schemat dnia, wyprawka do przedszkola, wyprawka dla przedszkolaka
2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Wyprawka do przedszkola, lista zakupów i praktyczne podpowiedzi

Wyprawka do przedszkola potrafi spędzić sen z powiek. Wiedzą to szczególnie rodzice dzieci uczęszczających do placówek publicznych, gdzie lista potrzebnych rzeczy potrafi być naprawdę długa… Mój wpis zbiera pełne 4-letnie doświadczenia z przedszkola niepublicznego.

Od czego zacząć, by dobrze skompletować wyprawkę dla przedszkolaka?

Research warto zacząć w placówce, szczególnie, gdy dziecko dopiero zacznie przedszkole. W kolejnych latach jest łatwiej, bo najczęściej nie zmienia się wychowawca i możemy liczyć na informację czy to przed wakacjami, czy zaraz na początku nowego roku szkolnego.

Gdzie dowiadywać się o niezbędne elementy wyprawki przedszkolnej?

  • u wychowawcy dziecka,
  • u dyrekcji placówki,
  • ze strony internetowej i w mediach społecznościowych przedszkola,
  • z tablicy ogłoszeń,
  • od innych rodziców,
  • z artykułów takich jak ten, którego właśnie czytasz.

Co zrobić, by nie przepłacić za wyprawkę? 5 sprawdzonych pomysłów

Pierwszą odpowiedź już znasz – zapytaj osoby związane z placówką Twojego dziecka lub bardziej doświadczonych rodziców.

Znaj aktualne ceny rynkowe, by móc korzystać z promocji i wyprzedaży. Warto kupować wtedy, gdy większość rodziców o wyprawce jeszcze nie myśli.

Najlepiej kupuj przed wypłatą 300plus mimo że w przedszkolu ten dodatek się nie należy. Co roku przeprowadzam testy. Wybieram losowo kilka przedmiotów potrzebny do wyprawki i patrzę jak rosną ceny po dniu uruchomienia składania wniosków. Koszty zwiększają się nierzadko o 20%!

Mając dobrą listę skorzystaj z opcji cash back. Cash back to nic innego jak tłumacząc wprost z angielskiego – zwrot kasy. Usługa faktycznie zwraca pieniądze na konto. Owszem trwa to chwilę, bardzo często nawet 3 miesiące, ale mieć a nie mieć. My korzystamy z tej strony, która współpracuje z ogromem sklepów internetowych a nawet z Allegro. Dodatkowo zapisując się z mojego linka i robiąc zakupy przez internet, według wskazówek, na kwotę minimum 70zł, otrzymasz dodatkowe 10zł. Wraz z korzystaniem z pośrednictwa strony w zakupach, wchodzisz na wyższy poziom zwrotu środków. Zwroty działają nawet, gdy w sklepie jest promocja, czyli nie dość że kupisz coś na wyprzedaży, to jeszcze od ceny zakupu dostaniesz jakąś kwotę zwrotu.

Jeśli zakupy okażą się zbyt kosztowne, to pamiętaj, że Allegro ma opcję płatności ratalnej, od kwoty około 500zł możesz mieć zakup rozłożony nawet na 20 rat. Nie ma znaczenia u ilu sprzedawców kupisz, grunt by suma jednorazowego przelewu była w granicach tej kwoty.

Jeśli kupujesz na Allegro, to staraj się kupić jak najwięcej u jednego sprzedawcy a minimum mieć kwotę anulującą koszty przesyłki w ramach Allegro Smart. Płacenie za dostawę nie jest oszczędnością. Zwróć też uwagę, czy dany sprzedawca nie ma tego samego przedmiotu poza listą ofert sponsorowanych, bo bywa że różnice w cenie są znaczące.

Podobnie jeśli zakupy online wybierać sposób dostawy generujący najmniejsze koszty – czasem bezpłatny odbiór w sklepie wcale nie jest tańszy, gdy trzeba specjalnie po paczkę pojechać ;)

Ciekawą opcją jest zakup gotowej wyprawki. Sklepy sprzedające produkty firm znanych z artykułów szkolnych  (np. Bambino), mają w ofercie wyprawki chłopięce i dziewczęce z plecaczkami, kredkami i przyborami sygnowanymi logo jednej marki.

Znanym od lat rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w używane rzeczy a bywa że uda się złowić prawdziwe jakościowe i niezniszczone rarytasy. Nie bójmy się tego – zaglądajmy do second handu. Przedszkolnym hitem mojej córki był ometkowany (!) strój kąpielowy Barbie (!) od Mattel, beż żadnego błędu krawieckiego, czy plamy itd. – wystarczył na 2 lata, kosztował 2zł…

Po zakończeniu roku szkolnego, przejrzyj, które Wasze rzeczy mogą zostać na kolejny rok i wykreśl je sobie z listy. W naszym przypadku np. nowy plecak kupowaliśmy dopiero do zerówki, także jako symbol pewnego nowego etapu.

Lista wyprawkowa do przedszkola na podstawie 4 lat doświadczenia z 2 dzieci

Podstawowe wyposażenie przedszkolaka

Podstawą jest oczywiście plecak przedszkolaka – niezbędny, by nosić ulubionego pluszaka a jeśli trzeba także i obuwie zmienne oraz piórnik. Może być z miękkiego materiału, zgodny z zainteresowaniami, czy w ulubionym kolorze. Tu zwykle nie ma zeszytów i niewiele się pogniecie.

Na stopy oczywiście kapcie/obuwie zmienne. Jako mama wolałam by było to obuwie z zakrytymi palcami, pełne, nie laczki.

Teczka a4 na rysunki a nawet 2, jeśli dzieci uczą się języka obcego w Waszej placówce. Zwykle jest zorganizowane miejsce do przechowywania materiałów i dzieł.

Ważne w nauce samodzielności i higieny, czyli pasta do zębów dla małych dzieci i szczoteczka do zębów. Nadmienie, że sprawdzają się szczoteczki z nakładką na włosie. Nie musi być szczelna, ale dzięki niej włoski z jednej szczoteczki nie dotykają drugiej. Może też przydać się cały zestaw do mycia zębów z kubeczkiem.

Przybory plastyczne do przedszkola

Ponadto możesz mieć na uwadze papier do rysowania – być może panie poproszą o bloki lub ryzy papieru dla grupy.

Na początku roku szkolnego przynosiliśmy też chusteczki wilgotne duża paczka oraz chusteczki suche duże pudełko.

Jeśli pociecha jest w starszakach, to dowiedz się, czy nie przyda się strój do gimnastyki a tym samym też worek na ubrania.

Jeśli dziecko ma zajęcia na basenie, to oczywiście na Waszej liście znajdą się także: worek na basen, strój kąpielowy, czepek, klapki, okulary.

PROtip: kup pisak do odzieży. Nie chodzi o to, aby podpisywać każdą część bielizny, ale jest to pisak bardzo przydatny, choćby do opisania plecaka, jednego z wielu z tym samym ulubionym bohaterem dzieci. Nam bardzo przydał się do opisywania rzeczy na basen. Jest znacznie lepszy od pisaka permanentnego, nie rozmazuje się po praniu i nie spiera się. 

Ubrania na przebranie

Ilość ubrań do kupienia zależy od osobowości i uważności pociechy oraz od wymogów przedszkola. Spotkałam się z życzeniem ze strony placówki, żeby dla najmłodszych dzieci przygotować po 3 komplety odzieży na zmianę. Ubrania można było zostawić w przedszkolu. Nasze maluszki nosiły ze sobą, dlatego aż tylu ubrań nie szykowaliśmy.

Wyprawka przedszkolaka w dużym przedszkolu niepublicznym

Córka chodziła do dużego przedszkola z tradycjami. Sama jestem jego absolwentką. Było tu ponad 200 dzieci. Z bryłą budynku jest połączony basen dla dzieci, na który w ramach przedszkola chodziły 2 razy w tygodniu. Naszą pociechę udało się zapisać do grupy z językiem angielskim – połowę dnia miała zajęcia w języku obcym. Wielkim plusem jest baza własnych przebrań na występy, dzięki czemu organizuje się jedynie przebranie na bal karnawałowy oraz białe rajstopy i białą bluzkę jako bazę do występów.

Gdy Córka zaczynała swój pierwszy rok w przedszkolu, była tuż po odpieluchowaniu, miała 2,5 roku. Do przedszkola mogła nosić swój ulubiony kocyk i zabawki, np. maskotki. W ramach wyprawki maluszka zorganizowaliśmy trochę rzeczy do przebierania, bluzeczka, leginski, bielizna. W plecaku były przygotowane 2 lub 3 zmiany. Chodzi zarówno o naturalne brudzenie się od chodzenia na kolanach, jak i wypadki z kupką, czy siusiu. To najbardziej charakterystyczne wyposażenie najmłodszego przedszkolaka. Znaczenie dla organizacji rzeczy ma tutaj podpisanie ich imieniem, kiedy jeszcze nie zawsze dziecko umie rozpoznać co jego, czy odłożyć na miejsce.

Od drugiego roku w przedszkolu wprowadzono jeden dzień w tygodniu dla zabawek z domu. Ku mojemu zadowoleniu części rzeczy nie musiałam kupować ponownie – mam na myśli wyposażenie basenowe. Dzieci miały w swojej sali szufladki oznaczone symbolami, w których mogą pochować kartki, piórniki, kredki, teczki i inne drobiazgi.

Nasza wyprawka:

  • co roku nowe – zestawy książkowe do zajęć podstawowych,
  • co roku nowe – zestawy książkowe z płytą do języka angielskiego,
  • 2 teczki A4 na rysunki,
  • zmieniane średnio 2 razy w roku – papcie,
  • odzież na przebranie,
  • plecak, kredki, piórnik saszetka,
  • na trzeci rok: piórnik komorowy z wyposażeniem, strój na przebranie a’la WF (koszulka i spodenki),
  • na basen: czepek, okulary do pływania, strój kąpielowy, klapki, ręcznik kąpielowy, worek na te rzeczy.

Wyprawka przedszkolaka w małym przedszkolu niepublicznym

Synka zapisaliśmy do małego przedszkola, są w nim 2 sale, zapisanych około 50 dzieci. W ramach wpisowego dzieci otrzymały plecaczki i własny zestaw plastyczny. Dobrze nie wiem co tam było, na 100% kredki. W plecaczku otrzymaliśmy segregator A5 i kolorowanki. Synek miał 2 lata, jak zaczął przedszkole, chodzi do grupy maluszków wraz z 3-latkami.

Nasza wyprawka:

  • papcie,
  • ubrania na zmianę,
  • teczka na prace plastyczne,
  • pieluszki jednorazowe.