Jak prawidłowo zakładać i ściągać pończochy uciskowe?
Poprawne noszenie pończoch uciskowych oraz innych wyrobów kompresyjnych jest bardzo ważne, aby działały one prawidłowo i pomagały w redukowaniu objawów niewydolności żylnej i żylaków. Ja należy je zakładać i zdejmować? Wyjaśniamy!
Poprawne noszenie pończoch uciskowych oraz innych wyrobów kompresyjnych jest bardzo ważne, aby działały one prawidłowo i pomagały w redukowaniu objawów niewydolności żylnej i żylaków. Ja należy je zakładać i zdejmować? Wyjaśniamy!
Zanim założysz pończochy uciskowe – o czym trzeba pamiętać?
Pończochy uciskowe są bardzo pomocne w profilaktyce i leczeniu dolegliwości żylnych kończyn dolnych, ale przynoszą oczekiwane rezultaty jedynie wtedy, gdy są prawidłowo noszone. Na co należy zwrócić uwagę przed ich założeniem?
Sprawdź stan pończoch uciskowych
Zanim założysz pończochy uciskowe, zwróć uwagę na to, czy są one w odpowiednim stanie. Nie powinny mieć żadnych uszkodzeń, ponieważ wtedy nie będą działały prawidłowo. Gdy pończochy będą miały dziury, duże zaciągnięcia, należy kupić nowe.
Zakładaj pończochy uciskowe rano
Następną zasadą, o której trzeba pamiętać przy stosowaniu wyrobów uciskowych, jest zakładanie ich zawsze rano, najlepiej od razu po przebudzeniu. Osoby, które mają problemy krążeniowe, mogą zakładać pończochy również w łóżku, przed pojawieniem się obrzęków, które mogą utrudnić ich włożenie.
Zdejmij biżuterię i zegarek
Przed założeniem wyrobów uciskowych zaleca się także zdjąć biżuterię i zegarek, ponieważ mogą one spowodować zaciągnięcia dzianiny i jej uszkodzenie.
Zakładanie pończoch uciskowych – krok po kroku
Poprawne zakładanie wyrobów uciskowych początkowo może wydawać się bardzo trudne, ale z czasem można nabrać w nim wprawy i robić to łatwiej i szybciej. Jak zakładać pończochy kompresyjne?
1. Umieść jedną rękę w środku pończochy uciskowej i chwyć ją palcami za piętę.
2. Trzymając pończochę za piętę, wywiń nogawkę na zewnątrz, pozostawiając część zakładaną na stopę w środku. Wygładź pończochę.
3. Włóż stopę do pończochy, zwracając uwagę na to, aby palce i pięta znalazły się w odpowiedniej pozycji. W razie potrzeby wykonaj poprawki.
4. Naciągnij nogawkę pończochy uciskowej na łydkę, na kolano, a następnie na udo, stopniowo wywijając jej materiał na drugą stronę. Zakładaj pończochę powoli i delikatnie, aby nie uszkodzić materiału.
5. Wygładź materiał, aby dzianina pończochy nie nachodziła na siebie i była równa, co przełoży się na większy komfort i skuteczność jej działania.
6. Powtórz czynność dla drugiej nogi.
Akcesoria pomocne przy zakładaniu wyrobów kompresyjnych
Zakładanie pończoch uciskowych na nogi może być łatwiejsze, gdy wykorzysta się do tego specjalne akcesoria:
Rękawice do zakładania wyrobów uciskowych
To specjalne gumowe rękawice, za pomocą których można łatwiej zakładać i zdejmować pończochy na żylaki oraz inne wyroby kompresyjne. Zapewniają lepszą przyczepność oraz zabezpieczają przed zaciągnięciem i rozerwaniem dzianiny.
Przyrząd do zakładania pończoch i rajstop uciskowych
To przyrząd polecany dla osób, które mają trudności w samodzielnym zakładaniu pończoch oraz rajstop, na przykład ze względu na ograniczenia ruchowe. Należy nałożyć pończochy lub rajstopy na przyrząd, a następnie umieścić wewnątrz niego nogę i naciągnąć nogawki.
Kosmetyki nawilżające
Aby zakładanie pończoch uciskowych było łatwiejsze, można również zastosować przed ich włożeniem balsam do ciała lub inny kosmetyk o działaniu nawilżającym.
Jak poprawnie ściągnąć pończochy uciskowe?
Równie ważne jak prawidłowe zakładanie wyrobów kompresyjnych, ma ich zdejmowanie. Jak sciągać pończochy uciskowe?
Aby zdjąć pończochy uciskowe, należy chwycić za ich górną krawędź, a następnie zacząć powoli i stopniowo odwijać je do dołu, bez nadmiernego ciągnięcia i szarpania. Gdy pończochy znajdą się na wysokości kostki, można zdjąć je w całości jednym ruchem.
Pończochy uciskowe są wyrobami medycznymi. Należy stosować je zgodnie z instrukcją lub etykietą w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W przypadku niepewności zaleca się konsultację ze specjalistą, ponieważ produkty medyczne, o których mówimy, mogą nie być odpowiednie dla konkretnej osoby. Ten artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej.