dom spokojnej starości
artykuł gościnny
Lena Murawska  

Dom spokojnej starości – trudna decyzja dla rodziny

Opieka na starszymi osobami – czy jest możliwa w warunkach domowych?

Jeżeli osoba w podeszłym wieku jest w miarę sprawna umysłowo i fizycznie z pewnością tak. Trzeba jednak się liczyć, że całodzienna opieka pochłania mnóstwo czasu i w zasadzie wyklucza inne aktywności, z pracą zawodową na czele. Starsza osoba wymaga pomocy w prostych, codziennych czynnościach – zakupach, sprzątaniu, gotowaniu, zachowaniu higieny. Coraz częściej konieczne są badania i wizyty lekarskie, które niekiedy odbywają się daleko od miejsca zamieszkania, wiążą się z kłopotliwym dojazdem i długim oczekiwaniem w kolejkach. Poza tym osoba starsza po prostu się nudzi – wymaga dotrzymywania towarzystwa, rozmów, wspólnego oglądania telewizji czy wyjścia na spacer. Prędzej lub później nachodzi czas, kiedy dom spokojnej starości staje się jedynym rozsądnym wyjściem, chociaż decyzja o „oddaniu” bliskiej osoby nie jest łatwa.

Jak wygląda nowoczesny dom spokojnej starości?

Z tego typu miejscem związane są niezbyt przyjemne stereotypy, a zwany potocznie „dom starców” kojarzy się z przykutymi do łóżek osobami, pozbawionymi rozrywek i prywatności. Domseniora24.pl wygląda zupełnie inaczej. Elegancki obiekt położony jest w zdrowej, spokojnej okolicy i otoczony zielenią. Od Warszawy dzieli go zaledwie 45 km co bliskim umożliwia częste wizyty. Dwu i trzyosobowe pokoje wyposażone są w komfortowe łazienki i wszelkie udogodnienia pomagające mniej sprawnym pensjonariuszom. Domseniora24.pl słynie ze zdrowej i smacznej kuchni. Mieszkańcy mogą relaksować się we własnych pokojach lub korzystać z jadalni czy świetlicy. Istnieje nawet możliwość posiadania niewielkiego ogródka do własnego uprawiania.

Jak wygląda opieka w domu spokojnej starości ?

34 godziny na dobę nad pensjonariuszami czuwa dyżurny lekarz i pielęgniarka. Wszelkie prostsze, nie wymagające specjalistycznej aparatury badania i zabiegi wykonywane są na miejscu. Specjaliści od rehabilitacji czuwają na formą fizyczną seniorów organizując dla niech specjalne zajęcia ruchowe. Mieszkańcy mogą się tu poczuć zupełnie jak w domu, znaleźć towarzystwo sympatycznych rówieśników i rozwijać swoje zainteresowania. Domeseniora24.pl zadbał również o potrzeby duchowe swoich pensjonariuszy – na terenie obiektu znajduje się dostępna non-stop kaplica, a w niedzielę i święta odprawiane są msze święte.

Takich warunków i opieki nikt nie jest w stanie zapewnić w domu. Dom spokojnej starości może być równocześnie domem pogodnej i zdrowej jesieni życia.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ