śięta bożego narodzenia w Norwegii, norweskie święta
artykuł gościnny
Lena Murawska  

Święta w Norwegii. 7 oznak, że przyszedł grudzień.

Mam dla Ciebie niespodziankę! Poprosiłam Kasię Bajak, by przygotowała dla nas materiał o tym, jak wyglądają Święta w Norwegii. Już 20 listopada napisała mi tak: W Norwegii już jest pełnia a raczej schyłek sezonu świątecznego. Ja od początku Adwentu szykuję dom żeby na spokojnie do świąt cieszyć się wystrojem…

7 oznak grudnia w Norwegii

1. Papierowe gwiazdy w oknach i na choinkach.
2. Drewniane dziadki do orzechów we wnętrzach pod każdą postacią.
3. Snopek (wiązka gałązek zboża wraz z ziarnami). Ten snopek staje przed drzwiami lub jest wiązany przy płocie albo bramce wejściowej do posesji. Ma to przynieść szczęście na zbliżający się rok.
4. Wszechobecne krasnale – skrzaty, znane już w Polsce.

5. Pierniki pod każdą postacią.
6. Narty biegowe 😂 Wszyscy Norwegowie śmigają całe święta na biegówkach.7. Norweski świąteczny grzaniec. Bardzo podobny do naszego, ale dodawane są różne orzechy, rodzynki, goździki i oczywiście pomarańcza.

Tradycyjne Święta w Norwegii

Tak szczerze to norweskie tradycje wydają mi się bardzo podobne do dawnych naszych.

Adwent w Norwegii to czas oczekiwania – na Boże Narodzenie. Mimo że nie jest to kraj katolicki w takimi procencie jak nasz, to adwent jest bardzo celebrowany. Głównie jest to czas spotkań bożonarodzeniowych przy grzańcu (gløgg) w którym pływają rodzynki, orzechy, pomarańcza, a sok czy wino zaprawiony jest korzenną przyprawą. W Polsce ten napój można dostać w wersji bezalkoholowej w popularnej sieci sklepów meblowych. Naprawdę smaczny dla smakoszy świątecznego kompotu.

Adwent jest traktowany jak wstęp do świąt i już przed jego rozpoczęciem poszukiwane są drzewka świąteczne i ozdoby. Co przekłada się na długość posiadania tego wystroju, by zaraz po świętach a jeszcze przed Sylwestrem pozbyć się ozdób i świątecznego drzewka.

Adwent to też świąteczny jarmark który w stolicy Norwegii jest bardzo okazały. Można oczywiście na nim skosztować tutejszego grzańca, ogrzać się przy ognisku, skosztować jabłek w czekoladzie z różnorakimi posypkami. Można tam również nabyć tradycyjne swetry, skarpety i wszelakie prezenty.

W czasie Adwentu przy wejściach domów pojawiają się snopki w które zebranie są kłosy pszenicy by prosić o dobrobyt w nadchodzącym roku a także by dać pożywienie braciom mniejszym w ciężkim czasie zimy.
Również to co przykuwa uwagę to celebracja Adwentu w kolorze fioletu który towarzyszy w deklaracji stołu (świeczki, serwetki, obrus są w kolorach fioletu) – w Polsce kojarzony w kościele katolickim z kolorem szat liturgicznych.

Bardzo celebrowana jest też każda niedziela Adwentu i w każdym domu norweskim w centralnym miejscu domu a zazwyczaj w jadalni na stole jest świecznik z czterema świeczkami. Co wieczór są zapalne odpowiednio do upływu niedziel Adwentu. Po pierwszej niedzieli jedna świeczka, po drugiej niedzieli dwie itd.

Każdy wyczekuje tego czasu w roku. Mimo że Norwegia nie szczędzi oświetlenia na co dzień swych ulic i domostw, to czas Adwentu otwiera czas szczególnego blasku w te długie i ciemne noce.

Same święta Bożego Narodzenia nie są tak rodzinne jak nasze. Każda rodzina na swój sposób spędza 25 grudnia. Zazwyczaj są to narty i wyjazdy do hytta (domków w lesie na uboczu, z dala od jakichkolwiek skupisk)

W święta Bożego Narodzenia w Skandynawii jada się uwaga (!!!!) baraninę duszoną w kapuście lub wędzoną również później zagotowaną w jarzynach gdzie przewagą jest kapusta biała i marchew. Coś w stylu naszego bigosu.

Prezenty dzieci w przedszkolu własnoręcznie przygotowują dla bliskich

Ulica Karl Johann Gate, na jej końcu pałac króla Norwegii

Dla mnie to jest magia świąt i czas oczekiwania – czas Adwentu

Kasia Bajak z Norwegii

book cover mockup for Mama Murawska

Co kupić do szkoły?

Przybory szkolne, plecak, zeszyty, artykuły plastyczne. To wszystko znajdziesz na mojej liście kontrolnej do wydruku lub edycji online. Dzięki niej sama nie tracę czasu na ciągłe dokupowanie rzeczy, o których zapomniałam ;)

Sprawdź tę listę zakupów!