modne cały czas. W przypadku butów, zdecydowanie jest to kolor czarny. Zmieniają się noski. Od preferencji indywidualnych zależą obcasy.
Zdjęcia we wpisie zostały wykonane w 1985 roku. Moja mama miała chodzącą pracę – była pielęgniarka środowiskową, pracowała w terenie. W związku z tym preferowała buty na płaskim obcasie. Większość panieńskiego życia chodziła na szpilkach i jej kozaki damskie były raczej zwężane ku noskowi.
Mama wybierała buty skórzane. Inwestowała w nie i potem służyły latami. Jak widać na zdjęciu ilustrującym wpis, znajoma preferowała bardziej kobiecy styl, jeśli chodzi o buty damskie zimowe.
W buciarce (tak mówimy na szafkę na buty) trzewiki damskie pojawiały się coraz częściej w obliczu cieplejszych zim. Natomiast botki skórzane damskie mama wybierała najczęściej na przejściowe pory roku.
Mama stawiała na praktyczność = wygodę i adekwatność do wykonywanego zawodu, uniwersalność stylu i koloru = na każdą okazję, jakość = koniecznie prawdziwa skóra. Te 3 cechy sprawiały, że w sumie niczym szczególnym wizualnie się nie wyróżniała, ale zawsze była zadowolona z wybranego obuwia.
Jakie buty dla kobiet są dostępne obecnie?
Ilość modeli obuwia jest coraz większa buty dla kobiet to nieograniczone możliwości kolorystyczne, różnorodność dodatków, rodzajów obcasów. Trzymając się tematu, poniżej zebrałam kilka modeli, które przydadzą się dłużej lub częściej a zatem są korzystną inwestycją.
Czarne kozaki z naturalnej skóry. Obcas typu słupek – szeroki, bezpieczny zimą. Wygodne dla palców, wysokie eleganckie i bez klamr lub innych dodatków.
Model idealny, gdy bardzo liczy się wygoda i bezpieczeństwo (podeszwa typu traper). Wykonany z uniwersalnej kolorystycznie ekoskóry.
Zamsz jest tym typem materiału, który do mody wraca. Pisząc ten tekst mam 38 lat i pamiętam co najmniej kilka sezonów z szałem na zamsz… Elegancki, prosty, czarny.
Trzewiki ze skóry lakierowanej dla młodej kobiety – pokazuję Ci dla kontrastu. Tłoczony motyl. Odważny kolor. Ciężka traperska podeszwa. Modny zawsze w kręgu młodzieżowej subkultury, w której kolor ma znaczenie.
Nubuk obok zamszu jest często wybierany do eleganckich outfitów. Bardziej klasyczny fason, choć dający możliwość podkręcenia stylu dzięki zabawie z układem sznurowadeł. Kolor mniej tradycyjny, niż czerń, ale o stonowanym nasyceniu.
Choć jest to przełamanie klasycznych trendów, o których piszę w tym artykule, to widzisz zdecydowanie najbardziej kobiece (w tradycyjnym rozumieniu tego słowa) trzewiki. Kolorystyka ziemi. Miękki krój cholewki. Płaska podeszwa i obcas.
Czarne sztyblety z ekoskóry to botki dla kobiet ceniących wygodę i szybkość zakładania buta… Nie pamiętam ich z czasów PRL, ale odkąd jestem mamą, nie ma sezonu, by nie były obecne w sklepach obuwniczych. Myślę, że mają istotne znamiona klasyki.
Koturny – rodzaj podeszwy powracającej co kilka sezonów jako hit mody. Model botków usprawiedliwiony kolorem czarnym i z powodzeniem do wykorzystania przez dłuższy czas. Skóra naturalna (bardzo tradycyjny materiał cholewki) – tutaj licowa.
Designerski wariant typowo kobiecego modelu. Czarne botki na obcasie średniej wysokości. Ani ostry, ani ścięty nosek stawia ten model w jednym szeregu z klasyką. Wybrałam ten model, ponieważ frędzle są dodatkiem lubiącym wracać jako hit sezonu.