odparzenia na skórze maluszka
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Dlaczego skóra dziecka jest podatna na odparzenia?

Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Nie ma ona jeszcze w pełni wykształconego płaszcza lipidowego, dlatego jest szczególnie skłonna do występowania wysypek, zaczerwień i odparzeń. Jeżeli chcesz dowiedzieć się dlaczego skóra twojego malucha jest podatna na podrażnienia i jak efektywnie pomóc dziecku przeczytaj poniższy artykuł. 

Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Nie ma ona jeszcze w pełni wykształconego płaszcza lipidowego, dlatego jest szczególnie skłonna do występowania wysypek, zaczerwień i odparzeń. Jest to problem, który niejednym młodym rodzicom spędza sen z powiek i nie wiedzą jak sobie z nim skutecznie poradzić. Jeżeli chcesz dowiedzieć się dlaczego skóra twojego malucha jest podatna na podrażnienia i jak efektywnie pomóc dziecku przeczytaj poniższy artykuł. Z niego dowiesz się wielu przydatnych informacji.

Odparzenie pieluszkowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Przypadłość ta dotyczy zazwyczaj wieku niemowlęcego i pojawia się najczęściej od 7 do 12 miesiąca życia, ale może trwać nawet do 3 roku życia. Pupa dziecka owinięta pieluchą skutecznie chroni przed dopływem powietrza, a wilgotne środowisko stwarza idealne warunki do namnażania się bakterii i drobnoustrojów, które mają mocno drażniący wpływ na skórę maluszka. Kontakt delikatnego ciała z moczem i kałem jeszcze pogłębia ten problem. Pojawiają się zaczerwienienia, infekcje i stany zapalne, które są wysoce niekomfortowe dla dziecka i wywołują u niego pieczenie, ból, rozdrażnienie i płacz.

Jakie są przyczyny powstawania odparzeń u dzieci?

Przyczyn odparzeń może być bardzo wiele, a do najczęstszych należy nieprawidłowa pielęgnacja skóry dziecka. Żeby nie dopuścić do przykrych dolegliwości, należy często i regularnie zmieniać pieluszkę, najlepiej co 3 godziny. Mocz bowiem zawiera drażniący amoniak, co wywołuje zaczerwienienie okolic intymnych maluszka. W przypadku oddania kału, pieluchę należy wymienić natychmiast. Nie należy się zbytnio spieszyć z zakładaniem następnej pieluchy, ponieważ skóra malucha powinna mieć dostęp do świeżego powietrza i powinno dać jej się swobodnie pooddychać.

Odparzenie pieluszkowe – jakie jeszcze są powody?

Szczególnie niesprzyjającym okresem są letnie upały, ponieważ w tym okresie skóra dziecka jeszcze intensywniej się poci i jest bardziej narażona na infekcję. Podczas wysokich temperatur wystarczy krótkie otarcie skóry o pieluchę, aby pojawiły się nieprzyjemne podrażnienia. Należy pamiętać, żeby dobrać odpowiedni rozmiar pieluchy, ponieważ jej wielkość ma również wpływ na powstawanie odparzeń pieluszkowych. Innym powodem ich powstawania mogą być reakcje alergiczne na materiał pampersa, który może zawierać w swoim składzie czynnik alergizujący, np. barwnik. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na producenta i dobrać takie pieluchy, które nie będą wywoływały reakcji alergicznych.

Co jeszcze może powodować odparzenia?

Brak odpowiedniej higieny i zabiegów pielęgnacyjnych może także wywoływać podrażnienia. Aby ich uniknąć, należy nie zapominać o częstym myciu i osuszaniu okolic intymnych dziecka. Do czynników sprzyjających, wywołujących pieluszkowe zapalenie skóry należą także występujące biegunki, długotrwała antybiotykoterapia, która osłabia skórę i układ odpornościowy oraz stosowanie chusteczek oczyszczających, które mogą mieć w swoim składzie element wywołujący podrażnienia. Stosowanie nieodpowiednich dermokosmetyków może być również przyczyną powstawania odparzeń okolic pieluszkowych, dlatego należy dobrać odpowiedni preparat, który skutecznie uchroni skórę przed infekcjami. Najlepszym wyborem jest specjalny krem na odparzenia.

Sudocrem Expert – nr 1 na rynku

Sudocrem Expert jest wyrobem medycznym, który zawiera w swoim składzie tlenek cynku, działający niezwykle dobroczynnie na skórę. To bardzo dobry i skuteczny produkt, który można stosować zarówno w trakcie pieluszkowego zapalenia skóry, jak i profilaktycznie. Krem barierowy działa bardzo szybko, ponieważ przynosi ulgę już po 1 dniu stosowania i skutecznie zmniejsza dyskomfort. Obszar zaczerwienionej skóry się mniejsza i widać widoczną poprawę w wyglądzie skóry okolic pieluszkowych. Krem działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodząco na skórę.

Należy pamiętać o prawidłowej aplikacji kremu, która polega na wmasowaniu cienkiej warstwy małymi, kolistymi ruchami i pozostawieniu jej do wchłonięcia.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ