otoczenie demotywuje

Co zrobić, gdy otoczenie demotywuje, blokuje, nie wspiera?

Otoczenie demotywuje. To fakt! Może ja mam więcej blokerów obok siebie, niż Ty, a może na odwrót. Niektórzy nazywają takie osoby toksycznymi. Łatwo się mówi i pisze. Gorzej jest będąc w środku takiej relacji. Spróbujmy rozsupłać węzły, OK?

Warto wybierać partnera życiowego świadomie. Bliskie osoby są tymi, z którymi dzielisz nadzieje i marzenia. Tymi, których reakcja na Twoje pomysły wpływa na Twoje dalsze postępowanie. Jeśli utną Ci skrzydła, jest Ci przykro i przestajesz wierzyć w swoje postanowienia. Są mamy, które demotywuje takie postępowanie lub wręcz odwrotnie – napędza je to do działania, by zrobić na przekór. Z mojej praktyki życiowej wynika, że drugi wariant, choć efektywny, spala znacznie więcej mojej energii, przez co radość z sukcesu nie jest wcale tak ogromna, jak mogłam zakładać.

Co zrobić, kiedy najbliższe otoczenie demotywuje?

Ludzie, którzy są najbliżej Ciebie, mają ogromny wpływ na Twoje życie. Cenisz ich myśli i opinie bardziej niż inne. Ale czasami te myśli i poglądy mogą złamać ambicje i sprawić, że sama się zgubisz.

Powiedz bliskiej osobie – SPRAWDZAM! Pokaż mi!

Na każdym poziomie komunikacji można się wzajemnie źle zrozumieć. Może to wynikać z Twoich przekonań i tego, jak interpretujesz słowa innych. Błąd może być także w owych słowach, źle ułożonych lub braku pomysłu na ich dobre przekazanie. 

Są sprawy, do których jesteś przekonana całą sobą. Wtedy pojawia się ktoś, kto zdusza Twoje chęci. To dobra sytuacja, by poprosić osobę o szczegóły i wyjaśnienia. Sama dla siebie możesz się zastanowić, czy osoba dołująca ma doświadczenie w zagadnieniach związanych z Twoim pomysłem? Może warto jej wysłuchać? Czasem czyjaś dezaprobata wynika z nerwów. Ostateczna konfrontacja pozwoli wytyczyć pewną drogę np. pokazać, że wspólnie jesteście w stanie pracować i zajmować się domem, tak by każde z Was spełniało się zawodowo. Taki i inny pomysł oraz decyzja o nim, będą bardziej racjonalne, gdy da się szansę przetestowania w praktyce. Gdy dzielisz swoje nadzieje i marzenia biznesowe z rodziną, pamiętaj, że każda zmiana może być po prostu wynikiem braku wizualnego dowodu.

Odrób swoją pracę domową

Budowanie biznesu w domu nie różni się od budowania biznesu tradycyjnego, do jakiego od lat nas przyzwyczajono. Trzeba planować, mieć strategie, przeprowadzać badania i szukać specjalistów do pomocy. Kiedy niedowiarek zobaczy, że Twoja decyzja jest świadoma, ich opór może zniknąć, a oni mogą szybko zmienić się w osoby, które będą Ci kibicować.

Miej plan B, gdy chodzi o zmianę formy zatrudnienia etat -> freelance

Skoro jesteś na blogu związanym z pracą lub jak zwał, tak zwał – biznesem, to także w życiu prywatnym warto wstrzyknąć trochę strategii…

  1. Zanim powiadomisz swojego obecnego pracodawcę, pracuj, aby odłożyć trochę pieniędzy w banku. Kwota powinna być na tyle wysoka, aby utrzymać rodzinę i styl życia przez jakiś czas np. pół roku.
  2. Zorganizowanie takiej atmosfery i procesu rezygnacji z pracy, by nie spalać za sobą mostów. Uczciwość wobec pracodawcy. Przestrzeganie terminu wypowiedzenia z umowy. Świadczenie usług nie konkurujących bezpośrednio z firmą, którą opuszczasz. 

Plan B przydaje się nie tylko na drodze zawodowej, ale tu jest najbardziej istotny, gdy chcesz spełniać marzenia i realizować cel o głośnej ostatnio finansowej niezależności. Spojrzenie w przyszłość, analiza efektów zmian, bardzo często pomaga w tym, by bliscy Cię lepiej zrozumieli i chcieli dać szansę. 

Gdziekolwiek pójdziesz, wszędzie będzie ktoś, kto pchnie Cię do przodu lub będzie chciał zatrzymać w miejscu albo cofnąć.

Jeśli opór, który napotykasz, jest wynikiem braku informacji, strachu lub zwykłego nieporozumienia, zazwyczaj łatwo je naprawić, wykonując powyższe czynności i pozostając wiernym swoim przekonaniom. 

 

Zajrzyj do artykułu o motywacji: Jak być zmotywowaną? Nie zawsze tylko ludzie wpływają na nasze działanie, czasem sprzyjają mu też tzw. warunki.

Co zrobić, gdy otoczenie demotywuje, blokuje, nie wspiera?
5 (100%) 1 vote

3 thoughts on “Co zrobić, gdy otoczenie demotywuje, blokuje, nie wspiera?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.