jak sobie poradzić z utratą bliskiej osoby
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Jak sobie poradzić z utratą bliskiej osoby?

Śmierć bliskiej osoby to ogromny cios, sprawiający, że człowiek doświadcza wielu emocji. Wchodzi on w tzw. proces żałoby, który powinien się zakończyć akceptacją straty. Czasem jednak żałoba przyjmuje powikłany charakter. Co robić w przypadku utraty kogoś bliskiego?

Pozwól sobie na wszystkie emocje

Po stracie bliskiej osoby trzeba się zmierzyć z różnymi emocjami. Są one intensywne i bardzo trudne, nie ma jednak drogi na skróty: trzeba je po prostu przeżyć. Amerykańska lekarka szwajcarskiego pochodzenia Elizabeth Kubler-Ross wyróżniła następujące etapy żałoby:

– zaprzeczenie – faza szoku, trudno jest uwierzyć w śmierć bliskiej osoby,
– gniew – w tej fazie pojawia się rozpacz, złość, poczucie winy, często również gniew.
– negocjacje – bywa, że człowiek próbuje zmienić sytuację, może np. licytować się z Bogiem,
– depresja – jest to faza, w której dociera do człowieka utrata bliskiej osoby, towarzyszą temu objawy depresyjne jak smutek, pesymizm czy poczucie wewnętrznej pustki,
– akceptacja – jest to ostatnia faza, w której człowiek zaczyna stopniowo akceptować stratę, a także patrzeć z większym optymizmem na swoje życie.

Opisane etapy żałoby mogą występować w różnej kolejności, a poszczególne emocje przeplatać się ze sobą. Za każdym razem jest to dynamiczny proces. Cechuje się on jednak tym, że z czasem doświadczane uczucia słabną, zaczyna się stopniowo pojawiać akceptacja śmierci bliskiej osoby, a życie znów nabiera barw.

Jak poradzić sobie z żałobą powikłaną?

Jeśli żałoba ma przewlekły charakter, a doświadczane emocje nie tracą na sile, wówczas mówi się o żałobie powikłanej. Szacuje się, że dotyka ona około 10% ludzi, którzy stracili bliską osobę. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ człowiek zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, pogrąża się w rozpaczy, mogą także u niego pojawić się myśli samobójcze czy chęć sięgnięcia po używki. W takich przypadkach nie ma co zwlekać z wizytą u psychologa. Można go znaleźć w prywatnym gabinecie, ośrodkach interwencji kryzysowej lub poradni zdrowia psychicznego typu Harmonia Lux Med – https://harmonia.luxmed.pl/. W niektórych wypadkach istnieje potrzeba wdrożenia leczenia farmakologicznego. Specjalista pomoże w powrocie do rzeczywistości i w zaakceptowaniu bolesnej straty.

Śmierć jest częścią naszego życia i odbiera nam bliskie osoby. Za każdym razem jest to bolesne doświadczenie, które może czasem prowadzić do poważnego kryzysu. Warto więc udać się do gabinetu psychologa, jeśli czujemy, że przerastają nas poszczególne emocje czy myśli. Ze stratą można się pogodzić, choć jest to bolesny proces.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ