badanie usg mama rexmedica
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Czym jest badanie USG i do czego służy?

Ultrasonografia jest badaniem stosowanym w diagnozowaniu wielu groźnych chorób. To tanie, proste i łatwo dostępne badanie, które można wykonać prywatnie lub skorzystać z refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (skierowanie). Czym dokładnie jest to badanie i dlaczego jest tak ważne? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Badanie USG – szybka diagnoza wielu poważanych chorób

Badanie USG z racji tego, że jest bardzo tanie, często wykorzystywane jest nie tylko w specjalistycznych szpitalach, ale także niewielkich przychodniach. Bardzo często w ultrasonograf wyposażone są gabinety lekarzy specjalistów, którzy bez konieczności wystawiania skierowania mogą na miejscu ocenić narządy wewnętrzne znajdujące się np. w jamie brzusznej. USG ma bardzo szerokie zastosowanie, bo za jego pomocą można ocenić nie tylko narządy wewnętrzne, ale także stawy czy większe naczynia krwionośne. Specjalista może wykonać np. USG tarczycy, węzłów chłonnych, a nawet ślinianek, więcej informacji o tym znajdziesz na rexmedica.pl/badania/usg. Wszystko po to, by wykryć zmiany chorobowe i nakierować leczenie na właściwe tory.

Pomimo że w wielu przypadkach badanie USG nie daje pewności co do choroby, to dzięki niemu można skierować pacjenta na bardziej specjalistyczne badania takie jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Warto pamiętać, że dokładność tego badania w dużej mierze zależna jest od jakości wykorzystywanego sprzętu oraz doświadczenia lekarza wykonującego badanie. Powinniśmy więc wybierać dobre kliniki takie jak REX Medica z Warszawy, która swoją siedzibę ma w mieście Warszawa, bo to właśnie tam znaleźć można fachowców pracujących na najnowocześniejszych ultrasonografach.

Jak wygląda badanie USG i czy trzeba się do niego w jakiś sposób przygotować?

USG jest badaniem całkowicie bezbolesnym, ale czasami wymaga odpowiedniego przygotowania. Jest to szczególnie ważne, gdy wybieramy się na USG jamy brzusznej. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy mamy problem z trzustką, wątrobą, śledzioną czy drogami żółciowymi, bo w przypadku USG brzucha warto udać się na badanie na czczo. Ważne, by pokarmów nie przyjmować przynajmniej 6-8 godzin przed wizytą w gabinecie. Niedostosowanie się to tego zalecenia może sprawić, że treść żołądkowo-jelitowa przesłoni lekarzowi obraz, co sprawi, że diagnoza nie będzie możliwa.

Całkiem inaczej sprawa wygląda jeśli planujemy wykonać USG tarczycy, stawów czy serca. W takim przypadku nie ma przeciwwskazań, by przed badaniem przyjmować posiłki. Jeśli celem badania jest ocena nerek lub moczowodów, powinniśmy mniej więcej 60 minut przed nim wypić około 0,5-0,7 lita wody niegazowanej, która umożliwi dokładną ocenę tych narządów. Musimy pamiętać, że niewypełniony w trakcie badania pęcherz moczowy może całkowicie uniemożliwić jego ocenę w trakcie USG. Warto więc zawsze przed umówieniem się na wizytę dopytać lekarza, w jaki sposób należy się przygotować, by uzyskać jak najdokładniejszy wynik.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ