Najlepsze zabawki dla noworodka, z naszego doświadczenia

Najlepsze zabawki dla noworodka mogą być prezentem na pierwszą wizytę u nowego członka rodziny, mogą stanowić część wyprawki. W tym wpisie przedstawiam Wam mój blogerski ranking zabawek, które sprawdziły się w naszym domu i opinie o nich poparły Czytelniczki, jak i znajome mamy. Ciekawa jestem, które z nich masz u siebie?

Kto to jest noworodek?

Noworodkiem nazywa się pierwsze tygodnie życia dziecka. Zastępczo i dla wygody nazywa się go także niemowlęciem, choć niemowlę to dziecko do ukończenia pierwszego roku życia. Gdzieś przeczytałam, że pierwsze 6 tygodni to okres noworodkowy, od kilku lat przyjęłam taki podział m.in. w fotoksiążkach moich dzieci.

Maluszki zaczyna zauważać zabawki około 2. tygodnia po urodzeniu. Tak dokładnie, te którymi obwieszamy łóżeczka i wózki, nie od razu zaczynaja grać jakąkolwiek rolę w życiu dziecka.

Po co najlepsze zabawki dla noworodka?

Właśnie… sęk w tym, że najlepsze one być nie muszą, najlepsze w sensie reklamowym. W przypadku najmłodszych dzieci najlepsze zabawki, to najprostsze zabawki a jeszcze lepiej, gdy są to przedmioty, które zabawkami nie są…

Najlepsze zabawki dla noworodka

Ranking Mamy M

 1. DRUGI CZŁOWIEK
 2. PIELUCHA wielorazowa (tetra)
 3. KOCYK
 4. TOWARZYSZ kontrastowy
 5. kolorowe ZABAWKI wiszące
 6. GRZECHOTKI

Potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem widać szczególnie, gdy rodziny drugie (i pewnie kolejne) dzieci. W przypadku synka – bardzo szybko zauważał siostrę, która wiecznie coś obok niego chciała robić.

najlepsze zabawki dla noworodka

Miejsce na podium zajęły te przedmioty codziennego niemowlęcego użytku, które nierzadko zostają z dziećmi na lata. Pielucha tetrowa  jest wykorzystywana przez mamy, jako zastępstwo dla smoczka. Niektóre dzieci uspokajają się pod wpływem pieluchy na takich samych zasadach, jak robi to smoczek. Ponadto wszystkie kupiłyśmy pieluchy w ramach wyprawki a część panów doceni je po okresie użytkowania przez dziecko, jako idealną szmatkę do mycia auta… Kocyk, często zabierany w ramach wyprawki do szpitala, jest dla dziecka fragmentem domu, daje mu poczucie bezpieczeństwa. To kocyki są najczęściej zabieranymi przez dzieci akcesoriami do przedszkola, czy żłobka, szczególnie w okresie adaptacji. Znam nawet przypadki płaczu i niezadowolenia, gdy taki kocyk zostanie wyprany…

najlepsze zabawki dla noworodka

Przemysł dziecięcy uparcie chce nam sprzedać kontrastowe zabawki. Coś w tym jest. Dzieci zwracają uwagę na intensywne kolory. Córka szybko zauważyła kolorowe Smerfy, jakie wymalowaliśmy na ścianie pokoju dziecięcego. Hitem jednak był Pan Owiec – biała owieczka w czarnej kamizelce, która leżała obok niej w łóżeczku. Jak widać na pierwszym zdjęciu – była nią zainteresowana, nieporadnie szturchała ją, dotykała, przyglądała się. Poszliśmy drogą minimalizmu. Łóżeczko zarówno córki, jak i syna nie było oblepione zabawkami. W okresie niemowlęcym miało otulacz, aby pomniejszyć przestrzeń widzianą przed dziecko. W takim łagodnym otoczeniu konkretne kolory bardziej zwracają uwagę małych oczek.

Jak widać na zdjęciu poniżej, dzieci są zainteresowane otoczeniem, nie tylko opartym o kontrast. Warto zwrócić uwagę, aby maskotki w towarzystwie niemowlęcia miały albo bardzo dobre jakościowo futerko, jak u misia, albo bardzo krótkie, jak u Boba Budowniczego. Maluszki odruchowo zamykają piąstki, liżą je, maskotki mizernej jakości potrafią pozostawiać meszek a nawet kołtuny na rączkach – to może być niebezpieczne.

maskotki

Jakie zabawki wybrać na prezent dla noworodka?

Pierwsza wizyta

Jestem zwolenniczką zadawania pytań, co chcieliby dostać rodzice. Jeśli z jakiś powodów nie zapytam, lub nie dostane konkretnej odpowiedzi, staram się dawać rzeczy codziennego użytku, jak pieluchy, czy chusteczki nawilżane. Tu jednak mała uwaga. Osobiście dostałam kiedyś drogie pieluchy znanej marki, na które moje dziecko miało uczulenie. Zatem wracamy w tym momencie do opcji z pytaniem. Rozwiązaniem mogą być pieluchy wielorazowe np. tzw. kieszonki, są regulowane, z napami. Nawet jeśli nie damy ich zwolennikom takiego pieluchowania, to przydadzą się w profilaktyce prawidłowego ułożenia bioderek (u mnie się sprawdziły).

Na pierwszą wizytę patronażową od położnej z… 30-letnim stażem dostaliśmy miękki gryzaczek z plastikową małą rączką a w niej były ukryte drobinki, które bardzo delikatnie grzechotały przy potrząsaniu. Jest na rynku sporo tanich grzechotek. Kupując taką warto przemyśleć, czy dziecko nie będzie się jej bało! W każdym razie może wprowadzać niepokój, być może zwróci uwagę, ale za kilka miesięcy.


Zgodzisz się ze mną, czy u Ciebie sprawdziło się coś zupełnie innego?

Oceń ten wpis

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
20 Udostępnień

7 thoughts on “Najlepsze zabawki dla noworodka, z naszego doświadczenia”

 1. Dla maluszków zdecydowanie lepsze są zabawki takie jak włosy mamy czy nos taty aniżeli kolorowe grzechotki albo nie daj Bóg jakieś wymyślne interaktywne bujadła – dziwadła ;)))

 2. Dla takiego maluszka zdecydowanie trzy pierwsze punkty są najważniejsze czyli drugi człowiek – najlepiej mama, pielucha tetrowa i kocyś :) A im większe tym większe potrzeby.

 3. I szkoda, że tak późno przeczytałam Twój wpis. W zeszły weekend, latałam jak szalona po sklepie z zabawkami, aby kupić „coś” idąc pierwszy raz zobaczyć dzidziusia. I oczywiście nie trafiłam. Kupiłam ślicznego żółwika, z melodyjkami, szumami i robiącego gwiazdki na ścianę. Na miejscu okazało się, że to samo robi urządzenie przyczepione do łóżeczka, taka mini karuzela. W efekcie dałam paragon i zasugerowałam wymianę. Cóż zdarza się.

  1. Zabawki wybierają dzieci na drodze własnej praktyki. dziś byłam u koleżanki, która chce kupić projektor, bo jej córkę to interesuje. Moich nie interesowało. Choć co innego noworodek a co innego niemowlę. O niemowlęciu nieco później :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.