dynia na halloween
DOMOWE DIY
Lena Murawska  

Dynia na Halloween 2021. Hogata, punk, rosiczka i inne

Dynia na Halloween nie jest tradycją z lat PRL. Jednak wpis ten był i interesował czytelników sprzed czasów stylizowania bloga na lata 80, dlatego został i pokazuje jak rodzice urodzeniu w 80. i 83. roku bawią się z dziećmi z XXI wieku ;)

Odkąd w 2015 roku jesienią zmarła Mama Mamy Murawskiej, dynia na Halloween staje się jednym z elementów oswajania rzeczy trudno wytłumaczalnych. Jest stałym punktem, który coraz chętniej przyjmuję do swojej świadomości.

Trendy dyniowe

Obserwując Pinterest co roku obserwuję inne trendy.

W 2017 zauważyłam, że mniej jest dyń ucharakteryzowanych, jak Hogata, czyli z wykorzystaniem ogonka jako nosa. W to miejsce coraz mocniej promuje się wycinanie wzoru z szablonu, ba! Co bystrzejsi przygotowali takie szablony na sprzedaż. Są to biało-czarne grafiki o rozmaitych wzorach. Przykleja się je na dyni, odrysowuje ostrym narzędziem, dłutkiem, śrubokrętem. Wyjątkowo popularny jest Dzwoneczek z Piotrusia Pana, zatem nie są to straszne wzory. Pewnym ukłonem w kierunku najmłodszych dzieci jest wycinanie dyni z pomocą foremek, np. metalowych do ciasteczek, które są wystarczające ostre, niezbyt straszne a pozwalają zrobić własną dynię nawet małemu dziecku.

dynie na Hallowen
Sklepowe inspiracje na dynie halloween’owe

W 2018 zdecydowanie prym wiodą malowane dynie. Co ciekawe są one raczej pogodne, jeśli chodzi o dynie czarownice. Pojawiło się bardzo dużo typowo dekoracyjnych malunków, złota, czerni, kropek. Poleca się malowanie farbami akrylowymi. W świecie dziecięcym, choć może i nie tylko, królują postaci z kreskówek. Osobiście byłam zauroczona dyniami żabami.

W 2020 na Pintereście jest zdecydowanie więcej dyni-dekoracji, przede wszystkim jako ikebany do kompozycji jesiennych z wrzosów, suszonych kwiatów i mniejszych dyń.

Dynia na Halloween u Murawskich

dynia na Halloween
Edycja 2012, czyli nasza pierwsza rodzinna dynia. Córka na zdjęciu ma pół roczku. Wycinał tata, według wzoru, jaki pamiętał z domu rodzinnego.
dynia na Halloween
Edycja 2013, czyli rok później. Wzór i autor analogicznie do poprzedniego lampionu.
dynia na Halloween
Edycja 2014. Mała dynia jest prezentem od fotografki, która robiła nam rodzinną sesję jesienną, stąd pomysł na wzór kobiecy ;) Ja rysowałam na dyni, tata wydłubywał otwory. Dużą dynię wymyślił i wycinał tata.
dynia na Halloween
Edycja 2015, czyli dynie z roku śmierci mojej mamy. Umarła po długiej chorobie. Pac-man chodził za mężem odkąd tylko pomyślał w tym roku o dyni. Wzór na buzię powstał po przeglądzie trendów internetowych. Obie wycinał oczywiście tata.
dynia na Halloween
Hogata, czyli nasza dynia na Halloween rocznik 2016. Czarownica inspirowana przeglądem dyń z poprzedniego roku. Robienie jej było ogromną radością i wymagało sporo pracy. Tata wycinał w dyni i miał pomysł na brodawkę na nosie. Pomysły na dodatki są moje.
dynia na Halloween
Edycja 2017. Kotka wybrała córka. Natomiast pająk przypominający bardziej mrówkę był stworem, którego wymyślił sobie tata. Autor wiadomy. To drugi rok, w którym bawiliśmy się w cieniowanie otworów, czyli ich częściowe wydłubywanie, aby po zapaleniu lampionu były różne nasycenia światła.
dynie na Halloween
Każdego dnia wieczorem, dopóki dynie się nie zużyją, siadamy po ciemku z dziećmi i obserwujemy światełko wydobywające się z głębi lampionu. Zdjęcie z 2017 roku.
dynie na Halloween
W 2018 roku każdy członek rodziny otrzymał swoją dynię. Syn poprosił tatę o wycięcie dinozaura. Wybrany został wzór z logo Jurassic Park Spielberga. Córka (6 lat) narysowała na swojej dyni 4 wzory pisakami: dziewczynka z nożem, pająk, mumia i kotek.
malowana dynia czarownica
Fioletta – malowana dynia czarownica o dwóch twarzach. Przyjazna dla dzieci z lizakami i zdenerwowana, kiedy to lizaki zamieniają się w nietoperza Fu
rosiczka, dynia na halloween
Rosiczka, to dzieło Taty Murawskiego. 
2019 rok i muzyczny pomysł na dynię
dynia na halloween, punk halloween

Jak powinna być wycięta dynia na Halloween?

Pokażę Ci etapy tworzenia dyniowego lampionu o imieniu Hogata.

Za wykonanie projektu co roku odpowiedzialny jest tata. Wszystko zaczyna się od pomysłu na wycinankę. Pac-mann chodził za mężem kilka tygodni. Hogata była pomysłem spontanicznym. Elegancka pani dyniowa inspirowana była tym, że wycinaliśmy dynię dekoracyjną, która była prezentem od naszej kochanej cioci Marzenki fotografki po sesji jesiennej.

jak-wyciac-dynie

Ciekawe dla najmłodszych dzieci jest wyciąganie dyniowych flaczków. W tym może pomóc nawet dwulatek, jeśli tylko będzie miał odwagę. Tata wycina denko, by móc włożyć podgrzewacz. Potem już sama radość z wyciągania dyniowych wąsów i pestek. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, to kolejnym krok to narysowanie pomysłu na dyni. Potem pozostaje wycięcie. Zwykle używamy noża, scyzoryka. Najwięcej zależy od tego jak duża i jak twarda jest dynia. Precyzyjne elementy, jak brwi, drobne gwiazdki, można wyciąć z pomocą… wiertarki.

Wiertła używaliśmy pierwszy razem, mimo że dynie towarzyszą nam od kilku lat. Podobnie w tym roku ozdabialiśmy dynię. Dotychczas bazowaliśmy tylko i wyłącznie na cięciu. W tym roku z gałązek sosnowych powstała cała fryzura, z brystolu i jarzębiny – kapelusz, z kijka i brystolu – miotła, z rolek po papierze toaletowym, brystolu i liści – sukienka będąca jednocześnie stojakiem do miotły. Trzecim novum było zastosowanie częściowego wyskrobania skórki – patrz zęby i źrenice Hogaty.

RADA

  • małe intensywnie pomarańczowe dynie bardzo często spotykane w marketach, bardziej nadają się do kompotu, na zupę, na placki, do ciasta, etc., niż jako lampiony;
  • by dynia nie spleśniała zbyt szybko, oraz by wieczko się nie zniekształciło, po pierwsze – wybieraj duże dynie, po drugie podczas palenia świeczki, nie przykrywaj dyni wieczkiem; zadbaj o cyrkulację powietrza; przykryj wieczkiem dopiero, gdy wilgoć wewnątrz lampionu jest niewielka, jeśli trzeba nie przykrywaj jej w ogóle, chyba że dla celów reprezentacyjnych podczas odwiedzin gości lub tymczasowo do zrobienia zdjęć.