wpieranie rozwoju dziecka
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Jak wspierać dziecko w rozwoju? – kilka prostych porad.

Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie warunków do jak najlepszego rozwoju swoich pociech. Pamiętajmy, że nawet widząc postępy, jakie dziecko robi na przestrzeni czasu, nie możemy kontynuować rozwoju jedynie na jednej płaszczyźnie…

W pierwszych latach życia, rozwój naszych dzieci jest widoczny niemalże z dnia na dzień. Może to nie być aż tak widoczne, jednak kształtowanie charakteru i upodobań u maluchów odbywa się praktycznie od samego początku. Obowiązkiem każdego rodzica jest zapewnienie warunków do jak najlepszego rozwoju swoich pociech. Pamiętajmy, że nawet widząc postępy, jakie dziecko robi na przestrzeni czasu, nie możemy kontynuować rozwoju jedynie na jednej płaszczyźnie. Ważne jest próbowanie nowych rzeczy i edukacja niemal w każdym kierunku.

Wspieranie rozwoju motorycznego

Nauka chodzenia to jedna z podstawowych czynności, jaką rodzic chce rozwinąć u swojego dziecka. Podchodzenie do tematu w sposób określający, że maluch sam nauczy się chodzić jest błędne. Oczywiście, prędzej czy później siłami natury dziecko stanie na nogi i zacznie iść, jednak bez pomocy opiekuna może być to bardzo opóźnione. To z kolei przełoży się na zwłokę w późniejszym rozwijaniu chociażby zdolności sportowych.

Skrajnie inne podejście do sprawy także nie okaże się pomocne. Ciągnięcie dziecka za rękę i zmuszanie do chodzenia również nie jest dobrym wyjściem z sytuacji. Pamiętajmy, że w kwestii każdego nauczania ważny jest balans. Wbrew pozorom, to właśnie pełzanie i raczkowanie w odpowiednich ilościach pozwala ukształtować funkcjonalność mózgu i kręgosłupa. Stawanie na nogi i utrzymywanie prostej pozycji to dopiero późniejsze elementy rozwoju, do których należy przechodzić stopniowo.

W kwestii rozwoju motorycznego warto jeszcze dodać, że proces ten nie kończy się na nauce chodzenia. Aby dziecko zdrowo się rozwijało, ważny jest przede wszystkim ruch. Warto więc poświęcać każdego dnia czas na różnego rodzaju gry i zabawy na świeżym powietrzu, co można dodatkowo połączyć z nauką.

Rozwój intelektualny

Do tej grupy zalicza się niemalże wszystkie, pozostałe umiejętności. Mówienie, czytanie, liczenie – to wszystko będzie potrzebne dziecku w dorosłym życiu, dlatego nie można zwlekać z nauką do czasów szkolnych. O ile zdolność mówienia nabywana jest przez dziecko w większości poprzez kontakt z rodzicami, tak z czytaniem i liczeniem jest zupełnie inaczej.

Mózg dziecka nie działa w sposób skomplikowany – kiedy coś je zaciekawi, to jest chętne to robić. Dlatego, dobrym sposobem na przyspieszenie rozwoju praktycznie na każdej płaszczyźnie jest organizowanie ciekawych zabaw bądź zakup sensownego asortymentu edukacyjnego. Do celów edukacyjnych często sięga się po elementarz do nauki czytania bądź zabawki o tematyce naukowej, które rzeczywiście oferują wiedzę w określonym temacie.

Rozwój pasji

Na przestrzeni dni i miesięcy będziemy w stanie zaobserwować, czym fascynuje się nasze dziecko. Częstym błędem rodziców jest celowe nakierowywanie na konkretne hobby, którym de facto jest nauka. Niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście, warto zachęcać pociechę do pracy nad poszerzaniem swojej wiedzy, jednak w taki sposób, by to miało czas na rozwijanie się także w innych dziedzinach.

Najważniejszą radą, jaką możemy podsumować całość powyższego wpisu jest zachowanie równowagi. Błędem jest zarówno lekceważenie pomocy w rozwoju, jak i nadmierne jego przyspieszanie.