PRACA DLA MAMY
Lena Murawska  

PRACA DLA MAMY: konsultant biznesowy. Czy e-learnig to branża dla mamy?

Platforma internetowa kojarzy się z męskim zajęciem. Nie brakuje męskiego pierwiastka w tym wpisie, ale pomysł na platformę i bycie konsultantem biznesowym należy do kobiety. Tyle celem wstępu, bo Dorota wszystko Ci wyjaśni. Obie zapraszamy!

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Jaki był początek Twojego biznesu?

W gronie moich bliskich znajomych i przyjaciół mam psychologów, psychoterapeutów i coachów. Mają ogromną wiedzę i doświadczenie. Często sama podpytywałam ich o rady, opinie w swoich prywatnych dylematach. Zauważyłam, że to mi pomaga, pozwala zrozumieć mechanizmy zachowań innych osób.

Pomyślałam wtedy: „jaka szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej! Jaka szkoda, że tak wartościowa wiedza jest dostępna tylko w ograniczonym zakresie klientom ich gabinetów lub uczestnikom szkoleń.

Postanowiłam to zmienić.

Zdecydowałam się uruchomić kursy on-line z obszaru wiedzy psychologicznej dla par, ponieważ w tym specjalizowały się moje przyjaciółki.

Kiedy szukałam technicznych możliwości zrobienia kursu on-line, okazało się, że istnieje wiele rozwiązań, ale na rynku amerykańskim, w dodatku były stosunkowo drogie i wymagały sporego zaangażowania w konfigurowanie i tłumaczenie na język polski. Wtedy wspólnie z informatykiem ustaliliśmy, że zrobimy to sami. I tak powstała nasza pierwsza platforma.

Wypuściłam pierwsze kursy i wtedy pojawiły się też osoby, które były zainteresowane zamieszczaniem swoich szkoleń na platformie. Postanowiłam wówczas rozwinąć ten projekt, zbudować zespół. Wspólnie rozbudowaliśmy panel szkoleniowy tak, aby móc obsługiwać wiele kursów i wielu ekspertów.

I tak powstała Strefa Rozwoju Osobistego, portal i platforma e-learningowa.

Jak platforma internetowa funkcjonuje formalnie?

Formalnie nie mam firmy. Mój projekt rozwijam jako start-up w ramach Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości (AIP), umożliwia mi to wystawianie faktur, zatrudnianie współpracowników. Generalnie rozliczenie całego projektu. Dodatkowo mam wsparcie działu księgowego i prawnego, co przydaje się przy opracowywaniu umów, regulaminów, dokumentów prawnych.

Wybrałam takie rozwiązanie, ze względu na charakter prowadzonej działalności. Rozwijam portal oraz platformę e-learningową z obszaru rozwoju osobistego.  Wymaga to wprowadzenia i testowania wielu rozwiązań technicznych i forma startupu wydawała mi się najbardziej odpowiednia.

Jak się zorganizować?

Moja organizacja pracy opiera się o klasyczną pracę projektową, czyli wg harmonogramu. Najwygodniejszy jest dla mnie Excel. W nim planuję, rozpisuję zadania, ustalam czas trwania działania.

I oczywiście kalendarz. Mam kalendarze papierowe, w których zapisuję wszystko, zawsze mam go przy sobie. Wiem, że to trochę staroświeckie ale dla mnie niebywale ważne. I dodatkowo oczywiście wersja elektroniczna kalendarza w Google dla mnie & zespołu, gdzie planujemy kolejne działania.

Pracuję zespołowo, mam kilku współpracowników. Wspólnie ustalamy harmonogramy & zakresy działań.

Jeśli chodzi o godzenie roli mama-praca. Mam 2 dzieci, w wieku przedszkolnym. Zatem wykorzystuję czas, kiedy moje dzieci są w poza domem. Wtedy właśnie umawiam spotkania, odpisuję na maile, prowadzę konsultacje indywidualne, nagrywam podcasty. Ważne są też wieczory. Wtedy najczęściej robię zadania „biurowe” oraz prowadzę mastermindy dla moich ekspertów oraz sama się doszkalam. Staram się jednak wygospodarować min. 2-3 wieczory w tygodniu na życie prywatne.

Najtrudniejsze jest jednak prowadzenie projektu, kiedy dzieci są chore. To wtedy wymaga całkowitej reorganizacji i wsparcia rodziny. Korzystam wtedy z pomocy babci.

Okres wakacyjny, ferie, święta, to dla mnie czas mniejszej aktywności. Nie planuję wtedy spektakularnych projektów. Tutaj dopasowuję działania, rytm pracy do rodziny.

Ale najważniejsze w całej tej układance, jest zaangażowanie męża. Mój mąż jest rewelacyjnym tatą, spędza fajnie czas z dziećmi więc dzięki temu obydwoje możemy rozwijać się zawodowo. To ogromnie wspierające i ważne!

Jakie trzeba mieć kwalifikacje, by stworzyć platformę internetową?

Trudne pytanie. Ciężko to oszacować, bo to pewnie połączenie mojego doświadczenia zawodowego oraz kompetencji. Ponad 10 lat zajmuję się zarządzaniem projektami, w tym dużymi wdrożeniami z obszaru automatyzacji, obsługi klienta. Skończyłam studia podyplomowe właśnie z zarządzania projektami, co jest niezwykle pomocne w moim obecnym projekcie. Znam narzędzia oraz procesy. Koszt takich studiów, to kilkanaście tysięcy zł.

Dodatkowo podczas mojej pracy „etatowej”, tworzyłam zespoły, rozwijałam działy. To obecnie umożliwia mi prowadzenie własnego zespołu, delegowanie zadań, motywowanie. Koszt szkoleń stacjonarnych oraz coachingu, to kolejne kilkanaście tysięcy zł.

Jeśli chodzi o kompetencje związane z biznesem on-line, branże e-commerce, to tutaj szkoliłam się i cały czas szkolę głównie poprzez szkolenia on-line, mastermindy oraz konsultacje indywidualne. Uczę się nie tylko najnowszych trendów (np. jak stworzyć BOTA, storytelling, marketing internetowy) ale również ciągle rozwijam kompetencje. Boję się szacować ale wydałam już na ten cel 10-20 tysięcy zł.

Ile można zarobić na platformie internetowej?

Jestem na etapie rozwijania projektu, zatem wszystkie zarobione pieniądze są inwestowane w rozwój technologii, nowych funkcjonalności.

Ciekawsze byłoby pewnie pokazanie ile można zarabiać na kursach on-line, które są głównym produktem, sprzedawanym za pośrednictwem mojego portalu. Niestety takich danych nie mogę pokazać ze względu na poufność danych. Ale już w styczniu 2018 roku, sam ruszam z kursem o tym, jak stworzyć swój kurs on-line. Chcę pokazać, jak można nie tylko stworzyć kurs ale przede wszystkim, jak go sprzedawać i zarabiać na nim. Wtedy też będę mogła opublikować już własne dane i pokazać, jakie zyski generuje wypuszczenie kursu on-line.

Dorota Kocot-Rzepka

mama dwójki

projektuje i wspiera biznesy ekspertów


Zapraszamy do współtworzenia naszego portalu i społeczności osób zainteresowanych rozwojem osobistym. Wspieramy na co dzień ekspertów, pragnących dzielić się wiedzą z obszaru: Rozwój Osobisty; Rodzina, Relacje, Związki; Biznes i Kariera.


Chcesz otrzymywać informacje dla mam szukających inspiracji do swojej drogi zawodowej?

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ