LIFESTYLE
Lena Murawska  

Fototapety w sypialni

Dla wielu sypialnia – to nie tylko miejsce do wypoczynku, ale pokój, w którym można pobyć sam na sam ze swoimi myślami. Jednym ze sposobów, aby uczynić pomieszczenie wyjątkowym jest wybór fototapet z barwnymi motywami do sypialni nad łóżkiem. Tapety pomogą wykazać się wyobraźnią podczas aranżacji, nadając pokojowi indywidualny charakter.

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Ciekawostka

Pierwsze tapety pojawiły się w Chinach. Pierwowzory współczesnych fototapet wykonywane przez chińskich artystów na papierze ryżowym, datowane są na II wiek p.n.e. Rozwój techniki dekoracji ścian fototapetami został zapoczątkowany w Europie. Moda na fototapety pojawiła się w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Plusy wykorzystania fototapet w sypialni

Pozytywne strony są oczywiste. Fototapety nie potrzebują dużej przestrzeni, ich powierzchnia jest zazwyczaj mniejsza niż powierzchnia jednej ściany. Klejenie nie zajmie wiele czasu i nie wymaga użycia drabiny. Jeśli kolor się znudzi, w każdej chwili można przykleić ponownie. Takim sposobem w ciągu niespełna kilku godzin nowa aranżacja pokoju jest już gotowa.

Pozostałe zalety:
• Wykonane są z przyjaznych dla środowiska materiałów;
• Różnorodne materiały – papier, winyl, flizelina, szkło – mogą maksymalnie dostosować się do waszych koncepcji;
• Niektóre produkty posiadają specjalną warstwę, umożliwiającą mycie i chroniącą przed uszkodzeniami.

fototapety
Sypialnia z motywami trawy i rosą

W sklepie internetowym uwalls.pl jest wyjątkowy wybór fototapety do sypialni

Oprócz tapet papierowych dostępne są również tapety drukowane na szkle, zwykle hartowanym. Do dekoracji mebli, sprzętu AGD, a nawet drzwi produkuje się również wiele rodzajów fototapet. Mogą one zarówno zamaskować szklane drzwi, jak i imitować zwykłą szafkę nocną przypominającą antyk.

Jak wybrać rozmiar i motyw fototapet

Styl i rozmiar obrazu powinien być odpowiednio dopasowany do pozostałych przedmiotów znajdujących się w pokoju. Zdjęcia drapaczów chmur oświetlonych w nocy, raczej nie nadają się do wnętrza urządzonego w stylu klasycznym. Wszystko powinno ze sobą współgrać. Jednakże są motywy
mniej więcej uniwersalne. To zdjęcia kwiatów lub przyrody, na przykład: zielonej łąki z drzewami na drugim planie lub parku. Jeśli w pokoju przeważają poziome linie, najlepiej wybrać również podobny format fototapet. Zasadniczo poziomy układ jest uważany za bardziej odpowiedni dla pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku i relaksu.

Rada

Można zainwestować w LED-owe tapety, na których obraz zmienia się wedle życzenia. To drogie, ale niezwykłe i efektowne rozwiązanie.

fototapety
Szykowna sypialnia z motywami kwiatowymi

Paleta kolorów

W sypialni nie tylko zasypiamy, ale i budzimy się. Idealne wnętrze powinno być tak urządzone, żeby wieczorem można było zasnąć bez problemu i rano obudzić się w dobrym nastroju. Za kojące uważa się kolory zimne, czyli niebieskie i zielonkawe odcienie, natomiast, za orzeźwiające – ciepłe kolory. Ale lepiej jest postarać się trzymać złotego środka. Większość odcieni zieleni optymalnie nadaje się do sypialni. Właśnie takie kolory są najczęściej spotykane na fototapetach z krajobrazami.

Za kolory nieodpowiednie do sypialni słusznie uznaje się:

  • Brązowo-czerwony – ciężki i ponury kolor;
  • Szmaragdowo-zielony– jest zbyt zimny i nieprzytulny;
  • Malachitowy – wygląda ciężko, nie komponuje się z większością kolorów.

Właściwy wybór fototapet – stworzenie kompletnej aranżacji sypialni

Przy wyborze należy kierować się ogólnym stylistycznym rozwiązaniem. Jeśli wyposażenie pomieszczenia stanowią barwne lub designerskie meble, nie wato odwracać od nich uwagi. W takim przypadku najlepiej jest pokusić się o fototapety w pastelowych i stonowanych odcieniach. Natomiast, jeśli wnętrze utrzymane jest w stonowanej kolorystyce, warto wykorzystać tapety z barwnym widokiem lub przedstawiające kwiaty w pałacowym stylu. Zimą, być może, zapragniecie ciepła, wykorzystajcie wtedy zdjęcia z wizerunkiem letniego słonecznego dnia z zieloną trawą i promieniami słońca. Latem podczas upałów, aby poczuć odrobinę chłodu, przydadzą się zdjęcia z widokami na wodospad lub na ośnieżone górskie przestworza.

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ