PRACA DLA MAMY
Lena Murawska  

PRACA DLA MAMY: konsultant HR. Co pomaga w zawodzie?

Ola, konsultant HR: Psychologia społeczna i zarządzanie zasobami ludzkimi stało się moją pasją od pierwszego dnia studiów. Wtedy uświadomiłam sobie jak ogromy wpływ na współpracę, efektywność, kulturę organizacyjną itp. ma osobowość człowieka i różnice indywidualne między ludźmi.

zabawy PRL lata 80, zabawki PRL lata 80, zdjęcia PRL lata 80

Podjęcie decyzji o wyborze zawodu

Pracuję jako konsultant biznesowy w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. Swoją działalność prowadzę prawie 4 lata, ale do końca zeszłego roku byłam tak naprawdę związana z jednym dużym klientem, więc poza tym że doskonale poznałam się na aspektach formalnych prowadzenia działalności gospodarczej, nie umiałam przygotowywać oferty i sprzedawać. Dopiero od stycznia 2017 „zmuszam” się do pozyskiwania klientów. Jest to bardzo ciężka praca, ale nigdy w życiu nie czułam się tak spełniona i zagrożona równocześnie.

Psychologia społeczna i zarządzanie zasobami ludzkimi stało się moją pasją od pierwszego dnia studiów. Kiedy uświadomiłam sobie jak ogromy wpływ na współpracę, efektywność, kulturę organizacyjną itp. ma osobowość człowieka i różnice indywidualne między ludźmi wiedziałam, że to dla mniej najbardziej pasjonujący obszar wiedzy i umiejętności.

Pracując z właścicielami firm i kadrą menadżerską rozwijam u nich świadomość i umiejętności efektywniejszego zarządzania pracownikami, lepszego wpływania na nich dzięki wiedzy o tym, że każdy z nas ma inne wartości i potrzeby oraz pomagam im samym lepiej sobie radzić ze swoim „człowieczeństwem”. Bo to często właśnie osobowość menadżera ma największy wpływ na to jak się pracuje w danym miejscu. Dla mnie to magiczne.

Konsultant HR i jego formalna droga zawodowa

Po studiach, z dwójką malutkich dzieci, najpierw poszłam na etat do firmy rodzinnej mojego męża. To pozwoliło mi poznać bardzo dokładnie specyfikę działalności dużej organizacji oraz analizować i badać rolę człowieka w tym środowisku. W między czasie ta firma zatrudniła dwóch konsultantów, których zadaniem było poprawić kondycję spółki. To obserwacja ich pracy, poznanie ich szerokich horyzontów ze współpracy z różnymi firmami obudziło we mnie pragnienie ciągłej zmiany, rozwoju i autonomii zawodowej. Dlatego zdecydowałam się na powołanie własnej działalności gospodarczej, ograniczenie swojego zaangażowania w pracę bieżącą i poszukania zleceń na zewnątrz.

Posiadanie własnej firmy pozwala mi lepiej zarządzać budżetem oraz optymalizować różne działalności. Sporo jeżdżę samochodem, wykładam na uczelni na co czasem potrzebuje różnych materiałów – wydatki z tym wszystkim związane mogę zdefiniować jako koszt co pozwala mi płacić mniej. Poza tym posiadając firmę jestem bardziej wiarygodna dla klientów biznesowych oraz mogę swobodniej dobierać podwykonawców dla większych projektów doradczo-szkoleniowych u klienta. W moim przypadku posiadanie działalności jest najlepszą formą pracy.

Organizacja czasu mamy freelancerki

Żeby to wszystko działało, potrzebuję sporo wsparcia od najbliższych. Moja sytuacja jest dość nietypowa. Kilka lat temu rozstałam się z mężem, a po roku ciężkiej pracy nad naszymi relacjami, dziś darzymy się sympatią i szacunkiem a dziećmi zajmujemy się po równo. To bardzo ważne dla dzieci, że mają swobodny kontakt z mamą i z tatą, tym bardziej że mieszkamy bardzo blisko siebie i zawsze możemy na siebie liczyć.

Wiele osób pyta, czemu w takim razie nie jesteśmy razem, ale to wątek na zupełnie inny artykuł. Dzięki pracy nad naszymi relacjami udało się uratować relacje całej rodziny. Także mogę liczyć również na wsparcie jednych i drugich dziadków. Dzieci (córka 10 lat, syn 7 lat) chodzą do prywatnej szkoły, gdzie zajęcia mają organizowane do 17.00. Tam też odrabiają lekcje. To jest ogromne wsparcie, że nie musimy popołudniami organizować dodatkowych wyjazdów oraz ślęczeć nad lokacjami. Po 17.00 mamy czas tylko dla siebie i bardzo sobie to cenię.

Konsultant HR a kwalifikacje

Żeby zajmować się tym, czym się zajmuję przede wszystkim bardzo dużo czytam i rozmawiam z ludźmi. Pracując na etacie brałam udział w wielu konferencjach oraz angażowałam się we współpracę z różnymi stowarzyszeniami co dało mi bardzo dużo wiedzy na temat zarządzania, organizacji pracy oraz perspektywy człowieka w tym wszystkim.

Potrzeby rynku oraz życie wymogły na mnie poszerzenie kompetencji o trenerstwo i coaching. Dlatego niedawno zdecydowałam się na dodatkowy kurs i certyfikacje w tym zakresie, by uporządkować swoją wiedzę i umiejętności. Szczerze mówiąc korzystanie z takich kursów nie daje spodziewanych rezultatów, ale to zrozumiałe. Proces uczenia nie trwa kilka dni? Ale dokumenty potwierdzające odbycie kursu jest dobrze widziane przez klientów, więc z tej perspektywy warto w to zainwestować. Potem to po prostu praktyka, praktyka, praktyka. Fantastycznie jeśli wykonując taki zawód ma się wielu znajomych, którzy przeszli pewne etapy i można od nich zasięgnąć rady. Wsparcie mentoringowe oceniam najwyżej ze wszystkim form podnoszenia kwalifikacji.

Ile zarabia konsultant HR?

Zarabiam na różne sposoby i tak naprawdę wciąż pracuję nad najbardziej efektywnym modelem biznesowym. Moje dochody pochodzą ze szkoleń (na tą chwilę największy udział w przychodach, można zarobić od 500 zł za kilka godzin szkolenia, po 5000 zł za dwudniowe szkolenie), a także zarabiam na konsultingu co jest moją największą pasją i wtedy rozliczam się albo godzinowo (100 zł / h) albo dniówkami (500 zł / dzień). Coraz więcej godzin przeznaczam na life coaching.

Bazując na swoim doświadczeniu pomagam (szczególnie kobietom) poradzić sobie ze swoimi destrukcyjnymi emocjami i przekonaniami po to, by ułożyć ważne dla nich relacje. Coaching prowadzę osobiście lub przez Skype i godzinna sesja wynosi 150 zł. Największą moją bolączką jest promocja i reklama, na którą nie mam siły i czasu, dlatego myślę że wkrótce zainwestuje w jakieś zewnętrzne wsparcie, żeby dbać o budowanie wizerunku oraz skuteczne pozyskiwanie klientów.

Praca konsultanta wiąże się z wieloma wyzwaniami, gdyż bardzo ważne są zarówno umiejętności analityczne i miękkie jak i wiarygodny wizerunek. Na szczęście dla mnie praca jest moją pasją i bycie coachem/konsultantem nie wyłącza mi się po 17.00? Czasem osoby z innych profesjonalnych branż pytają, jak szacuję i wyceniam czas poświęcony na myślenie o rozwiązaniach dla klienta. Uśmiecham się tylko, bo ja z taką przyjemnością myślę o pracy, że nawet nie potrafiłabym się za jakiekolwiek szacowanie zabrać?

Aleksandra Strześniewska

mama dwójki dzieci

konsultant HR, certyfikowany trener, coach

Facebook

book cover mockup for Mama Murawska

Pomysł na czas dla siebie

Karty pracy do własnych podsumować służą analizie wartości, uporządkowaniu przeciążonej głowy, polemice lub zgodzie. Projekt będzie aktualizowany i coraz droższy. Im wcześniej skorzystasz, tym lepszy efekt osiągniesz. Zapraszam!

Uporządkuj myśli, poznaj siebie! TUTAJ