śniadanie do szkoły

Śniadanie do szkoły – pomysły na dobrą organizację

Skoro jest pomysł na to, jak przez wakacje przyzwyczaić dzieci do zdrowego odżywania, to można zrobić kolejny krok i zastanowić się nad pomysłami organizacyjnymi. Śniadanie do szkoły to nawyk, który procentuje później u dorosłego. Ten wpis zbiera moje pomysły do testowania w roku szkolnym.

Jestem mamą freelancerką, pracuję zdalnie. Stawiam sobie za cel, by jak najszybciej nauczyć dzieci samodzielności i wyrobić w nich nawyki, które ułatwią funkcjonowanie i im, i naszej rodzinie. Są dla mnie ważne pieniądze, by dzieci nie marnowały jedzenia. Jest dla mnie ważna szeroko pojęta organizacja, bym co chwile nie musiała czegoś im podawać, albo szykować pod dyktando, lub wstają  wcześniej, kanapek i innych propozycji śniadaniowych. Jest mnóstwo zadań, które dzieci mogą i nie mogą wykonywać bez opieki dorosłego. Omówię wybrane pomysły i procedury, jakie będziemy realizować.

Wpis przyda się rodzicom uczniów szkół, w których realizowany był i będzie Program dla szkół*. Gdy jest wdrożony w szkole, dzieci dostają w placówce produkty mleczne oraz owocowo-warzywne, tak, by od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak.

* Oprócz promowania zdrowej diety, program ma również pokazać dzieciom, skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane. W roku szkolnym 2017/2018 produkty takie dotarły do ok. 1.8 mln uczniów szkół podstawowych. Wszystko pod okiem różowej świnki – Chrumasa piszącego pamiętnik.

Lunch box czy śniadaniówka na śniadanie do szkoły?

Moim zdaniem priorytet. Dużo zależy od wybranego plecaka, bo nie wyobrażam sobie, aby dziecko miało chodzić i z czymś na plecach i jeszcze w ręku nosić śniadanie. Kwestia obowiązku zabierania ze sobą książkę, zeszytów i przyborów – ile ich będzie i jak wiele miejsca zajmą. Uważam jednak, że najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem jest dość spore pudełko z przegródkami, gdzie można ułożyć kilka rodzajów przekąsek. 

W dzieciństwie miałam śniadaniówkę – plastikowe dwuczęściowe pudełko, które kształtem przypominało fasolę. Mieściły się do niego albo dwie kanapki i jabłko, albo cztery kanapki. Moim podstawowym kłopotem było jednak to, że zapominałam wyjąć jedzenie po powrocie ze szkoły. Z racji szczelnego zamknięcia, nie zawsze było apetyczne… O ten aspekt też chcę zadbać, by zorganizować dzieciom jedzenie w taki sposób, który pozwoli samej żywności być nadal atrakcyjną i do zjedzenia.

Segregacja składników śniadania do szkoły

Mam dwójkę dzieci. Każde ma inne wymagania smakowe. Zgodnie nie lubią jedynie pomidorów. Oczywiście za ketchupem i spaghetti przepadają, ale rozumiem, że to przywilej wieku i wcale nie ma w składzie pomidorów… W każdym razie segregacja do śniadania do szkoły jest tym, co skradło moje serce i wypróbuję jako pierwsze. Chodzi o to, by kupując owoce i warzywa celem szkolnego śniadania, oddzielić je od reszty. Chcę przeznaczyć na to pojemnik w lodówce. Planuję także pokroić je w wygodne kawałki. Widzę to w taki sposób, że pociecha idzie rano do lodówki. Wybiera, co chce i z uśmiechem wędruje do szkoły.

Jak śniadania do szkoły organizują mamy?

Moim osobistym wspomnieniem jest mama przygotowująca kanapki. Jeśli miałam je sobie robić sama, to zwykle wrzucałam jabłko do plecaka i na tym koniec. Z własnego doświadczenia, chciałabym, by z moimi dziećmi było nieco inaczej. Gdy zapytałam inne mamy, jak radzą sobie z szykowaniem śniadania do szkoły, odpowiedziały bardzo różnie.

Monika ma syna w szkole, gdzie realizowany jest Program. Jej organizacja śniadania to przygotowanie rano świeżej kanapki. Do tego syn dostaje wodę do picia. W szkole mleko lub jogurt, dostępne w ramach Programu.

Ula daje córkom kanapki. Gdy jest gorąco na dworze – zamiast kanapek owoce i produkt mleczny. 

Córka Joasi zachowuję się w sposób bliski memu ideałowi, czyli bierze rano lunch boxa i pakuje to, na co ma akurat ochotę z dostępnych produktów w domu (najczęściej owoce, jogurty i wszelkiej maści suchary).

Śniadanie do szkoły – pomysły na dobrą organizację
5 (100%) 1 vote

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
0 Udostępnień

1 thought on “Śniadanie do szkoły – pomysły na dobrą organizację”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.