dekoracje na chrzest
artykuł sponsorowany
Lena Murawska  

Dekoracje na chrzest – jakie wybrać?

Uroczystość Chrztu Świętego jest zazwyczaj pierwszym ważnym wydarzeniem w życiu nowonarodzonego dziecka i jego rodziców. Ważny elementem dnia są dekoracje na chrzest, które poza byciem ozdobą, można rozdać na pamiątkę spotkania. Jakie wybrać, by się sprawdziły?

Chociaż najważniejsza postać dnia prawdopodobnie nie będzie nic z niego pamiętać, reszta rodziny zbierze się by przekazać mu ciepłe uczucia, zapewnić o miłości i opiece z ich strony. Tradycyjnie sama ceremonia odbywa się w budynku parafialnym lub w kościele. Po punkcie kulminacyjnym przychodzi moment, gdy rodzina i przyjaciele zbierają się na przyjęciu. Różne bywa miejsce, w którym zaplanowane jest przyjęcie: często są to lokale i restauracje, nadal popularnym rozwiązaniem jest dom czy ogród w okresie letnim, a nawet na obszarze wiejskim świetlica czy remiza strażacka. Niezależnie od lokalu, to rodzina i przyjaciele tworzą niesamowitą atmosferę, która pozwala rodzicom cieszyć się z powitania na świecie potomka. Aby jeszcze bardziej uświetnić przyjęcie z okazji chrztu warto udekorować stoły i pomieszczenia w sposób tematyczny – część dekoracji można później przekazać gościom jako pamiątki tego ważnego dnia.Kopiuj HTML Kopiuj tekst

Kolorystyka dekoracji chrzcielnych – symbolika i wymowa

Dekoracje na chrzest mają zazwyczaj jeden z trzech najpopularniejszych kolorów. Utrzymują się w odcieniach bieli, różu i niebieskiego. Znaczenie tych kolorów zmieniło się w ciągu ostatnich dekad. Jeszcze na przełomie wieków kolor niebieski był tradycyjnie przypisywany dziewczynkom, ze względu na kult Maryi. Z kolei róż był zakładany chłopcom, ze względu na purpurę, którą okryto Jezusa. Aktualnie znaczenie kolorów zostało przejęte z wzorca zachodniego: różowy stał się odcieniem zakładanym dziewczynkom, a niebieski chłopcom. Równie popularna biel jest symbolem czystości dziecka, którą zyskuje w czasie ceremonii chrztu. Nadal w wielu kościołach dziecko otrzymuje tradycyjną białą szatkę – często od chrzestnej. Ma ona formę małej, białej serwetki, którą okrywane jest dziecko. To najpopularniejsze barwy, ale coraz częściej spotkać można również dekoracje na chrzest w odcieniach zieleni, fioletu czy nawet złota. Wszystko zależy od preferencji rodziców pod względem kolorystycznym. Aktualnie nie jest problemem znalezienie odpowiednich elementów do dekoracji we właściwie każdym kolorze. Wiele sklepów oferuje również personalizację takich ozdób czy zaproszeń na przyjęcie.

Najpopularniejsze motywy chrzcielne

Dekoracje chrzcielne skupiają się zazwyczaj na motywach odpowiednich dla dziecka. Sam akt nie jest zbyt popularny przy dekorowaniu. Ozdoby podkreślają czystość dziecka oraz opiekę, jaką zyskało w momencie poddania sakramentowi. Dlatego popularne motywy to aniołki, smoczki czy wózki. Dekoracje na chrzest są zdobione zabawkami, kwiatami czy motylami. Wszystkie te elementy mają spójnie pasować do dziecięcego przyjęcia. Motywy mogą znaleźć się zarówno na ozdobach stołu, sali a nawet na balonikach, które przygotowane są dla najmłodszych gości. Ważne, by nie przesadzić z ilością dekoracji, aby na stole znalazło się miejsce na posiłki, a rodzice po prostu cieszyli się z obecności rodziny i przyjaciół w tym ważnym dla nich dniu, szczególnie że dla wielu członków tego grona to może być pierwsza okazja by poznać dziecko i spędzić z nim pewien czas. Umiar gdy chodzi o dekoracje ma znaczenie również dla najważniejszego uczestnika – zbyt dużo bodźców może źle wpłynąć później na zasypianie czy jedzenie. Trudności w wyciszeniu mogą mieć rodzice, a dla nich często liczy się każda ilość snu.

Winietki i wizytówki ustawiane na stole

Najpopularniejszą dekoracją są winietki i wizytówki, które stawia się na nakryciach. Dzięki nim każdy z gości wie, w którym miejscu powinien usiąść. Dodatkowo pięknie ozdobione karteczki są pamiątką dla rodziny i przyjaciół. Dlatego też przyjmują bardzo ciekawe kształty – coraz częściej są to magnesy, drobne podarunki jak słoiczki z miodem czy nawet ciasteczka z napisami wykonanymi jadalnym lukrem. Winietki sprawdzą się zarówno na przyjęciu w restauracji, jak w domu czy świetlicy. Zapewniają piękną oprawę stołu i każdego pojedynczego nakrycia. Są uzupełnieniem stylizacji całej uroczystości i warto by były utrzymane w podobnej kolorystyce i wzornictwie co reszta dekoracji, a to sprawi, że całość będzie spójna i zachwyci wszystkich gości.

Serwetki oraz serwetniki – przydatne i piękne elementy

Serwetki na przyjęciu chrzcielnym mogą być zapewnione przez lokal – jednak zazwyczaj są to proste, niezbyt wyszukane artykuły. Dekoracje na chrzest można jednak uzupełnić o dopasowane kolorystycznie i tematycznie serwetniki i serwetki. W przypadku zdecydowania się na jakiś dominujący kolor, wzór czy motyw ozdób jakie znajdą się na stole można dopasować wszystkie elementy. Dzięki temu z pewnością wszyscy goście będą zachwyceni. Równie ciekawym elementem może być dopasowany serwetnik. Istnieją specjalne figurki, które podtrzymują ułożoną serwetkę – dzięki temu może ona być elementem aniołka, ptaszka czy innego ornamentu. Wzór na serwetkach może być zbieżny z wykończeniem obrusa, bieżnikiem czy też innymi materiałami, jakie będą zdobić stół – spójna kompozycja zawsze wygląda najlepiej.

Pamiątkowe tabliczki na stół

Aby jeszcze bardziej podkreślić ważne wydarzenie w życiu dziecka na stole rodzice stawiają specjalne tabliczki pamiątkowe. Są one jednocześnie prezentem dla gości. Często specjalne treści na swoich tabliczkach znajdują rodzice chrzestni, dziadkowie czy rodzeństwo dziecka, które otrzymało sakrament. Te dekoracje na chrzest mogą uwzględniać zarówno imię dziecka, jak i jego zdjęcia. Całość może być zaprojektowana w kolorach pasujących do reszty dekoracji. Tabliczki tego typu nadają osobistego charakteru uroczystości, nawet gdy ta odbywa się poza domem rodzinnym. Mnogość kolorów, ornamentów i grafik sprawia, że każdy rodzic dopasuje projekt tabliczki do dekoracji chrzcielnych, sprawiając że będą piękne i niezapomniane dla wszystkich gości.

Świece, świeczniki, wazony na świeże kwiaty

Jeśli przyjęcie planowane jest do godzin popołudniowych lub wieczornych piękną aranżację można stworzyć przy pomocy ozdobnych świec. Wygląd stołu uzupełnić mogą również świeże kwiaty w ozdobnych wazonach lub inne stroiki. W ostatnim czasie popularność zyskują kręgi z drewna, na których umieszcza się pozostałe dekoracje. Zarówno świece, jak i kwiaty bardzo łatwo dostosować do wyglądu innych ozdób na stole. Nadadzą jednak wydarzeniu jeszcze bardziej szykownego charakteru.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ