integracja sensoryczna
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Integracja sensoryczna – znaczenie i terapia

Właściwa integracja sensoryczna jest niezwykle ważna w rozwoju każdego człowieka. Poprawny rozwój sensoryczny wpływa pozytywnie na wiele aspektów tego rozwoju i zdecydowanie jako rodzice powinniśmy zadbać o to, by nasze dziecko w tym względzie rozwijało się poprawnie.

Nie można lekceważyć kwestii rozwoju sensorycznego malucha, bowiem w przyszłości ewentualne niedociągnięcia na pewno wyjdą na zewnątrz, a rozwój dziecka będzie zaburzony. W późniejszym wieku odkręcanie tego typu problemów nie jest zadaniem łatwym, a czasami wręcz celem niemożliwym do osiągnięcia.

Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest tak istotna?

Integracja sensoryczna to proces, który pozwala na poprawne rozumienie, interpretowanie i odbieranie bodźców, które docierają do naszego ciała. To właśnie ten proces odpowiada za to w jaki sposób nasz mózg je zinterpretuje i czy zrobi to w należyty sposób. Poprawna integracja sensoryczna w przypadku dzieci najczęściej objawia się dużo większym zainteresowaniem światem, spokojem w wielu sytuacjach, mniejszym poziomem stresu, prawidłowym rozwojem ruchowym i emocjonalnym. Analogicznie w przypadku, gdy integracja sensoryczna zostanie na jakiś etapie zaburzona, możemy liczyć się ze znacznie gorszymi osiągami w niektórych z tych kwestii. Zwykle najważniejszy jest czas do 7 roku życia, choć również później jeszcze jesteśmy w stanie korygować pewne błędy czy też nawyki lub ich brak.

Gdy coś zawiodło – terapia

Kiedy jednak pewne błędy zostały już popełnione na polu integracji sensorycznej, należy zgłosić się do terapeuty, który poprowadzi terapię naszego dziecka. Zależnie od skali problemu oraz tego, na jakim etapie życia wstąpił, praca może potrwać nieco dłużej lub też krócej. Najczęściej jest to przynajmniej jedno spotkanie w tygodniu przez okres od 6 do 24 miesięcy. Zależnie od złożoności problemu, czas ten może wydłużać się lub nieco skracać. W przypadku, gdy terapia zostanie powierzona specjalistom takim jak terapiaimpuls.pl, możemy liczyć na znacznie krótszy czas.

Akcesoria do integracji sensorycznej – również do domu

Dostępnych jest mnóstwo pomocy do integracji sensorycznej, z których wiele możemy wykorzystywać również we własnym domu poza gabinetem specjalisty, najczęściej jednak w porozumieniu z takim właśnie specjalistą. Są to chociażby worki sensoryczne, pufy, specjalne piłki, które pozwalają odczuwać w odpowiedni sposób wrażenia dotykowe i wiele innych. Szczególnie zabawki sensoryczne cieszą się sporym uznaniem wśród terapeutów sensorycznych, ale również co najważniejsze samych dzieci.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ