Magiczne kolorowe liście. Jesienne inspiracje cz. 3

Kolorowe liście są symbolem jesieni. Ich zbieranie to świetna zabawa dla całej rodziny. Zamiast od razu wstawiać je w bukiecie do wazonu, można zrobić coś zupełnie innego… Zdjęcie to tylko podpucha, zajrzyj dalej, tam jest sedno sprawy…

kolorowe liście

Co jest potrzebne do czarowania?

  • Kolorowe liście zebrane na wspólnym spacerze.
  • Tyle gładkich białych kartek jednej wielkości, ile rodzajów liści udało się zebrać + minimum jedna.
  • Kredki świecowe, my mieliśmy od BICKids. Córka wzdychała, że są magiczne, gdy pojawiał się kolejny fragment liścia.
  • Książka lub notatki, aby dziecku coś opowiedzieć o danym gatunku. Może być internet, ale tego typu czasoumilacze wolę realizować poza zasięgiem monitora, w lepszych warunkach do koncentracji na zadaniu.

UWAGA!

Najlepiej, aby liście nie były wyschnięte. Jak są suche zaginają im się brzegi a to istotna wskazówka do rozpoznania gatunku. Widać to na zdjęciu z liściem grabu zwyczajnego, jest wczorajszy i już nie bardzo plastyczny. Oprócz tego mogą się pokruszyć pod kartką, szczególnie, gdy pracuje z nimi dziecko.

Kredki powinny mieć żywe kolory i dokładnie odwzorowywać liść podczas rysowania na płasko. Najlepiej sprawdzić to tajniacko przed zabawą, bo nie wszystkie świecowe kredki dają dobre efekty.

Najlepiej podłożyć kartkę pod liść, ponieważ podczas rysowania mogą robić się na stale odciski. Jeśli jesteś pedantką – będzie Ci to przeszkadzało w zabawie ;)

inspiracje-odciski

Jak wykorzystać kolorowe liście?

To zabawa w stylu montesoriańskim, wielozadaniowa. Dla 4-letniego dziecka jest do wykonania we wszystkich aspektach. U nas młodszy, 2-letni brat, pomagał zbierając liście. Od tej czynności trzeba zacząć.

Zwykle organizujemy sobie na stole wszystkie potrzebne materiały. Z jesiennymi liśćmi działamy w ten sposób, że kładziemy je wierzchem na kartce, czyli spodem do góry. Przykrywamy drugą kartką, po czym położoną kredką jeździmy po liściu. W ten sposób uzyskujemy na kartce precyzyjnie wygląd liścia. My użyliśmy w tym roku kolorów, których w lesie nie spotykamy (niebieski). Ze starszakiem spróbuję w przyszłości zrealizować zadanie w realnych barwach jesieni.

Gotowe rysunki można podpisać. Stają się one tym samym pretekstem do rozmowy o gatunkach drzew. Jeśli interesujemy się głębiej metodyką na bazie poglądów Montessori, możemy wzbogacić dyskusję kartami edukacyjnymi.

Gdy zebrane liście uschną, mogą być atlasem dendrologicznym. Maluchy lubią zbierać i przynosić do domu naturalne znaleziska – będą mogły sprawdzić, czy mają już podobny liść w swoim atlasie. Atlas można zabrać na spacer przez cały rok. Świetna zabawa w szukanie gatunków.

Rozwinięciem zabawy może być układanie pod kartką różnych liści i kolorowanie ich różnymi kolorami. Uzyskane efekty będą jeszcze bardziej ciekawe i zachęca do dalszego tworzenia, dzieci z zacięciem plastycznym.

Przykładowe pytania do zabawy

Często jest tak, że dziecko nie bardzo wie jak zadać pytanie a jest ciekawe kilku rzeczy. Zauważyłam, że rozbudzam w córce ciekawość, gdy sama zadaję jej pytania. Ona wtedy odpowiada zgodnie ze swoją wiedza i fantazją. Na co ja mogę podsunąć wiedzę merytoryczną.

Czym różnią się liście?

-> kształtem,

-> brzegiem,

-> wielkością (dlatego podkreśliłam, aby kartki były równej wielkości, żeby dziecko mogło zauważyć różnice),

– > unerwieniem – to te wypukłe kreski na liściu, podobnie jak u człowieka żyły, dzięki nim liść żyje.

Dlaczego na tym samym drzewie liście są różnej wielkości?

-> Bo rosną lepiej tam, gdzie jest więcej słońca.

Czemu nie zrywamy liści z drzew?

-> Bo są jeszcze żywe. Drzewo jest rośliną, żyje, w pewnym sensie czuje. Zerwanie takiego liścia może je boleć tak, jak ciebie wyrwanie włosów.

-> Liście i tak spadną ;)

itd.

Po co uczyć małe dzieci przyrody?

Chociażby po to, aby szukały inspiracji do swoich rysunków. Córka jeszcze tego samego dnia, co oglądała zdjęcia z Edwardem, zamiast kolejnej dziewczynki, domku, kwiatka, motylka, przyniosła nam rysunek pająka.

pajeczyna-na-drzewie

inspiracja-pajakiem

Magiczne kolorowe liście. Jesienne inspiracje cz. 3
Oceń ten wpis

13 Udostępnień

2 thoughts on “Magiczne kolorowe liście. Jesienne inspiracje cz. 3”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.