Dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, oznacza że w domu jest dwoje małych ludzi uczących się poprawnego mówienia. O ile na etapie maluszka cieszy się, że powiedział cokolwiek, tak od starszaka można wymagać więcej…

Co jest podstawą wyboru ćwiczeń logopedycznych?

Na początku piórko

ćwiczenia logopedyczne

W pierwszym roku stawialiśmy na zabawy ruchowe, wesołe. Aktywność fizyczna naszych dzieci powodowała, że w tym kierunku poszukiwaliśmy atrakcyjnych form spędzania czasu. Sprawdziło się dmuchanie piórek, koniecznie kolorowych. To świetna zabawa dla młodszego i starszego dziecka.

Najmłodsze ma dmuchnąć tak, by piórko uniosło się w powietrze. To wbrew pozorom nie jest proste, bo przy pierwszych próbach, puszek leci do przodu a nie w górę. Zadaniem starszego dziecka może być jak najdłuższe utrzymanie go w powietrzu. Idealna zabawa np. na urodziny. Ogłasza się konkurs, który nie ma szans się znudzić, bo nie trwa długo. Oczywiście każde dziecko wybiera sobie piórko i potem zabiera swoje do domu.

Specjalistycznym ćwiczeniem logopedycznym do kupienia w Eduksiegania.pl jest gra logopedyczna o nazwie dmuchajka. To rurka zakończona małym talerzykiem z otworem. Powietrze wydobywające się tamtędy unosi kulkę w powietrze.

Baniek mydlanych nigdy dość

Nie wiem, co musi się wydarzyć, żeby dziecko przestało bawić się bańkami mydlanymi. W naszym przypadku, chyba dopiero zmęczenie, które jest tak wielkie, że chce się tylko położyć i spać. Podobnie, jak dmuchanie piórka, puszczanie baniek mydlanych jest idealnym ćwiczeniem logopedycznym do wprowadzenia rywalizacji, co zwiększa motywację. Często robimy konkursy na większą bańkę, albo na największą ilość baniek z jednego dmuchnięcia.

Kontrolowanie przepływu powietrza jest bardzo ważne dla później poprawnej i wyraźnej wymowy oraz panowania nad głosem.

Zabawa z językiem, dźwiękami i sylabami

Zarówno córka, jak i syn są pod kontrolą logopedyczną w przedszkolu. Problemy, jakie sygnalizuje nam logopeda, przekładamy na zajęcia w domu, już bardziej stacjonarne, za to wiążące się z innymi wyzwaniami, niż ruchowe. Jest równie zabawnie i co ważne dla mamy pracującej zdalnie – dajemy dzieciom pomysły na wspólną zabawę. Ćwiczymy na bazie zeszytu z zajęć logopedycznych. Ile przy tym okazji do wygłupiania się!

Córka ma ogromną świadomość podczas sylabizowania. Jako jedna z niewielu dzieci w grupie umiała głoskować jeszcze przed rozpoczęciem zerówki, mimo że zaczęła przedszkole w grupie z dziećmi starszymi o rok. Chcę wykorzystać świadomość dźwiękową do oswojenia jej z graficznym przedstawieniem liter, których coraz więcej rozpoznaje wraz z nauką pisania.

Ćwiczenia logopedyczne a domino

ćwiczenia logopedyczne

Zaczynamy od łączenia sylab w pary. Pomaga w tym domino. Moje przedszkolaki przyzwyczajone do łączenia tych samych obrazków, analogicznie przypasowują elementy układanki. Nauka czytania jest wstępem do doskonalenia czytania ze zrozumieniem. W dziale logopedia Eduksięgarnia.pl proponuje domino logopedyczne.

Głośnie wymawianie sylab, czy kolejnych głosek wchodzących w ich skład, świetnie ćwiczy mowę. Co ważne w naszym przypadku i siostra, i dwa lata młodszy brat biorą udział w zabawie. Córka jest nauczycielką i czyta to, co młodszy ułożył.

Logopedia jest fascynująca

Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być realizowane  w nudnej formule powtarzania przez dziecko tego, co powie dorosły. W naukę mowy, wymowy, czytania i pisania, bo te wszystkie umiejętności łączą się z logopedią, można angażować ruch, śmiech i wspólny czas. Dopiero posiadanie dzieci pozwoliło mi zrozumieć jak stereotypowo książkowa dyscyplina jest angażująca i fascynująca. Intryguje mnie fakt, że sama dzięki zabawom z dziećmi, odbieram swoją wymowę coraz lepiej. Jako dla osoby nagrywającej LIVE’y jest to podwójna korzyść, i prywatna, i zawodowa.

O autorce

Lena Murawska
Lena Murawska
Zawodowo blog manager. Prywatnie mama dwójki dzieci. Freelancerka pracująca zdalnie. Blogerka i autorka tekstów na zlecenie.
0 Udostępnień