Astygmatyzm u dzieci
Astygmatyzm to dolegliwość utożsamiana z wiekiem, tymczasem jest to wada wzorku, która dotyka także dzieci, u których często występuje razem z innymi wadami. Czym jest astygmatyzm? Jak wpływa na rozwój dziecka? Jak można go leczyć?
Astygmatyzm to refrakcyjna wada wzorku spowodowana zaburzeniem symetrii obrotowej gałki ocznej. Zdrowa rogówka jest równomiernie wypukła. Ma postać odciętego fragmentu kuli. Rogówka osoby cierpiącej na astygmatyzm sprawia wrażenie odciętej od elipsy, w wyniku czego w jednej osi jest bardziej wypukła niż w drugiej. Czym objawia się astygmatyzm u dzieci?
Objawy astygmatyzmu u dzieci
Astygmatyzm wpływa na zniekształcenie widzianego obrazu. Osoba z astygmatyzmem widzi, ale nieostro. Nieostre widzenie nie jest w tym przypadku spowodowane tym, że na dany obiekt patrzymy z bliży czy dali. W obu przypadkach kontury i poszczególne punkty w przestrzeni wydają się być zamazane.
Dzieci z astygmatyzmem często skarżą się na problemy z koncentracją. Czytając pochylają głowę nad kartką, oprócz tego mrużą i trą oczy, siadają blisko ekranu i zbliżają zabawki do twarzy. Wszystkie te działania wynikają z próby uchwycenia wyraźnego konturu widzianego przedmiotu. Charakterystyczne dla dzieci z astygmatyzmem jest również rysowanie postaci ludzkich do góry nogami oraz niechęć do pisania i czytania.
Obok typowych zachowań u dzieci z astygmatyzmem, podobnie jak u osób dorosłych cierpiących na tę wadę wzroku, występuje szereg dolegliwości somatycznych. To przede wszystkim:
- bóle głowy,
- bóle oczu,
- pieczenie oczu.
Skąd się bierze astygmatyzm u dzieci?
Astygmatyzm u dziecka może być wadą wrodzoną lub nabytą. Do podstawowych przyczyn astygmatyzmu zalicza się:
- urazy lub uszkodzenia rogówki, w wyniku których na powierzchni rogówki powstają blizny,
- choroby oczu w wyniku których rogówka staje się cieńsza, delikatniejsza i zmienia kształt.
Odpowiedź na pytanie o to, czy astygmatyzm jest wadą dziedziczną na obecny stan wiedzy nie jest jednoznaczna. Niemniej jednak, z pewnością można dostrzec rodzinną tendencję do występowania tej wady, nawet w obrębie kilku kolejnych pokoleń.
Jak leczyć astygmatyzm?
Leczenie astygmatyzmu u dzieci i dorosłych ogranicza się do minimalizowania objawów wady wzorku. Astygmatyzm korygują okulary lub soczewki cylindryczne. Istnieje również możliwość przeprowadzenia skutecznej korekcji astygmatyzmu przy pomocy zabiegu laserem. Możliwość ta jest jednak zarezerwowana dla osób dorosłych, które ukończyły 21. rok życia.