ludzie, którzy znają się na pieniądzach, lista specjalistów od finansów
2024 LIFESTYLE
Lena Murawska  

Lista specjalistów od finansów

Mniej lub bardziej lubiani ludzie związani z pieniędzmi. Każdy/a z nich ma ciekawy życiorys i osiągnięcia. Lista specjalistów od finansów z Polski i zagranicy pomoże Ci skonfrontować Twoje podejście do kasy a być może wprowadzić pozytywne zmiany! Zapraszam!

Lista specjalistów od finansów z zagranicy

Warren Buffett (Stany Zjednoczone)

Jest amerykańskim inwestorem, filantropem i przedsiębiorcą. Jest prezesem i dyrektorem generalnym Berkshire Hathaway, jednej z największych firm inwestycyjnych na świecie. Buffett jest znany ze swojego długoterminowego podejścia inwestycyjnego i uważany za jednego z najbardziej utalentowanych inwestorów w historii.

Polecam książkę: Sztuka zwycięstwa

George Soros (Wielka Brytania/USA)

Soros to węgiersko-amerykański inwestor, filantrop i teoretyk rynków finansowych. Zyskał sławę dzięki swoim spekulacjom walutowym, w szczególności spekulacji na brytyjskim funcie szterlingu w 1992 roku, które przyniosły mu duże zyski. Soros jest również aktywny w dziedzinie filantropii i założył Open Society Foundations.

Polecam książkę: Najniebezpieczniejszy człowiek świata

Ray Dalio (Stany Zjednoczone)

Dalio jest założycielem i dyrektorem generalnym Bridgewater Associates, jednego z największych funduszy hedgingowych na świecie. Jest znany z opracowania zasady „zasad ekonomii” oraz za swoje wyjątkowe podejście do inwestowania oparte na analizie danych. Dalio jest uważany za jednego z najbardziej wpływowych inwestorów na świecie.

Polecam książkę: Zasady

Christine Lagarde (Francja)

Lagarde jest francuską polityk, prawniczką i ekonomistką. Obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Wcześniej była ministrem finansów Francji. Lagarde jest znana z zaangażowania w zarządzanie kryzysami finansowymi i globalnymi wyzwaniami gospodarczymi.

Polecam książkę: bank europejski

Mark Mobius (Stany Zjednoczone)

Mobius to amerykański inwestor i ekspert w dziedzinie inwestycji w rynkach wschodzących. Przez wiele lat był głównym zarządzającym Templeton Emerging Markets Group i zdobył duże doświadczenie w inwestowaniu na rynkach wschodzących. Mobius jest autorem kilku książek dotyczących inwestowania i często udziela się jako doradca inwestycyjny.

Polecam książkę: Invest for good

Janet Yellen (Stany Zjednoczone)

Yellen jest amerykańską ekonomistką i politykiem. Była przewodniczącą Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed) od 2014 do 2018 roku, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii. Obecnie pełni funkcję sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych. Yellen jest ekspertem w dziedzinie polityki monetarnej i makroekonomii.

Polecam książkę: Empatyczna ekonomia

Mario Draghi (Włochy)

Draghi to włoski ekonomista i bankowiec. Był prezesem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) od 2011 do 2019 roku. Jego działania w trakcie kryzysu długu w strefie euro przyniosły mu uznanie jako jednego z najbardziej wpływowych specjalistów od finansów w Europie. Obecnie jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Chicago.

Nouriel Roubini (Stany Zjednoczone)

Roubini jest amerykańskim ekonomistą i profesorem na Uniwersytecie Nowojorskim. Zyskał sławę jako przewidujący kryzys finansowy z 2008 roku. Jest znany ze swojej niezależnej analizy i ostrzegania przed zagrożeniami dla światowej gospodarki. Roubini jest autorem wielu publikacji i często występuje jako komentator gospodarczy w mediach.

Polecam książkę: Megazagrożenia

Angela Merkel (Niemcy)

Merkel była kanclerzem Niemiec od 2005 do 2021 roku. W trakcie swojej kadencji odegrała ważną rolę w zarządzaniu kryzysem finansowym w Europie, w szczególności kryzysem zadłużenia w strefie euro. Jej działania miały istotny wpływ na politykę gospodarczą i finansową w Europie.

Lista specjalistów od finansów w Polsce

Leszek Czarnecki

Jest polskim przedsiębiorcą i inwestorem. Założył Getin Holding, jedną z największych grup finansowych w Polsce. Czarnecki jest znany z aktywnego udziału w rynku bankowym i finansowym, a jego działania przyczyniły się do rozwoju sektora finansowego w Polsce.

Polecam książkę: Biznes po prostu

Marek Belka

Belka jest polskim ekonomistą i politykiem. Pełnił funkcję przewodniczącego Narodowego Banku Polskiego oraz był premierem Polski w latach 2004-2005. Jego doświadczenie w zarządzaniu bankiem centralnym oraz w obszarze polityki gospodarczej przyniosło mu uznanie jako specjalisty od finansów.

Polecam książkę: Selfie

Jacek Rostowski

Rostowski jest polskim ekonomistą i politykiem. W latach 2007-2013 pełnił funkcję ministra finansów w rządzie Polski. Jego praca w obszarze finansów publicznych i zarządzania kryzysowego przyczyniła się do stabilizacji polskiej gospodarki w trudnych czasach światowego kryzysu finansowego.

Jan Krzysztof Bielecki

Bielecki to polski ekonomista i polityk. Był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Później pełnił funkcję przewodniczącego Banku Pekao SA, jednego z największych banków w Polsce. Bielecki ma bogate doświadczenie w zarządzaniu bankowym i finansowym.

Polecam książkę: Konstytucja biznesu

To tylko kilku z wielu specjalistów od finansów. Każdy/a z nich ma różne obszary specjalizacji i osiągnięcia, które przysporzyły im sławy w obszarze pieniędzy nie tylko osobistych.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ