leki w ciąży

Leki w ciąży – apteczka z autopsji

Ciąża, ciąży nierówna! Nie znam mamy, która nie potwierdzi tego faktu. Podczas noszenia pod sercem Kondzia apteczka nasza wzbogaciła się niewspółmiernie do okresu ciąży z Sonią.

Z obu okresów coś niecoś pamiętam i prędko spisuję!… Nie jestem matka ortodoksyjną, która uważa, że może walczyć tylko dietą, ziółkami i okładami, bo maluszek. Oczywiście przez nasze zachowanie w ciągu 9 miesięcy decydujemy w efekcie o jego całym życiu! Jednak ciężka choroba przewlekła mojej mamy pokazała mi przez lata, jak ważna jest kondycja opiekuna! Zestawiając to z zajmowaniem się małym dzieckiem i byciem w ciąży, sprawiło, że nieco bardziej krytycznie podeszłam do wielu restrykcji, bo zwyczajnie – nie dałabym rady! Polecałabym każdej ciężarnej mamie o tym pamiętać.

NA BÓL i PRZECIWZAPALNIE

Na tyle, ile ja wiem, to w ciąży jedynie Apap i ewentualnie Ibuprom można stosować. Mam oba w apteczce, bo przydadzą się w okresie połogu i karmienia piersią, jako te najbezpieczniejsze także dla noworodka pijącego mamine mleczko.

INFEKCJE UKŁADU MOCZOWEGO

Chyba nie mam mamy, która choćby troszkę nie przeziębiła w ciąży pęcherza! Tutaj stosuje się preparaty z żurawiną i powiem szczerze – mam takowy a pateczce i gdy  znienacka coś się zaczyna dziać, to czuję się bezpiecznej. Tym bardziej, że w obliczu wielu napadów kaszlu w tej ciąży pojawiło się u mnie NTM w okresie infekcji… Jednak chyba lepsze to, niż jak dziewczyny opowiadają o walce z grzybicami.

NIEDOBORY

To coś znikomego w ciąży z Córka a coś bardzo dokuczliwego z Synkiem! Jedyne co mnie łapało, gdy byłam sonikowym hipopotamkiem, to kurcze za nogi/łydki, gdy chciałam się wyciągnąć. W przypadku Kondzia przykrych objawów jest więcej i są częstsze niestety.

  • preparat witaminowy – szczerze? Przy Sonii brałam od czasu do czasu. Miałam nietolerancje kwasu foliowego i jakoś witaminki dla ciężarówek mnie nie pociągały. Przy Konradzie moja dieta jest nieco uboższa, dlatego biorę ich więcej, choć nie codziennie, bo są niestety drogaśne a te zwykłe tanie nie maja wszystkiego lub są wyposażone aż zanadto… Jest to bardzo wazny obecnie trendy element przemysłu ciążowego, ale uwierzcie mi, że w drugiej ciazy bardzo go doceniam! Łykam preparat Pregna Plus.

Gdy wyniki idą w kierunku anemii ciążowej…

Minimalnym poziomem hemoglobiny dla rozpoznania anemii ciążowej, obok innych parametrów, jest liczba 10. Póki co mój najniższy poziom to 10,9 stwierdzony w ok. 33 tygodniu! To bardzo nisko i jednocześnie niebezpiecznie szczególnie przy planowanej cesarce, gdzie krew jest istotnym tematem! Przykrą sytuacją było to, że mój ginekolog nie zauważył stopniowo malejącego poziomu w wynikach. Zmiana laboratorium i bardziej uważna pani dopiero mi to podpowiedziała.

  • burak w tabletce od Herbapolu to zdaje się wyciąg z buraka. To on był pierwszym wskazaniem mojego lekarza. Niestety odkąd go biorę robi mi się ciepło w takich, jakby rzutach. Poza tym w ciągu 2 tygodniu wyniki spadły mi o tyle, co wcześniej leciały w ciągu 4-5 tygodni!
  • Biofer – czyli żelazo to środek, który doradził mi ginekolog, gdy zapoznałam go z wynikiem 10,9. Na chwile obecną nie mam jeszcze wyników jego skuteczności. Obecnie pracuje nad tym, aby jeść lepiej i uważam na łączenie pokarmów oraz większą ilość zieleniny w posiłkach.

ANTYBIOTYKI

Niestety nie obeszło się w ciąży z Kondziem bez antybiotyku. W święta grudniowe zmogła mnie taka zaraza, że łykałam Duomox przez 11 dni! Jest to jedyny antybiotyk mogący być stosowany w okresie ciąży. gdy choroba nie chciała mnie opuścić miałam zalecony Augmentin, jako jedyny, które panie lekarki uradziły, do podawania w trudnych przypadkach. Na szczęście chyba bakteria przestraszyła się i jakos udało sie tego uniknąć. Przez te antybiotyki na prawdę boje się o kondycję Synka.

Noworodek

Moja książka o noworodku

Wersja drukowana do kupienia na Alimero. Wersja na czytniki – napisz do mnie!

Leki w ciąży – apteczka z autopsji
5 (100%) 1 vote

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
0 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.