LIFESTYLE
Lena Murawska  

Jak dobierać ćwiczenia logopedyczne w rodzinie 2+2?

Dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, oznacza że w domu jest dwoje małych ludzi uczących się poprawnego mówienia. O ile na etapie maluszka cieszy się, że powiedział cokolwiek, tak od starszaka można wymagać więcej…

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Co jest podstawą wyboru ćwiczeń logopedycznych?

Na początku piórko

ćwiczenia logopedyczne

W pierwszym roku stawialiśmy na zabawy ruchowe, wesołe. Aktywność fizyczna naszych dzieci powodowała, że w tym kierunku poszukiwaliśmy atrakcyjnych form spędzania czasu. Sprawdziło się dmuchanie piórek, koniecznie kolorowych. To świetna zabawa dla młodszego i starszego dziecka.

Najmłodsze ma dmuchnąć tak, by piórko uniosło się w powietrze. To wbrew pozorom nie jest proste, bo przy pierwszych próbach, puszek leci do przodu a nie w górę. Zadaniem starszego dziecka może być jak najdłuższe utrzymanie go w powietrzu. Idealna zabawa np. na urodziny. Ogłasza się konkurs, który nie ma szans się znudzić, bo nie trwa długo. Oczywiście każde dziecko wybiera sobie piórko i potem zabiera swoje do domu.

Specjalistycznym ćwiczeniem logopedycznym do kupienia w Eduksiegania.pl jest gra logopedyczna o nazwie dmuchajka. To rurka zakończona małym talerzykiem z otworem. Powietrze wydobywające się tamtędy unosi kulkę w powietrze.

Baniek mydlanych nigdy dość

Nie wiem, co musi się wydarzyć, żeby dziecko przestało bawić się bańkami mydlanymi. W naszym przypadku, chyba dopiero zmęczenie, które jest tak wielkie, że chce się tylko położyć i spać. Podobnie, jak dmuchanie piórka, puszczanie baniek mydlanych jest idealnym ćwiczeniem logopedycznym do wprowadzenia rywalizacji, co zwiększa motywację. Często robimy konkursy na większą bańkę, albo na największą ilość baniek z jednego dmuchnięcia.

Kontrolowanie przepływu powietrza jest bardzo ważne dla później poprawnej i wyraźnej wymowy oraz panowania nad głosem.

Zabawa z językiem, dźwiękami i sylabami

Zarówno córka, jak i syn są pod kontrolą logopedyczną w przedszkolu. Problemy, jakie sygnalizuje nam logopeda, przekładamy na zajęcia w domu, już bardziej stacjonarne, za to wiążące się z innymi wyzwaniami, niż ruchowe. Jest równie zabawnie i co ważne dla mamy pracującej zdalnie – dajemy dzieciom pomysły na wspólną zabawę. Ćwiczymy na bazie zeszytu z zajęć logopedycznych. Ile przy tym okazji do wygłupiania się!

Córka ma ogromną świadomość podczas sylabizowania. Jako jedna z niewielu dzieci w grupie umiała głoskować jeszcze przed rozpoczęciem zerówki, mimo że zaczęła przedszkole w grupie z dziećmi starszymi o rok. Chcę wykorzystać świadomość dźwiękową do oswojenia jej z graficznym przedstawieniem liter, których coraz więcej rozpoznaje wraz z nauką pisania.

Ćwiczenia logopedyczne a domino

ćwiczenia logopedyczne

Zaczynamy od łączenia sylab w pary. Pomaga w tym domino. Moje przedszkolaki przyzwyczajone do łączenia tych samych obrazków, analogicznie przypasowują elementy układanki. Nauka czytania jest wstępem do doskonalenia czytania ze zrozumieniem. W dziale logopedia Eduksięgarnia.pl proponuje domino logopedyczne.

Głośnie wymawianie sylab, czy kolejnych głosek wchodzących w ich skład, świetnie ćwiczy mowę. Co ważne w naszym przypadku i siostra, i dwa lata młodszy brat biorą udział w zabawie. Córka jest nauczycielką i czyta to, co młodszy ułożył.

Logopedia jest fascynująca

Ćwiczenia logopedyczne nie muszą być realizowane  w nudnej formule powtarzania przez dziecko tego, co powie dorosły. W naukę mowy, wymowy, czytania i pisania, bo te wszystkie umiejętności łączą się z logopedią, można angażować ruch, śmiech i wspólny czas. Dopiero posiadanie dzieci pozwoliło mi zrozumieć jak stereotypowo książkowa dyscyplina jest angażująca i fascynująca. Intryguje mnie fakt, że sama dzięki zabawom z dziećmi, odbieram swoją wymowę coraz lepiej. Jako dla osoby nagrywającej LIVE’y jest to podwójna korzyść, i prywatna, i zawodowa.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ