strony wspierające nowe życie Ukraińców w Polsce
POZOSTAŁE
Lena Murawska  

Sprawdzone strony internetowe wspierające mieszkańców Ukrainy w PL

Bazową polską stroną, gdzie jest mowa o sprawach urzędowych jest oczywiście https://pomagamukrainie.gov.pl/. W tym artykule zbieram strony internetowe wspierające mieszkańców Ukrainy w tym, by poczuli się lepiej i pewniej w Polsce. Wszystkie pochodzą ze źródeł, które obserwuje od minimum kilku lat. Zapraszam!

Sprawdzona strona z ofertami pracy

link: https://adaid.eu/

Kurs języka polskiego dla Ukraińców

link: https://instytutlingvistyky.com.ua/singin/

To projekt bezpłatny i profesjonalny przygotowany przez sprawdzony Instytut Lingwistyki – warto polecać, by przełamywać barierę językową.

Strona z książkami dla dzieci w języku ukraińskim

link: https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/

W obcym kraju, szczególnie gdy nie planowało się wyjazdu, w otoczeniu obcego języka, gdy nie zabrało się ulubionej książki, zdecydowanie nie jest łatwo. Powyższy link to jedna ze stron rekomendowanych przez Ewę Popielarz, redaktorkę i korektorkę – na jej Instagramie w relacjach znajdziesz serduszko z flagą – tam więcej informacji.

Natomiast e-booki dla dzieci, jeśli tylko masz możliwość, warto wydrukować, może nawet zbindować i dostarczyć bibliotece osiedlowej, bibliotece szkolnej, placówkom opiekuńczym, by w otoczeniu najmłodszych było jak najwięcej namiastek ich ojczyzny. 15.03.2022 r. ministerstwo edukacji podało, że w szkołach jest już 42,5 tys. dzieci – nawet taka pomoc jest bardzo ważna!

Wpis o przygotowaniu wyprawki szkolnej

link: https://mama-m.pl/co-kupic-do-wyprawki-szkolnej/

Pamiętajmy, że im wojna trwa dłużej, tym gorszy stan psychiczny i zapewne trudniejsze doświadczenia, będą mieli przybywający do nas ukraińscy uchodźcy. Kto by miał głowę do zbierania przyborów szkolnych, kiedy nie ma przy sobie praktycznie nic, z dachem nad głową włącznie, potrzebuje zadbać o sprawy urzędowe itd. Lista elementów wyprawki przyspieszy samoorganizację nowych uczniów lub pomoże ludziom i organizacjom w podarowaniu wyposażenia.

Instrukcja rysowania w języku ukraińskim

Co można narysować na bazie literki U: https://www.youtube.com/watch?v=BbXF6fM05N4

Agatę Jakuszko obserwuję od lat, to kolorowy ptak, edukatorką i freaczką rysunkowa, która przygotowała kilka propozycji rysunkowych także dla ukraińskiej młodzieży, z udziałem tłumaczki. Nagranie warte jest wykorzystania np. w urzędzie czy u lekarza podczas oczekiwania w kolejce

book cover mockup for Mama Murawska

Co kupić do szkoły?

Przybory szkolne, plecak, zeszyty, artykuły plastyczne. To wszystko znajdziesz na mojej liście kontrolnej do wydruku lub edycji online. Dzięki niej sama nie tracę czasu na ciągłe dokupowanie rzeczy, o których zapomniałam ;)

Sprawdź tę listę zakupów!