strony wspierające nowe życie Ukraińców w Polsce
POZOSTAŁE
Lena Murawska  

Sprawdzone strony internetowe wspierające mieszkańców Ukrainy w PL

Bazową polską stroną, gdzie jest mowa o sprawach urzędowych jest oczywiście https://pomagamukrainie.gov.pl/. W tym artykule zbieram strony internetowe wspierające mieszkańców Ukrainy w tym, by poczuli się lepiej i pewniej w Polsce. Wszystkie pochodzą ze źródeł, które obserwuje od minimum kilku lat. Zapraszam!

Sprawdzona strona z ofertami pracy

link: https://adaid.eu/

Kurs języka polskiego dla Ukraińców

link: https://instytutlingvistyky.com.ua/singin/

To projekt bezpłatny i profesjonalny przygotowany przez sprawdzony Instytut Lingwistyki – warto polecać, by przełamywać barierę językową.

Strona z książkami dla dzieci w języku ukraińskim

link: https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/

W obcym kraju, szczególnie gdy nie planowało się wyjazdu, w otoczeniu obcego języka, gdy nie zabrało się ulubionej książki, zdecydowanie nie jest łatwo. Powyższy link to jedna ze stron rekomendowanych przez Ewę Popielarz, redaktorkę i korektorkę – na jej Instagramie w relacjach znajdziesz serduszko z flagą – tam więcej informacji.

Natomiast e-booki dla dzieci, jeśli tylko masz możliwość, warto wydrukować, może nawet zbindować i dostarczyć bibliotece osiedlowej, bibliotece szkolnej, placówkom opiekuńczym, by w otoczeniu najmłodszych było jak najwięcej namiastek ich ojczyzny. 15.03.2022 r. ministerstwo edukacji podało, że w szkołach jest już 42,5 tys. dzieci – nawet taka pomoc jest bardzo ważna!

Wpis o przygotowaniu wyprawki szkolnej

link: https://mama-m.pl/co-kupic-do-wyprawki-szkolnej/

Pamiętajmy, że im wojna trwa dłużej, tym gorszy stan psychiczny i zapewne trudniejsze doświadczenia, będą mieli przybywający do nas ukraińscy uchodźcy. Kto by miał głowę do zbierania przyborów szkolnych, kiedy nie ma przy sobie praktycznie nic, z dachem nad głową włącznie, potrzebuje zadbać o sprawy urzędowe itd. Lista elementów wyprawki przyspieszy samoorganizację nowych uczniów lub pomoże ludziom i organizacjom w podarowaniu wyposażenia.

Instrukcja rysowania w języku ukraińskim

Co można narysować na bazie literki U: https://www.youtube.com/watch?v=BbXF6fM05N4

Agatę Jakuszko obserwuję od lat, to kolorowy ptak, edukatorką i freaczką rysunkowa, która przygotowała kilka propozycji rysunkowych także dla ukraińskiej młodzieży, z udziałem tłumaczki. Nagranie warte jest wykorzystania np. w urzędzie czy u lekarza podczas oczekiwania w kolejce

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ