artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt

Podrażnienie skóry pod pieluszką to dość częste zjawisko w życiu niemowląt, nawet tych najlepiej pielęgnowanych. W skrajnych przypadkach może dojść do pieluchowego zapalenia skóry. Jak pomóc dziecku, gdy zauważymy niepokojące objawy?

Podrażnienie skóry pod pieluszką to dość częste zjawisko w życiu niemowląt, nawet tych najlepiej pielęgnowanych. Gdy zauważymy, że skóra na pupie i w okolicach intymnych dziecka jest zaczerwieniona, nie lekceważmy zjawiska. Poza dyskomfortem, jaki powoduje dla malucha, podrażnienie może przerodzić się w odparzenie, które w dalszej kolejności może zostać nadkażone bakteryjnie lub grzybicznie. W skrajnych przypadkach może dojść do pieluchowego zapalenia skóry. Jak pomóc dziecku, gdy zauważymy niepokojące objawy?

Skóra podrażniona, odparzona, czy ze stanem zapalnym? Poznaj różnice

Pupa niemowlęcia, które spędza większość czasu w pieluszce, narażona jest na przegrzanie, otarcia i na nadmierny kontakt z wilgocią. Od czasu do czasu styka się też z bakteriami z kału i moczu. Takie warunki sprzyjają powstawaniu podrażnień. Szczególnie u dzieci, które mają skórę atopową (a, jak pokazują badania, AZS ma już prawie co piąte dziecko). Na początku skóra jest zaczerwieniona w okolicach genitaliów i na pupie. Jeśli w porę nie zareagujemy, już po kilku godzinach może rozwinąć się stan zapalny. Pojawia się wówczas rumień, rozlany na całe pośladki, wypryski, a skóra zaczyna się łuszczyć. Dziecko odczuwa wtedy duży ból, któremu towarzyszy podwyższona temperatura.

Jak pielęgnować skórę, aby uniknąć odparzeń?

Na szczęście jednak, o skórę można dbać tak, aby podrażnienia nie powstawały, a gdy już się pojawią, istnieją skuteczne sposoby na całkowite pozbycie się ich. Również, gdy niemowlę zapada na zapalenie skóry, współczesna medycyna jest w stanie doskonale poradzić sobie z problemem.

Kluczowe jest rozpoznanie, który czynnik w największym stopniu odpowiada za podrażnienie lub odparzenie u niemowlaka. Najczęściej jest to przegrzewanie. Latem, gdy temperatury wzrastają, a dziecko intensywnie się rusza lub przytula do rodziców, przegrzewanie jest nieuniknione. Kluczem jednak jest używanie dobrej jakości pieluszek, zmienianie ich tak często, jak to możliwe, a także stosowanie specjalnych kosmetyków ochronnych.

Odparzenia i podrażnienia w wyniku alergii

Zdarza się, że podrażnienie lub odparzenie u niemowlaka pojawia się w wyniku alergii kontaktowej. Dziecko może być uczulone na materiał, z którego wykonana jest pieluszka lub na proszek używany do prania ubranek lub pościeli. Warto w takich wypadkach przyjrzeć się też środkom chemicznym używanym do prania naszych, dorosłych ubrań lub programowi, w którym pierzemy tkaniny. Być może winny jest nie rodzaj proszku lub płynu do płukania, albo to, że niedostatecznie wypłukujemy go z tkanin? Jest to szczególnie istotne, gdy używamy tetrowych pieluszek lub materiałowych majteczek na pieluszki.

Codzienne rytuały chroniące przed odparzeniami

Pielęgnując dziecko na co dzień, należy trzymać się pewnych rytuałów. Po pierwsze, myjemy pupę i okolice intymne dziecka zawsze wtedy, gdy zmieniamy mu pieluszkę. Po drugie, nie należy trzymać dziecka dłużej niż 2-3 godziny w jednej pieluszce, nawet gdy tak jest sucha. Zawsze po umyciu pupy na mokro, należy ją wysuszyć, a następnie zaaplikować krem chroniący lub zasypkę (nie powinno jej być zbyt dużo). Wskazane jest, aby od czasu do czasu dziecko pozostawało bez pieluszki, w dobrze nagrzanym pomieszczeniu. Skóra wtedy ma szansę odetchnąć.

Co zrobić, gdy na skórze niemowlaka pojawiły się już odparzenia?

Gdy dojdzie już do odparzeń, zmiana pieluszki musi następować znacznie częściej niż standardowo (nawet co godzinę). Tak często jak to możliwe wietrzymy pupę dziecka, ściągając ubranka i pieluszkę. Na odparzenia stosujemy kremy i maści. Pupę dziecka przemywamy- najlepiej jałowym gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Unikamy stosowania środków pielęgnujących zawierających alkohol i substancje zapachowe.

Do pielęgnacji skóry niemowląt należy używać tych kosmetyków, które są dedykowane małym dzieciom. Bardzo dobrej jakości środki zapobiegawcze, a także te skuteczne w leczeniu powstałego już odparzenia u niemowlaka znajdziecie na stronie sudocrempolska.pl. Szczególnie polecany jest krem na odparzenia, które, wedle opinii wielu matek, potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Znajdziecie tam też dobrej jakości emolienty do kąpieli dziecka oraz balsamy do codziennego nawilżania skóry po kąpieli.

* Pamiętajmy, że gdy odparzenie u niemowlaka powoduje duży ból i dyskomfort, a domowe sposoby nie działają, należy zgłosić się do lekarza.