zabawa na hulajnodze
artykuł gościnny
Lena Murawska  

Czy zabawa na hulajnodze wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka?

Zabawa na hulajnodze sprawia dzieciom nie tylko bardzo dużo frajdy, ale wpływa również pozytywnie na rozwój malucha. W poniższym artykule dokładnie omawiamy zdrowotne zalety jazdy na hulajnodze.

Dzieci kochają zabawy oparte na ruchu takie jak jazda na rowerze czy rolkach. Nie zawsze jednak jest czas, aby wyciągnąć rower z garażu lub ściągnąć rolki z nóg dziecka przed wejściem do sklepu. Rozwiązaniem takiego problemu jest zwrócenie uwagi na inny rodzaj zabawek – hulajnogi. Dobra zabawka to taka, która sprawia radość i stymuluje rozwój dziecka. W poniższym artykule skupimy się na tym drugim aspekcie i sprawdzimy, czy jazda na hulajnodze wpływa pozytywnie na zdrowie dzieci oraz przynosi inne korzyści.

Hulajnoga to zabawka dla młodszych i starszych dzieci

Łatwo zauważyć, że hulajnogi z roku na rok cieszą się coraz to większą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych ( tutaj mowa głównie o hulajnogach elektrycznych używanych jako środek transportu do i z pracy ). Wszystko dzięki temu, że hulajnogi dostarczają dużo frajdy z jazdy, zajmują niewiele miejsca i nie potrzebują konserwacji. Jazda na hulajnodze łączy prostotę przemieszczania się ze zdrową aktywnością fizyczną.

Jazda na hulajnodze rozwija zmysł równowagi

Poruszanie się na hulajnodze wymaga od dziecka utrzymania stabilnej, pionowej pozycji. Aby sprawnie jeździć na hulajnodze pociecha musi zatem rozwinąć umiejętność utrzymania równowagi. Nauka tej umiejętności będzie znacznie prostsza na hulajnodze niż w przypadku, chociażby jazdy na rowerku.

Lepsza kontrola nad własnym ciałem

Systematyczna jazda na hulajnodze pozwala dziecku znacznie lepiej kontrolować własne ciało. Pociecha uczy się koordynacji ruchowej poprzez odpychanie się, trzymanie balansu, kierowanie i manewrowanie.

Jazda na hulajnodze wspomaga rozwój mowy

Może wydawać się to nie intuicyjne, ale jazda na hulajnodze może się przyczynić do lepszego rozwoju mowy przez dziecko. Nie chodzi tutaj o fakt przebywania podczas zabawy z innymi dziećmi, lecz to, że część mózgu odpowiedzialna za mowę jest umieszczona w tym samym miejscu co ośrodek odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Zatem ćwiczenie równowagi znacząco stymuluje również mowę dziecka.

Jeżdżąc na hulajnodze dbasz o prawidłowe samopoczucie

Zabawa na hulajnodze stanowi znakomite remedium na dziecięce problemy ze stresem. Każdy ruch na świeżym powietrzu, a w szczególności jazda na hulajnodze wpływa na powstawanie endorfin, czyli ,,hormonu szczęścia”. Endorfiny pomagają radzić sobie dziecku z niekomfortowymi sytuacjami oraz emocjami. Dodatkowo sama jazda pozwala na chwilę zatracić się w zabawie i zapomnieć o wszystkim, co problematyczne.

Hulajnoga receptą na otyłość u dzieci

Aktywność fizyczna, jaką jest jazda na hulajnodze to bardzo dobry sposób, aby dziecko mogło uniknąć problemów z nadwagą oraz zadbało o swoją kondycję. Już nawet kilkanaście minut jazdy na hulajnodze pozwala spalić znaczne ilości kalorii. Jeżeli zatem smyk regularnie bawi się na hulajnodze to nie powinien mieć problemów z nadwagą. Regularna jazda na hulajnodze pozwoli też zadbać o prawidłowy rozwój mięśni dziecka ( w szczególności mięśni nóg, grzbietu i brzucha ).

Aspekty zdrowotne jazdy na hulajnodze

Jak widać z przytoczonych argumentów jazda na hulajnodze jak najbardziej ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka. Zabawa na hulajnodze nie tylko daje dziecku dużo radości, ale pomoże uchronić je przed otyłością, wspomoże rozwój fizyczny i zadba o odpowiednie samopoczucie. Jeżeli zatem wasze dziecko nie ma jeszcze hulajnogi to może warto rozważyć jej zakup?

Jaką hulajnogę dla dziecka wybrać?

Przeglądając oferty hulajnóg dla dzieci zalecamy zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pociechy. Szukając hulajnogi dla dziecka upewnij się, że została ona wykonana z wysokiej jakości materiałów i posiada niezbędne atesty bezpieczeństwa. Pomniejsze znaczenie powinien mieć kolor hulajnogi oraz ewentualne wyposażenie dodatkowe. Szeroki wybór hulajnóg dla najmłodszych znaleźć można w renomowanych sklepach internetowych z zabawkami dla dzieci, jak na przykład – https://www.ebajlandia.pl/Hulajnogi-c160

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ