POZOSTAŁE
Lena Murawska  

Kreatywna zabawa a ciastolina Play-Doh

Ciastolina Play-Doh to znany i ceniony produkt marki Hasbro, który bawi dzieci od kilkudziesięciu lat. Historia tej masy plastycznej sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku…

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Ciastolina Play-Doh to znany i ceniony produkt marki Hasbro, który bawi dzieci od kilkudziesięciu lat. Historia tej masy plastycznej sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a wymyślona została przez Noaha i Josepha McVickerów. Obecnie ciastolina to jedna z najchętniej kupowanych zabawek plastycznych dla maluchów, dostępna w sprzedaży zarówno w pojedynczych tubkach jak i w zestawach. Wychodząc naprzeciw dziecięcym oczekiwaniom i potrzebom, firma Hasbro tworzy zestawy ciastoliny inspirowane popularnymi bajkami animowanymi oraz wprowadza różne serie zestawów, które odpowiadają zainteresowaniom maluchów.

Co to jest ciastolina Play – Doh i czy jest bezpieczna?

Ciastolina to nic innego jak kolorowa masa plastyczna, produkowana z połączenia kilku składników: wody, mąki, soli oraz substancji, które odpowiadają za jej właściwości, barwę i zapach. Masa ciastolinowa ma podobne właściwości co zwyczajna plastelina. Jest giętka i elastyczna, można ją łatwo formować w dowolne kształty. Tej samej ciastoliny można użyć wielokrotnie, jednak pozostawiona dłuższy czas na powietrzu może stwardnieć. W takim przypadku wystarczy ją skruszyć i dolać odrobinę wody, by znów cieszyć się pachnącą zabawką. Play – Doh nie brudzi rąk dzieci, stołów czy mebli, a jej ładny zapach podoba się maluchom. Masa ta jest nietoksyczna i w pełni bezpieczna dla dzieci już od trzeciego roku życia. Nawet gdy masa wyląduje w buzi naszej pociechy, nie ma powodów do obaw czy niepokoju – nie wyrządzi to żadnego uszczerbku na jego zdrowiu.

Jak ciastolina wpływa na rozwój dziecka?

Zabawa ciastoliną Play – Doh to wartościowe zajęcie, które wpływa na rozwój dziecka. Już samo formowanie masy w dłoniach genialnie ćwiczy zdolności manualne i motoryczne. Możliwość „ulepienia” dowolnych kształtów to ogromne pole do popisu dla wyobraźni malucha, dzięki czemu rozwija się także jego zdolność do kreatywnego myślenia. Idąc tym tropem firma Hasbro zaczęła tworzyć ciekawe zestawy z ciastoliną, które oprócz masy zawierają także plastikowe formy, plansze czy stempelki, co pomaga dziecku w wykonaniu danego projektu plastycznego. Może to być, na przykład, figurka, którą trzeba ozdobić lub plansza, dzięki której dziecko pozna litery, cyfry, kolory czy kształty. To, że ta sama ciastolina może być użyta wielokrotnie jest ogromnym plusem w przypadku, gdy dziecko nie jest zadowolone ze swojej pracy. Dzięki temu nie zniechęca się zbyt szybko, a niepowodzenie nie wpływa na jego samoocenę.

Niezwykłą popularnością cieszy się także seria Doh Vinci, która powstała dla nieco starszych dzieci – powyżej szóstego roku życia. Ciastolina, którą zawierają zestawy, to nieco zmodyfikowany produkt Hasbro. Jest rzadsza niż standardowa masa, dlatego umieszcza się ją w tubkach. W kontakcie z powietrzem wysycha, dlatego świetnie nadaje się do ręcznego ozdabiania przedmiotów codziennego użytku. Bardzo łatwo wyciska się z tubki, dzięki czemu można używać jej do wykonywania ilustracji. Idea, która przyświecała producentom serii Doh Vinci miała zachęcić starsze dzieci do wykonywania plastycznych i artystycznych prac ręcznych. Własnoręcznie ozdobiony plan lekcji, pamiętnik, organizer czy ramka na zdjęcie daje  dzieciom satysfakcję. Samo ozdabianie natomiast rozwija umiejętności plastyczne i koordynacyjne, a także kreatywność.

Serie i zestawy ciastoliny Play – Doh

W ofercie Play – Doh znajdziemy różne serie. Jedną z najnowszych jest seria Modeluj i ucz się. Wyróżnia się tym, że zawiera treści edukacyjne oraz rekomendowana jest dla dzieci od drugiego roku życia. Dzięki zestawom z serii, maluszek wytnie i ulepi swoje pierwsze cyferki i literki, nauczy się rozróżniać kształty, doświadczy różnych faktur oraz pozna nowe słowa i przedmioty. Do każdego zestawu dodawana jest książeczka dla rodziców, w której zawarto fantastyczne pomysły na kreatywną zabawę z dzieckiem. Godną polecenia jest także seria Kuchnia (Play – Doh Kitchen), a w niej mnóstwo przepisów na pyszności – lepienie tortów i ciastek, hamburgerowe przyjęcia, zabawa z kolorowym makaronem i wesoła kuchenka, na której ugotujemy niejedno smakowite danie. Dla chłopców polecana jest seria Miasto (Town), a w niej masa sprzętu budowlanego i fantastycznych pojazdów, dzięki którym szybko naprawimy każdą usterkę.

Dla fanów bajek i seriali animowanych polecamy zestawy inspirowane My Little Pony, w ramach której uczeszemy filmowe kucyki i ozdobimy ich piękne grzywy kolorowymi dodatkami. Zabawa we fryzjera czeka nas także z serią Trolle, a dzięki zestawom wyczarujemy bajkowym postaciom szalone stylizacje z ich długich, niesfornych włosów. A może by tak ozdobić królewski pałac księżniczek w balowych sukniach? Nic trudnego, wystarczy jeden z zestawów Play – Doh Disney Princess, a w nim ulubione postaci ze znanych produkcji Disneya!

Hasbro jest jedną z największych firm zabawkarskich, której ufają dzieci i rodzice na całym świecie. Ciastolina Play – Doh to produkt wysokiej jakości, który spełnia wszelkie standardy i wymogi bezpieczeństwa.  Treści edukacyjne, dostosowanie do potrzeb najmłodszych i atrakcyjna forma zabawki sprawiają, że wciąż zyskuje wielu nowych fanów – mniejszych i większych.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ