Themuba Borysa Szyca

Coś więcej, niż Teatr Telewizji. Nieco bliżej, niż sztuka pokazywana w multipleksach. Mowa o Themuba, przedsięwzięciu tak fachowym i nowoczesnym na polskim rynku teatralnym, jak osoby za niego odpowiedzialne. Borys Szyc. Jarosław Kuźniar. Marek Maślanka…

Projekt Themuba mam na oku od pierwszego hashtagu, bowiem obserwuję na Instagramie konta Borysa Szyca i Jarosława Kuźniara. Ich osobiste pomysły na realizowanie się w świecie oraz na… InstaStory… co będę ukrywać kupili mnie! Zbrukany przez media plotkarskie Szyc stał się dla mnie uzdolnionym, pełnym wiedzy i pasji do zawodu aktorem. Kuźniar – dziennikarz przekraczający bariery tradycji, który nowych mediów się nie boi, ojciec Zosi. Tyle z mojego subiektywnego odbioru pilotów tego przedsięwzięcia.

Themuba, jako pionier nowej tradycji w Polsce

By było jasne – NIGDY teatr przez ekran nie zastąpi realnego obcowania ze sceną, artystami, zapachu i atmosfery przebywania na widowni. ALE może wnieść inną (ani lepszą, ani gorszą) wartość w życie kulturalne wielu polskich domów. Co ja piszę… nie tylko polskich, ale wielu domów na świecie.

Obecność teatru na szklanym lub plazmowym ekranie nie jest niczym nowym, bo przecież oglądamy spektakle teatralne TVP. W ogóle oglądanie na żywo z ekranu, też nową koncepcją nie jest, bo balet i koncerty goszczą na ekranach Multikina. Jednak Themuba idzie o krok dalej względem obu możliwości. Po pierwsze przedstawienia będzie można zobaczyć nie tylko nagrane, ale także LIVE. Po drugie nie trzeba będzie wychodzić z domu i jechać gdzieś. Wystarczy uruchomić Themuba i oglądać, nawet nie powiem gdzie, jeśli tylko zajdzie taka konieczność.

Dlaczego Themuba jest skazana na sukces?

  • ze względu na wygodę logistyczną, jaką daje widzowi,
  • przez relatywnie niską cenę w porównaniu do biletów kupowanych dla konkretnych osób; tu mam jeden za 25 lub 20zł, w zależności od tego, czy chcę być na żywo, czy obejrzeć nagranie; mogę usiąść przed ekran z rodziną,
  • ilość biletów jest nieograniczona + sztuka zarabia nawet po wystawieniu, bez konieczności grania jej ponownie, co pozwoli artystom dotrzeć do dużo większej publiczności, niż pozwala na to liczba miejsc przed sceną,
  • ze względu na dostęp do spektakli, które być może nigdy nie zawitałyby do naszej miejscowości,
  • przestaną dzwonić komórki (inne, niż osób przed ekranem),
  • na brak ryzyka, że usiądzie obok Ciebie ignorant z paczką chipsów i będzie zakłócał odbiór sztuki…

Dlaczego lubię LIVE? Rozbraja mnie świadomość, że ja siedzę przed komputerem lub ze smartfonem i dokładnie w tym samym czasie ktoś do mnie mówi, że ja mu towarzysze, słucham go, oglądam. Powiedziałabym nawet więcej, że powstaje swego rodzaju więź wspólnego przeżywania danej chwili.

Co to może być za teatr! W skali mikro na smartfonie a może i na smartzegarku. W skali medium na tablecie, notebooku, czy laptopie. W skali big na smarttelewizorze w salonie, lub jak będzie czasem u nas – w skali large – wyświetlany przez rzutnik multimedialny, by mieć poczucie siedzenia tuż pod sceną.

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
8 Udostępnień