świadome macierzyństwo

Świadome macierzyństwo. Kiedy zostać mamą?

Świadome macierzyństwo już na etapie decyzji ułatwia kobiecie życie. Bowiem bycie mamą, to nie tylko miłość, słodycz, buziaczki, przytulaski, ale także zmęczenie, brak czasu, etc. Co dokładnie mam na myśli?

O ciąży decydujecie WY a nie Ty, czy On

Rola mężczyzny to nie tylko włożyć, dać i wyjąć. Jeśli Wasz związek przebiega bez większych komplikacji, Twój partner jest zapewne osobą odpowiedzialną. Jeśli rozmawiacie o dziecku i jesteście zgodni w tym temacie – są wielkie szanse, że na 15 minutach „pracy” przy poczęciu, jego wsparcie się nie skończy.

Świadome macierzyństwo to odpowiedzialna rola ojca

By sprawdziły się słowa z pierwszego akapitu, warto włączyć ojca dziecka w działania. Mam na myśli czas od początku ciąży, przez poród i uczestnictwo w życiu malucha od jego pierwszych dni. Świadoma mama, o ile nie została sama w swej nowej roli, sama będzie chciała angażować ojca. Gdyby jednak były ku temu opory, to mam jeden kluczowy argument – czy chcesz, czy nie, to 50% dziecka pochodzi od niego. Oboje jesteście za nie odpowiedzialni. Wasze rodzicielstwo będzie lepsze, jeśli podzielicie się obowiązkami, będziecie konsekwentni i zdecydujecie o wzajemnym wsparciu w wychowaniu. Rodzice są od tego, by dzielić ze sobą radości i troski związane z pociechą.

Nie zostawiaj siebie samej samej sobie!

TEN MOMENT na świadome macierzyństwo

Podstawą decyzji o macierzyństwie, czy rodzicielstwie jest oczywiście odpowiedź na pytanie KIEDY? Zakładam, że decyzję, że chcecie dziecka, macie już za sobą. Kolejnymi elementami są pytania:

  • w jakim wieku chcecie zostać rodzicami?
  • ile chcecie mieć dzieci?
  • czy udźwigniecie decyzję finansowo?*
  • czy są w Waszym otoczeniu osoby trzecie, na które moglibyście liczyć?

_____________

* o ekonomii w decydowaniu o posiadaniu dziecka, mogłabym mówić godzinami. Chcę jednak przestrzec, że nie trzeba mieszkać w willi z basenem i być prezesem, by zdecydować się na dziecko. Często bywa, że po osiągnięciu szczytów kariery jest na malucha za późno lub zwyczajnie przestaje się chcieć go mieć ze względu na prowadzony wygodny styl życia…

TEN MOMENT to odstawienie antykoncepcji, jeśli ją stosowaliście, sięgnięcie po kalendarzyk płodności, jak chcecie. Zwyczajnie zaczynacie działać.

Inne aspekty bycia rodzicem

Macierzyństwo to nie tylko opieka nad dzieckiem, to także utrzymanie domu w sensie prac codziennych. Tu najlepszym rozwiązaniem dla mamy jest współdzielenie się obowiązkami domowymi. Jeśli nie masz tego w nawyku lub nie chce Ci wejść w krew, to nie planuj członkom rodziny obowiązków z góry. Ważne jest aby jednego dnia, na jednej głowie nie było poza dziećmi, jeszcze zakupów, obiadu, etc.

W młodszych latach, wbrew buzującym hormonom, warto posłuchać rozumu. Jeśli nie ma w otoczeniu rodziców, to można obserwować starszych od siebie znajomych, kogoś w rodzinie, by zobaczyć konsekwencje decyzji. Oczywiście nie jest powiedziane, że w Waszym życiu ułoży się tak samo.

Nowe przyzwyczajenia i dziwne sytuacje, z którymi trzeba się liczyć, np. zjedzenie śniadania ok. 11 a nie jak to wcześniej bywało – bardziej rano. Bieganie pół dnia w szlafroku, bo przecież i tak nikt nie wpadnie. Jedynie babcie się będą w okół nas kręcić a dla dziecka i tak jesteśmy idealne. Po urodzeniu dziecka najczęstszą chwilą dla siebie jest spędzenie czasu samej ze sobą w… wannie. Umówienie się z koleżankami, gdy one też mają dzieci – to zaczyna być rzadkość. Większość mam czeka akceptacja nieco grubszej sylwetki.

Jakby źle nie było, to relacja dziecko-rodzice, dziecko-mama, po każdej złej chwili potrafi zmienić się w moment mlekiem i miodem płynący!


Na zdjęciu głównym wpisu mój syn (drugie dziecko) o długości 5,9 cm, w wieku 10 tygodni.

Noworodek

Moja książka o noworodku

Wersja drukowana do kupienia na Alimero. Wersja na czytniki – napisz do mnie!

Świadome macierzyństwo. Kiedy zostać mamą?
5 (100%) 1 vote

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
9 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.